זמן קריאה: 6 דקות רעיון פשוט וישים לשינוי ויצירת מציאות, העלאת ערך עצמי והעצמה אישית.

רעיון פשוט להבנת כח המחשבה לשינוי ויצירת מציאות, העלאת ערך עצמי והעצמה

משתפת אתכן בכלי פשוט ויעיל, שיכול לסייע לכן רבות בשינוי ופיתוח אישי, במימוש עצמי, ביצירת ושינוי מציאות, בחינוך ילדים ועוד. זהו בעצם רעיון שפיתחתי בעקבות קורס שלמדתי (cbt) ובעקבות קריאה בספרי הגות, מחשבה ויהדות רבים בהם למדתי על תחום החשיבה החיובית והשפעתה על התנהגותנו ובריאותנו הנפשית והפיזית.

ישנו מודל שפותח עם גרסאות מעט שונות המגיע מעולם הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי (CBT) – למודל קוראים מודל אמ"ת או מודל אפר"ת. על בסיס מודל זה והאמרה המפורסמת "מחשבה יוצרת מציאות" גיבשתי את רעיון "מי"מ". הרעיון מסייע לי ויכול לסייע גם לכן בעזרת השם להבין טוב יותר את עניין המחשבות, וכיצד הן משפיעות עלינו.

קריאה מהנה ומועילה…

מים – מה הם?

מים הם נוזל שקוף חסר צבע וריח הנמצאים בעולם ביצורים חיים ובשטחים רבים על פני כדור הארץ (ביבשה ובשמים): מעל 70% מכדור הארץ מכוסה במים. המים מקבלים צורה, טעם וצבע בהתאם לכלי, למיקום בו הם נמצאים ולחומר המוסף אליהם.
גוף האדם כידוע, מורכב ברובו ממים, לפחות 2/3 ממשקלו הם מים. אדם בלי מים לא יכול להתקיים. תינוק במעי אימו חי בתוך מים… והפחתה במים אלו עלולה להיות מסוכנת מאוד לעובר/לאם.
אדם במצבי רוח ומצבים בריאותיים שונים זקוק למים כדי להתאושש ולחזור לעצמו או כדי לשמר את בריאותו: אדם עצוב ובוכה, מביאים לו מים כדי להירגע. אדם שיצא מפעילות ספורטיבית, שותה מים תחילה. לאחר פעולה רפואית, יציעו כוס מים לאדם.

מים, לא יכולים להיות ביחיד אף פעם. כ האדם לא יכול להתקיים לבד.. הוא צריך את הרבים לידו. עוד אנשים, חברה. אנשים מושפעים מהחברה, והם משפיעים עליה… בדיוק כמו מים שיקבלו צורה וצבע, טעם ומרקם בהתאם לסביבתם… כך האדם. יצור חברתי – מימי.
המילה מים נקראת מימין לשמאל.. כמו המילה נתן ועוד מילים שכאלו. זה מסמל עבורנו דבר חשוב ונפלא – מה שתשתה זה מה שתקבל.
למים יש כח מרפא,
כח מטהר ומנקה.
המים הם אחד מיסודות העולם, אשר מסיבות מסוימות, לא מתוארת בפנינו בסיפור הבריאה, בריאתם.
התורה משולה למים, ועם ישראל לדגים. כמו שדגים לא יכולים לחיות בלי המים, כך עם ישראל לא יכול להתקיים בלי התורה.
מים הם גם ר"ת של מחשבה יוצרת מציאות.

מחשבה יוצרת מציאות

איך יתכן שמחשבה תגרום למציאות לקרא? במחשבה ראשונית, ללא התעמקות כלל, זה נשמע די הזוי ולא הגיוני… ואולי הפוך אם אני אפעל אז תהיה מציאות… אז זהו שזה ממש לא כך. לפני כל מעשה עולה מחשבה. מנין לומדים זאת? מבורא עולם בבריאת העולם. ה' חשב ואמר והדבר נעשה (ה' ברא את העולם בדיבור).

