מסרים לחינוך וזוגיות על פי אומנות וצבעים

זמן קריאה: 6 דקות מסרים חשובים העולים מתוך תחום האומנות… כי אומנות – זה חיים.

סודות אומנותיים לחיים אישיים וזוגיים מוצלחים

אומנות היא כלי בסיסי וחיוני בחיינו. בפוסט השראה לחיים מאומנות וצבעים למדנו את משמעות צבעי הבסיס וכיצד מתקבלים שאר הצבעים והשפעתם על חיינו, על בכלל תהליך האומנות בחיינו. כעת, נתקדם לעבר כמה סודות אומנותיים כדי להצליח בחיים האישיים שלנו וגם בחיי הנישואין שלנו. אלו כמובן סודות שלי, שאני משתפת חופשי במטרה לסייע לכל אישה ואישה, ככל האפשר וככל שתוכל לשפר את חיי הזוגיות שלה. הסודות הם טיפים שלי, הם לא באים במקום תהליך טיפולי אם נדרש כזה, הם גם לא חד פעמיים ולא קסמים. צריך להפנים, ליישם ולעבוד בעבודה פרטנית אישית. אני מאמינה שכל אחת ואחת יכולה להיות ולהפוך לאומנית בחייה בתחום שתבחר להשקיע בו. וכמו שציינתי, אפשר לבחור כמה וכמה תחומים, ולבחור את הצבעים, הגוונים והטונים בכל תחום.

שיהיה בהצלחה!!

סוד מספר 1: ציור חייך

אישה יקרה, כשאת באה לצייר את חייך, ערכי טיוטות בדפים חינמיים… בדף הדמיון שבמחשבתך. ציירי בו את חלומותייך, שאיפותייך. רצונותייך גם הכמוסים ביותר. שם יש לך מקום לכל דבר… אין לדף הזה סוף, אין לו גבולות. את הגבולות את קובעת בעצמך.

וכשאת מציירת את מסלול חייך, את איך שאת רוצה להיראות ולהיות בעוד X שנים. איך שאת רוצה לראות את היום שלך בכל יום ויום, ומה תעשי, וכו', השתמשי בכל הצבעים והגוונים האפשריים המתאימים לציורך… את בוחרת את צבע היום שלך, את צבע החלום שלך. השתמשי בשלושת הצבעים הבסיסיים ובשני הגוונים הבסיסיים: שחור ולבן. בהתאם לצבעים שתבחרי, כך ייראה ציור חייך.. בהיר, חשוך יותר.. בגוונים חמים או קרים… את מחליטה, וכאן רק את בוחרת איך יראו חייך. ציירי כל ציור שתרצי…

סוד מספר 2: שילוב וערבוב צבעים בחיים


בחייך האישיים, ובעיקר בחיי הנישואין שלך, שלבי גוונים שונים של צבעים. נסי תמיד לערבב צבעים אחרים כדי לתת וליצור צבע חדש שלא היה קיים קודם… לתת חיות חדשה בחיים הללו. השתמשי לשם כך בכלים שונים: עפרונות, מכחולים, טושים, עטים, צבעי פסטל, גירים יבשים, צבעים על בסיס מים, צבעים על בסיס שמן וכו'… לכל כלי, תועלת משלו. לכל אחד יתרונות, וחסרונות. כל כלי מתאים למציאות חיים אחרת… אחד עדין, האחר דורש אחיזה רפויה, כלי נוסף צריך שליטה חזקה ומלאה. אחד זול האחר יקר יותר.

