זמן קריאה: 4 דקות הצעות ורעיונות כולל הסברים לחגיגת יום הולדת עם כיבוד בריא ככל האפשר.

מאכלים בריאים למסיבות יום הולדת

יום הולדת הוא יום משמח. מיוחד ומרגש כאחד. ילדים כמבוגרים. יום שבו יש לנו הזדמנות נפלאה לעשות לעצמנו / ליקירנו יום כיף ושמחה. לפעמים ימי הולדת מציינים פרקים חשובים לחיים כמו בר/בת מצווה, גיל 18, גיל 60 וכו'. וברור ומובן שאין ולא יכולה להיות מסיבה, חגיגה בלי עוגה.. בלי כיבוד, ובלי אוכלללל….אז מה אפשר לעשות כדי ליהנות ולאכול אוכל טעים, ובכל זאת לא לפגוע בעצמנו, ביקירנו, בגוף שלנו?? בלי שתכאב הבטן, בלי בעיות שינה אחרי האירוע….?

עוברים לאוכל בריא עד כמה שאפשר.. מקפידים על כמה נקודות חשובות ושומרים על בריאות כולנו ועל סביבתנו..

מוכרחה לציין לשבח את כל המורות, והגננות המקפידות על נושא הכיבוד הבריא במסיבות ודוגלות בשמירה על הבריאות גם בחגיגות ימי הולדת. בשנים האחרונות ב"ה יותר ויותר גנים ובתי ספר חוגגים ימי הולדת בריאים יותר ומגבילים את כמות הממתקים/חטיפים ובוחרים כיבוד מזין הרבה יותר…

שיהיה יום הולדת שמח באמת!

למה חשוב לחגוג יום הולדת עם כיבוד בריא?

מחקרים רבים מאוד מוכיחים כי קיימת השפעה ישירה בין מזון שאנו צורכים לבין בריאות הגוף, הנפש והמוח שלנו. לכן, ככל שנצרוך מזון איכותי, טבעי יותר ובריא יותר, כך הגוף יהיה חזק, חסון ובריא יותר. כך מצבנו הנפשי והקוגניטיבי יושפעו לטובה ויהיו בריאים יותר. כמובן שלאורח חיים בריא יש עוד תחומים חשובים: פעילות גופנית, תרגולי מחשבה, נשימות והפגת סטרס ועוד.

רבות יגידו לי "יום הולדת יש פעם בחיים, אז תני לחיות וליהנות.. מה יש אם פעם בשנה יאכלו אוכל לא בריא??" אז אוקי אם זה באמת היה אירוע חד פעמי היינו יכולים לעצום עיניים ולהרשות לעצמנו/לילדנו באופן חד פעמי, פעם בשנה בלבד לאכול ג'אנק וכל מיני רעלנים למיניהם (וגם זה כמובן שעדיף מאוד שלא….) אבל וכאן האבל הגדול – הילדים לא אוכלים רק פעם בשנה מזון שכזה… תחשבו על כך שלכל ילד יש לפחות 20 חברים בכיתה בממוצע… ויש מסיבות בית ספר, ויש חגים, ויש ביקורים אצל סבא סבתא, דודים ודודות.. ועוד שלל הזדמנויות לאכול את האוכל הזה. כך שהילד שלכן לא אוכל רק פעם בשנה אוכל מזיק אלא הרבה הרבה יותר. וההשלכות מי ידע?

אפשר לומר הוא ילד קטן.. עד שיזקין ישמור על הבריאות – אבל אם לא ירכוש מילדות כלים, דרכים והרגל לשמירה על הבריאות יהיה קשה עד מאוד להחליף מה גם שמחלות יכולות לצוץ בכל יום ל"ע. אף לא אחד מסתובב צמוד למעבדה ואמצעים שבודקים ומנטרים את גופו, ליבו, כליותיו, ראיותיו וכו' בכל יום ובכל שעה… מי יודע עד כמה הגוף שלו מוכן ויכול לסבול רעלים? מוטב להיערך מאשר להצטער??

עניין נוסף שחשוב לציין הוא עניין החינוך והמסר שאנו מעבירים לילדים. רוב ההורים בעולם במודע, אינם רוצים להחליא את ילדיהם ולגרום להם לסבל. סביר להניח שכולם רוצים לחנך את ילדיהם לשמירה על בריאותם. לכן, מחנכים למשל לזהירות בדרכים, להיגיינה ועוד. מסיבת יום הולדת היא הזדמנות נהדרת להכניס את ערך החיים, שמירה על הבריאות בכל מצב גם בשמחות. הרי בינינו בכל אירוע מה שהרוב יזכרו וידברו עליו לאחר האירוע הוא האוכל. אז למה שלא יזכרו שהיה אוכל טעים וגם בריא ששמר על חייהם?