מה זאת מחשבה? העלאת רעיונות, דעות, אמונות, עמדות, ניסיון, ידע וכד' לתודעה שלנו.
כאשר חולפת מחשבה במוחנו, בתודעה שלנו, היא מעבירה מסר ישיר לרגש שלנו ושניהם יחד מתבטאים במעשה כלשהו.
מדובר בתהליך מהיר מאוד. אנו לא תמיד שמות לב לכך. פעמים רבות אנו פועלות מתוך הרגל, אינסטינקט. למשל נסיעות הלוך ושוב לעבודה באותה דרך, לרוב, נמצא את עצמנו מגיעות ליעד בלי ששמנו לב לכך בכלל…אך כך זה קורה.

אם כן, כל ההתנהגויות מתחילות במחשבה. כן. גם אם דברים נעשים כביכול בלי מחשבה… בהנחה שמבחינה רפואית הכל תקין, המוח עצמו מתפקד כל הזמן. לפעמים, מרוב טרדות, אנחנו לא שמות לב לדברים, לפרטים, אך המוח מחשב ועובד כל הזמן. כל מחשבה תיצור מציאות בהתאם. וזאת למה? כי מחשבה יוצרת מציאות = מים. כשחושבים על משהו גורמים למשהו הזה לקרות (נחשוב זאת, נרגיש ונפעל בהתאם).

המחשבות שנכניס למוחנו הם אלו שישפיעו על גופנו, על הבריאות הנפשית והפיזית שלנו ועל ההתנהגות שלנו. כי מה שנחשוב זה מה שנהיה ונעשה.

אם רוצים לשנות מחשבות/התנהגויות, להשיג דברים שאין לנו עדיין עלינו לתרגל בין היתר גם הצהרות חיוביות, מחשבות טובות שמקדמות אותי לעבר היעד שרציתי להשיג: שליטה עצמית, זוגיות, עבודה, להצליח בתחום מסוים, חינוך ילדים, ירידה במשקל וכד'.

תרגול – הצהרות חיוביות

כפי שהסברתי לעיל, כדי שנשנה את ההתנהגות שלנו ונהיה אפקטיביות יותר, נממש את עצמנו ונגיע ליעד שהצבנו לעצמנו, עלינו לשנות את המחשבות. כדי לשנות את המחשבות ולראות הצלחות ותוצאות נכונות לנו, נדרש תרגול יומיומי של מס' דק' אפילו ולתרגל בכל עת שאפשר.

התרגול הוא בעצם חזרה על הצהרות/אמירות חיוביות בזמן הווה. דיבור בזמן הווה מעביר לתת מודע מסר לפיו הדבר כבר נמצא בידינו ומשום כך הוא מושך לחיינו מצבים וסיטואציות שיתמכו באמונה/אמירה זו. כך, בעת הצורך, נהיה מוכנים ונקבל את המציאות בצורה רגועה, שלווה ובשליטה ונפעל באופן אופטימאלי ומיטבי.

כשאדם חושב מחשבה שלילית (שמביאה לרגשות שליליים וקשים כגון: כעס, לחץ, חרדה וכד'), מופרש אדרנלין מבלוטת יתרת הכליה המדכא את מע' החיסון ומשפיע ישירות על הגוף. כשאנו חושבים מחשבה חיובית אנו מעבירים מסר למוח "הכל תקין!
הכל בסדר! לא צריך להילחם…". המח מקבל את המסר ומביא רוגע והרפיה על האדם.

אם כן, הבנו את הכח העצום של המחשבות על תפקוד הגוף – זה מה שנקרא תחשוב טוב יהיה טוב. מחשבה טובה מביאה לגוף טוב פשוטו כמשמעו. מחשבה רעה מביאה ההיפך חלילה. מחקרים רבים הראו והוכיחו שאנשי שחשבו טוב, שהיו אופטימיים ושמחים ובעלי אמונה וביטחון, מנעו מעצמם מחלות רבות או הטבה במחלתם עד כדי אפשרות לריפוי מלא. לעומתם, אנשים נשברי לב, עצובים ומדוכאים, הביאו על עצמם מחלות, החמירו את מחלתם עד כדי פטירה ל"ע.