אם גוון לא מצא חן בעינייך, לא נורא, הוסיפי צבע או גוון אחר.. הבהירי את התמונה, הוסיפי אור, לובן. הדגישי פריט אחר בתמונה. כך תגדלי ותצמחי תמיד ולא תעמדי במקום… עוד תזכרי, גופנו מורכב ברובו ממים. כשהם זורמים בכלי הדם, באיברים הפנימיים שלנו אנו מקבלים חיים. כך נהיה גם אנחנו כמו המים, זורמים ומחלחלים…

מדגישה לך שוב, שלא תשכחי חלילה, כדי להוסיף חיות גם לחיי הזוגיות, עלייך להכניס צבעים בהירים אך גם כהים. והעיקר: לגוון תמיד. להתחדש תמיד. ואם חשוך לך יותר מדי כרגע.. הדליקי אור, הבהירי, שלבי, ערבבי… ממליצה לך יקרה, לגוון גם בכלים. אם כלי אחד לא פעל מספיק טוב, לא נורא, החליפי אותו במשהו אחר. באומנות, כמו בחיים אי אפשר לצייר, ליצור מבלי "להתלכלך". מבלי לעשות בתכלס את העבודה. גם סוג הצבעים ואופי הכלים איתם תעבדי ישנה את כל התמונה כולה. כל סוג של צבע יתן מרקם ואופי אחר לחייך. לפעמים תצטרכי דווקא להשתמש בצבעי מים כדי לתת את הדגש הנכון והמדויק לחיים. ולפעמים דווקא צבעי שמן.

סוד מספר 3: התמודדות עם החושך עם השחור בחיים

בהתאם לסוד השני שנתתי לך, דעי, שבאומנות, כדי להאיר מקומות חשוכים, כדי לתת תחושה של עומק של חדות, של אור וחושך, של אמיתיות, של פרספקטיבה, תחושה של תלת מימד מוסיפים צבע לבן, מבהירים אזורים חשוכים. בודקים מאיזה צד השמש מאירה? כל המקומות הללו יהיו בהירים, האחרים, אליהם השמש לא מגיעה, יהיו חשוכים יותר… לעולם אל תשכחי ואל תתייאשי. השחור, יהיה קיים תמיד, בכל מצב ובכל עת. צריך רק לדעת איזה מקום ניתן לו בחיים ומה יהיה תפקידו. האם להדגיש ולהבליט או להחשיך?? האם יבטא קלאסה, רשמיות, יציבות, נוכחות אלגנטיות או חלילה עצב ודכדוך… תלמדי היכן להבהיר, ואילו אזורים להחשיך בדווקא…

את תבחרי תמיד האם השחור יזהר וינצנץ? או ידעך? האם יהיה עמוק או יובהר? תזכרי, מספיק קצת לבן, כדי להפוך את השחור לאפור.. תלמדי למרוח, להחליק את הצבעים שלך בחיים היכן שצריך. לתת למכחול שלך לזרום ולהזרים צבע במקומות הנכונים והנדרשים. כך החושך יהפוך למשהו טוב מועיל וחיוני יותר… וגם אם יישאר שחור, השאירי בו את החלקים שצריכים להישאר בו…

אומנם לא תוכלי לגמרי להעלים את השחור מהחיים, הוא חלק בלתי נפרד מהציור. בדיוק כמו אישון העיניים שלנו השחור אצל כל בני האדם ובעלי החיים כוחם. הוא קטן כל כך אך בעל משמעות עצומה. אך על ידי ההבהרה הנכונה והצבתו במיקום המדויק הוא יקבל בוודאות פרופורציות נכונות.. כאילו הוא רק איזו שכבת בסיס ליצירה חדשה ויפה הרבה יותר דווקא בזכותו… השחור משמש כמו הצל.. והצל הוא סימן לאור… כשאין אור, אין צל.. אז אם יש צל, יש גם אור… והצללית המתקבלת בציור שלך – את תבחרי באיזה גודל תהיה. האם את תהיי המרכז והצללית קטנטנה, או להיפך.. עד כמה את מתרחקת מהאור??
הצללית תזכיר לך את החיים שלך האמיתיים, כי אכן את חיה את החיים. כל צבע שתכניסי בחיים, יזכיר לך דבר אחר: למשל ירוק יכול לסמל עבורי טבע וחיות. ועבורך אולי משהו אחר לגמרי. לבן – טוהר ונקיות ואולי לאחרת יסמל חיוורון. ורוד – חיוביות ועוד…כל אחת לפי פלטת הצבעים שלה..