נקודות עיקריות חשובות ליום הולדת בסימן בריא

 1. מכינים מאכלים טעימים שהילדים/המשתתפים אוהבים או לפחות רובם אוהבים (כדאי לדאוג שכל אחד יוכל למצא משהו שאוהב)
 2. מוצאים תחליפים למזונות מזיקים ומשתמשים בחומרים איכותיים, בריאים ככל האפשר. (למשל במקום שמן קנולה, קחו שמן זית.. יותר יקר אבל יותר איכותי יותר בריא. במקום שוקולד קנוי – הכינו שוקולד בעצמכן ראו למטה מתכון. במקום סוכריות תעשייתיות, הכינו בעצמכן אומנם סוכר אבל בלי חומרים מזיקים ורעלים מיותרים… מתכון למטה וכו'.
 3. דואגים לאווירה טובה ושמחה שתכבד את כל המשתתפים – נזהרים מאלרגניים למשל, ולא מביאים כיבוד שעלול לפגוע במישהו.. (כנ"ל לגבי הפעילות/ההפעלה שתהיה מותאמת למשתתפים וללא מכשולים – ראו למטה קישור להצעות לרעיונות להפעלה ליום הולדת)
 4. מגוונים במאכלים ודואגים שהכיבוד יכיל את כל או לפחות את רוב אבות המזון.
 5. מפחיתים את כמות הממתקים והחטיפים מלאי שומנים רוויים, סוכרים ונתרן למינימום האפשרי (התבוננו ברשימת הרכיבים, העדיפו חטיפים/ממתקים כמה שיותר בריאים/טבעיים, ללא תוספות מיותרות או הכינו בעצמכן).
 6. משתדלים להקדים את מועד האירוע והסעודה לשעה המוקדמת האפשרית, כדי להימנע מאכילה לילית/ אכילה מאוחר בלילה ולאפשר לילדים לישון בזמן.

איך בתכלס חוגגים עם אוכל בריא?

 • אם מדובר בילדי גן, בית ספר, אפשר לארגן ארוחה משותפת לכל הילדים שתכלול את כל אבות המזון.
  • פחמימות מלאות כגון: דגנים מלאים, קמחים מלאים וכד' (המכילים סיבים תזונתיים, ויטמינים ומינרלים)
  • חלבונים כגון: ביצים, ממרח חומוס וכד'
  • שומנים בריאים כגון: שמן זית לפזר מעל הסלט או מעל החומוס, סלט אבוקדו
  • ירקות חתוכים או סלט קצוץ דק ואפשר להוסיף מגש פירות חתוכים כקינוח.
   • מי שרוצה ממש להשקיע, יכולה לחתוך את הירקות/פירות בצורות מיוחדות ולהגיש אותם בצורה מושכת את העין בכלים מעניינים ויפים: בגביעי גלידה להכניס פירות חתוכים במקום גלידה קנויה רווית סוכרים ושומנים בלתי בריאים ובעיקר מזיקים… יש הרבה דרכים לעצב אוכל אך זה כמובן דורש ניסיון וידע ולפעמים גם כלים מיוחדים.
  • ולסיום – עוגת יום הולדת. כי איך אפשר בלי?? אבל אם כבר עוגה אז שתהיה ממרכיבים כמה שיותר בריאים ואיכותיים. בסוף הפוסט יש קישור למתכון לעוגת שוקולד נהדרת!
 • יום הולדת אחרי צהריים/ערב:
  אפשר להיערך לכיבוד/ארוחה חגיגית ליום ההולדת. כאשר הדגש הוא על אופי הפעילות, ופחות על ממתקים וחטיפים.
 • אם הילדים מגיעים לארוחת ערב, ממליצה להכין ממש ארוחת ערב שילדים אוהבים כמו פסטה למשל אפשר לראות רעיונות במתכונים למטה.

מתכונים לגלידות, ממתקים, עוגיות ועוגות

אם כבר מתוקים (בכל זאת איך אפשר בלי איזה משהו אחד מתוק לפחות ביום הולדת????) אז לפחות שיהיו כמה שיותר בריאים, נטולי חומרים מזיקים, ביתיים, ומחומרים הכי איכותיים שאפשר. להלן רשימת מתכונים שימושיים שיכולים להתאים גם ליום הולדת:

גלידות וארטיקים:

מתכונים לממתקים, עוגיות ועוגות

ארוחת ערב לילדים ליום הולדת

אפשר לקנות פיצות לכל הילדים אבל מומלץ מאוד מאוד מאוד שלא….. זה ג'אנק פוד עתיר קלוריות וכמעט ריק לחלוטין מתועלת… מציעה לכן כאן רעיונות לארוחות ערב לילדים ליום הולדת (ואפשר להכין יחד איתם כחלק מפעילות יום הולדת..)

קישורים שימושיים נוספים:

יום הולדת שמח ובריא!

הצטרפי לשיחה