לכן, חשוב מאוד לתרגל ביומיום מחשבות טובות, להשתדל לראות את הצד הטוב והיפה בכל דבר שקיים, בכל מציאות. גם אם הכל רגוע ושליו, תתרגלו מחשבות חיוביות. זה מה שיחזק אתכן בבוא העת (שלא תבוא חלילה שום צרה). האמונה, והבטחון בבורא עולם ובכוחות שהוא נתן לנו, הם המבדילים בין אדם מצליח לכושל. כמה שאדם מאמין ובטוח כך מידת ההצלחה שלו.

דוגמאות להצהרות – פתגמים ואמרות חכמות לתרגול מחשבה יוצרת מציאות

הארה קטנה: מבקשת לא להדפיס את הדף, שכן הוא מכיל חלקי פסוקים. תודה.

 • סוף מעשה במחשבה תחילה
 • תחשבי טוב יהיה טוב
 • את אשר יגורתי בא לי (כלומר, מה שחששתי מפניו הגיע אלי, לכן כמובן אל תחששו, אל תפחידו את עצמכן ואל תדמיינו דברים רעים…)
 • העבר אין, העתיד עדיין, וההווה כהרף עין (ר' אברהם אבן עזרא) גרסה אחרת של הרב ישעיהו הלוי הורוביץ, השל"ה הקדוש "העבר אין והעתיד עדיין וההווה כהרף עין ואם כן הדאגה מנין"
 • יגעת ומצאת תאמין
 • "מה שרואים מכאן לא רואים משם ומה שרואים משם לא רואים מכאן".
 • הצלחתי ב… אצליח גם עכשיו
 • טעות היא שיעור למידה להצלחה הקרובה
 • אל תגידי אין לי כח אלא תן לי כח (הכוונה שבורא עולם ייתן לנו כח, משפט של אמא שלי ז"ל)
 • אני איש"ה המשמעות היא שיש לי כח להצליח, להתגבר ולהשיג את היעד שהצבתי לעצמי
 • אין הקב"ה מעמיד אדם בניסיון שאינו יכול לעמוד בו. לכן יש לי את הכח והיכולת להתגבר ולצלוח את האתגר/הניסיון העומד בפניי.
 • לנשום, לנשום ולהגשים עוד חלום
 • לעצום עיניים, לראות טוב בכפליים
 • אם נפלתי קמתי כי ה' אור לי
 • הזורעים בדמעה, ברינה יקצורו
 • כמים הפנים לפנים, כן לב האדם לאדם
 • תהילים פרק ל"ז מנחה בדיוק מה צריך לעשות "אל תקנא בעושי עוולה…בטח בה' ועשה טוב שכן ארץ ורעה אמונה…. ויתן לך משאלות ליבך". " גול על ה' … ובטח עליו והוא יעשה".
 • "סור מרע ועשה טוב, בקש שלום ורדפהו".
 • תהילים פרק כ"ג: "גם כי אלך.. לא אירא רע כי אתה עמדי".
 • לפום צערא אגרא – לפי הצער כך גודל השכר.
 • מה שבא בקלות הולך בקלות.
 • אם קשה לי סימן שאני בעלייה, בדרך הנכונה להצלחה.