דגש: השחור מבליט את הציור תמיד. הוא יעזור לך להבליט את הטוב, את האור, את שאר הצבעים, ובכלל להעריך את החיים.

סוד מספר 4: שילוב כלים שונים בציור החיים

המלצה נוספת שלי בתחום האומנות לחיים האישיים והזוגיים שלך: לכי תמיד עם ארגז כלים מגוון. כן, אני יודעת שכתבתי לך בסודות הקודמים, אך גם אני רוצה לתת להם מקום של כבוד, לכלי הצביעה שלך. דגש מיוחד כיאה וכראוי להם. אל תראי את העולם בשחור ולבן.. ראינו את זה כבר שיש צבעים רבים אחרים. אך גם אל תציירי תמיד באותו כלי… הגיוון בחיים הוא לא רק בצבעים אלא גם בכלים.

אם ניסית לצייר בעיפרון וגילית שלא מספיק חזק, לא מספיק יציב, החליפי אותו.. אם יהיה לך ארגז כלים עם מלאי כלים וצבעים תוכלי בכל מצב בכל מציאות לצבוע אותה בגוון ובכלי המתאים כדי להכניס אור וצבע חי למציאות הקיימת. שהרי את המציאות הנכפית עלינו אנחנו לא בוחרות. אך אנחנו בוחרות את הדרך בה נסתכל למציאות הזו ואיך נצא ממנה או נתקדם איתה. את המחשבות שאנו מייחסים לה, את הרגשות שעלו ועולים בקרבנו. את דרך ההתמודדות ודרכי הפעולה שלנו.

שימי לב יקרה, יש כלים הדורשים שליטה חזקה יותר כדי לצבוע איתם, ויש אחרים המכריחים אותנו להרפות, לשחרר. כך זה גם בחיים. לפעמים צריך לשלוט, לפעמים להרפות. ולזכור שכשם שלא מבשלים תמיד באותם כלים כך לא חיים… תרכשו כלים חדשים אם כלי אחד לא עובד, אין טעם לנסות עם אותו כלי.

סוד מספר 5: תפילה מעומק הלב

זה הסוד הכי חשוב ולכן הוא גם האחרון: (אחרון אחרון חביב).
בכל ציור שתבחרי לצייר תזכרי שבלי עזרתו יתברך של הקב"ה היד שלך לא הייתה מצליחה לזוז ולנוע וכמובן שדבר לא יכל להצליח….  כך בחיים בכל מה שתבחרי לעשות הכניסי אותו, את ה', בבישול, בניקיון, בעבודה, בהריונות בע"ה, בלידות, בטיפול בילדים… בלעדיו כל הכלים והצבעים שבעולם כולו לא יעזרו לך, ולא תוכלי לצייר חיים יפים! וכמובן לא לשכוח להודות אח"כ- על כל דבר קטן בחיים… על מה שקבלת וגם על מה שלא קבלת. כי הכל מדויק, הכל לטובה. שאי עינייך למרום, התחנני, בקשי, התפללי ותאמיני שתצליחי.

אי אפשר לעשות אומנות בלי אמונות. אמונה בה', אמונה בעצמי, בסביבתי, שהכל לטובה, והכל מדויק…. ואי אפשר ליצור מציאות חיים טובה, חיובית בלי אימון. להתאמן על דימוי וציור המציאות הזו. אימון, אמונה, יוצרים אומנות.

ועוד דבר קטן שאני רוצה להזכיר לך- משפחה טובה מתחילה בזוגיות טובה וזוגיות טובה מתחילה באישה טובה…ואישה טובה מתחילה באישה שאוהבת את עצמה, שמאמינה ומתאמנת.

אז מה זה אומנות? ומה הקשר לאמונה ולאימון?