כל אישה יכולה וצריכה למצא משפטים נוספים בהתאם למצבה, לצרכיה. משפטים שהיא מאמינה בהם. שהם מקדמים אותה. יתכן שמשפט אחד יקדם מישהי ויעכב מישהי אחרת. זה מאוד אינדיווידואלי. אפשר לתרגל בכל זמן, בעת בישול למשל, בזמן הליכה, עמידה בפקק תנועה וכד'. משפטים מחזקים נותנים כוח להתמודד טוב יותר עם מציאויות החיים כגון: "זה יעבור", אני מרגישה יותר טוב, ארגיש עוד יותר טוב, זה לא סוף העולם אם…. אתגבר על זה, זה למען העתיד שלי, עדיף לי להשקיע עכשיו וליהנות מחר בעזרת השם מההשקעה וכד'.
כשאתן תהיו במחשבה שלכן יותר רגועות, שלוות, שולטות במחשבה שלכן, גם תנהגו טוב יותר מול הילדים, הבעל וכו'. תחשבו טוב, תצליחו להעביר מסר נכון שיגיע ליעדו.

תוכלנה להיעזר גם בברכה לעצמי.

לסיכום – מי"מ מחשבה יוצרת מציאות

 • אם רוצים שמשהו יקרה, צריך לחשוב עליו הרבה, לדמיין אותו ממש מתרחש עד לפרטים הקטנים, והדבר יהפוך
  למציאות בע"ה..
 • כדי לשנות את ההתנהגות, לממש את עצמנו, לצמוח, עלינו לחשוב את הדבר שאנו רוצות. להעלאות אותו במחשבה. לתרגל מחשבות מקדמות, חיוביות שיעזרו לנו להגיע ולממש את החלום הזה שחלמנו, להגיע ליעד שהצבנו.
 • את המחשבות המעכבות, המדכאות- לתת להן לעבור לחלוף. לא להילחם בהן. אלא להכניס מחשבה אחרת חיובית במקומן. תחשבו על מחשבות כאלו כמו חיה רעה שרוצה להיכנס ו"לטרוף" אתכן. אם תפתחו פתח צר בדלת הבית, החיה תיכנס. אך אם לא תפתחו בכלל, החיה, תמשיך להציק מבעד לדלת. אבל אם תתעלמו, לא תרגישו בנוכחותה. והיא תלך מאליה.
 • כשאנו מתמקדות במחשבה אחת, אנחנו לא יכולות לחשוב על מחשבה אחרת בו זמנית. זו עובדה. לכן תחשבו מחשבה טובה ותוכלו להתעלם ממחשבות טורדניות, מציקות ומפריעות.
 • חשוב ללמד גם את הילדים את הכלי הזה, משום שהוא מסייע גם בריכוז. בחזרה לעצמי, להרגעה ושליטה עצמית.
 • כשאדם רוצה דבר בכל מאודו ובכל ליבו, הוא חושב עליו, מתכנן אותו, בודק ומחפש דרכים להשגתו. וככל הנראה ובעזרת השם גם יגיע אליו.
 • ככל שנהיה אנחנו טובות יותר לעצמנו, רגועות יותר, בטוחות ושולטות יותר בעצמנו כך נצליח להעניק ולהשפיע גם על הסביבה שלנו, הבעל, הילדים, חברות ועוד.
 • מי"מ = מחשבה יוצרת מציאות. לא סתם המים הם סם החיים ונמצא בכל דבר בעולם, בחי, בצומח, ביבשה, בשמים. מה שנשתה זה מה שנקבל. נשתה מחשבות טובות, נגיע לתוצאות טובות.

אז בפעם הבאה שאתן שותות כוס מים, או משתמשות במים, בניקיון, במבטח, בכל דבר אחר בחייכן תזכרו שמים הם החיים, תזכרו לחשוב חיובי וכך תצליחו. כי מים זורמים, הם מים חיים. מים עומדים, מתעפשים…

פוסטים נוספים בעניין מחשבות, מימוש עצמי, העצמה, ערך עצמי והתפתחות אישית כולל יצירות בתחום:

תזרמו אל תעמדו במקום ותחפשו תמיד להעמיק שורשים עוד ועוד, לגדול לצמוח מעלה מעלה.

בהצלחה בחשיבה חיובית!

הצטרפי לשיחה

6 תגובות