 • אומנות, בעיניי היא דרך חיים. היא יצירה של דבר חדש שלא היה קיים לפני, על סמך מוצרים גולמיים מכל סוג. משהו כמו ליצור יש אחר מהיש הקיים. כמעט כולנו אומניות, כל אחת בתחומה. אחת בתפירה, השניה בטיפול, האחרת בהוראה, הרביעית ברפואה, החמישית כאימא, כעקרת בית, האחרת בבישול, עוד אחת באפיה, בכתיבה, בבנייה וכד'… ויש אחת שגם וגם… אומנית בכל תחום שהיא בוחרת לגעת ולהתאמן בו. גם להיות אמא – זו אומנות. תחשבו על זה.
 • אומנות זה בשבילי אמונה. ושתיהן דורשות אימון…אי אפשר לעשות אומנות, ולהיות אומנית בכל תחום שיהיה, מבלי שתהיה אמונה בתחום, אמונה בעצמי שאני מסוגלת להצליח כי ה' נתן ונטע בי את הכוחות לכך. ואי אפשר יהיה להגיע לכך בלי להתאמן. צריך להתנסות, לתרגל, ללמוד, ולא להתייאש.

סיכום המסרים

אז תזכרי יקרה, כדי להצליח בחיים, כולל בחיי הזוגיות:

 1. דמייני. היי יצירתית ככל שתוכלי אך אל תחיי רק באשליה. התאימי את ציור חייך למסלול החיים שלך.
 2. שני כיוון אם צריך, גווני בצבעים ובכלים…
 3. שחררי את השליטה והחזיקי בה בזמנים שצריך..
 4. ואם משהו לא יצא טוב, לא הסתדר, או שאת מבולבלת ותוהה מה לעשות.. עצרי לרגע התבונני בדרך שעברת. התבונני בציור שכבר ציירת הרחיקי מעט את המבט והתבונני עליו מזוויות אחרות. גם מלמעלה. גם בצדדים. הציגי אותו לעיני אדם, צייר אחר שאת מאמינה בו וסומכת עליו. וקחי את הביקורת למקום של בניה וצמיחה.
 5. וכשאת עומדת בפני פרשת דרכים: נסי לחשוב למה אני כאן? באיזה כלי השתמשתי? האם שלטתי יותר מדי ועלי להרפות או להיפך? האם לא שמתי לב לצרכים הקיומיים של סביבתי (בן הזוג/הילדים)? הרי גם להם יש ציור חיים….והם גם מחפשים שייכות ולהיכנס לציור החיים שלי… האם אפשרתי להם? מה אוכל לעשות כדי להכניס גם אותם לציור שלי שיהיו חלק בלתי נפרד ממנו?
  כי תמיד צריך לעצור, להביט על כל התמונה כולה ולא רק במיקוד על הבעיה. על המקום שהקו לא יצא ישר. אלא להתבונן על מכלול הציור. מכלול התמונה. מכלול החיים. לחשוב. לתכנן מסלול מחדש על סמך הבסיס הקיים.
 6. אל תתייאשי מהשחור, ואל תנסי להוציא אותו לחלוטין מציורך . כי הוא תמיד יהיה שם. תני לו את הפרופורציות הנכונות, הבהירי והחשיכי את הנדרש ומקמי אותו במקום הנדרש למשל להבליט את מה שצריך.
 7. תזכרי: צריך בחיים אמון ואימון בחיים. להתאמן, להאמין כדי להפוך לאומנית!

אני מניחה שלא חידשתי לך הרבה אבל לדעתי הם סודות ההצלחה של החיים… כי החיים הם בסוף תוצר של כל מה שאת מכניסה בהם. בדיוק כמו בתבשיל. הכניסי מחשבה טובה, רצון טוב, תפילה, אמונה והתאמני על כך – מה שלא תעשי תדעי שבסוף יצא טוב.

בהצלחה בציור המופת שלך!

קריאה נוספת

הצטרפי לשיחה