זמן קריאה: 4 דקות שחור ולבן: הפכים? צבעים? גוונים? ממה הם מושפעים ועל מה משפיעים? איך יוצאים ממציאות של שחור ואפילה? על כל זאת ועוד בפוסט הבא

האם שחור ולבן הינם הפכים או משלימים זה את זה?

שחור ולבן.
אומרים שהם הפכים. אומרים גם שהשחור – החושך – הוא היעדרו המוחלט של האור… האמנם?! אני לא בטוחה בכך…ואוכיח לכן גם למה אני חושבת כך.

קיימים דיונים רבים בין אנשי מקצועות שונים מדענים, אומנים, חוקרי צבעים ועוד על שני "צבעים" אלו. האם הם אכן צבעים או שהם גוונים? איך נוצר הלבן? השחור? להלן סיכום קצר ורעיון עמוק לחיים הנלמד מנושא זה.

שחור ולבן: צבעים או גוונים?

על פי המדע, הלבן אינו צבע אלא נוצר משילוב של כל הצבעים כולם… אור השמש למשל נראה לבן, אך האמת שכלל הצבעים קיימים בו. העובדה היא שכאשר האור פוגע למשל, בזכוכית שקופה, קרן האור החודרת נראית בעיננו כקשת בענן., כלומר, כל הצבעים נוצרים כתוצאה מהשתקפות האור. היחיד שלא נראה בקשת הוא השחור… השחור מתקבל בשילוב צבעים כהים וכאשר התאורה הולכת ופוחתת.

דוגמא: היכנסו לחדר חשוך, כל החפצים ייראו כשחורים. חור עמוק באדמה נראה שחור על אף שהאדמה איננה שחורה אלא חומה…

אם כן, שחור ולבן הינם גוונים המשפיעים ומושפעים מקיום אור.

מאפייני שחור ולבן

השחור:
אמביוולנטי, נותן הרגשה של כבדות, אך גם של מכובדות…
הרגשה של קדרות וגם של חגיגיות.
השחור בולט ובולע את הצבעים הנוספים ויחד עם זאת מתאים ומשתלב נהדר עם כולם.
בנוסף, השחור קולט אור וחום לפעמים זה טוב ולפעמים פחות.
כאשר נערבב פיגמנט שחור עם צבעים אחרים נקבל גוון כהה, חזק ועמוק יותר מצבע הבסיס.

הלבן:
ברור ובהיר. נקי, טהור, זך. נייטרלי והולך עם הכל והכל הולך איתו.
הוא חגיגי, מכובד, קליל ועוצמתי. משתלב נפלא עם כל שאר הצבעים בלי ל"בלוע" את שאר הצבעים שאיתו.
הלבן מחזיר אור וחום לסביבתו, הוא אור בעצמו.
בערבוב פיגמנט לבן עם צבעים אחרים הוא יעדן ויבהיר אותם.

אם כך, השחור אמביוולנטי והלבן נייטרלי וזורם.

רעיון לחיים בעניין שחור ולבן

כעת נותר לעמוד על השאלה האם הם הפכים ומה הקשר ביניהם? למענה נראה קצת את מאפייני הקשת ונמשיך לבאר את המילים שחור ולבן.

הקשת בענן מופיעה בשמים דווקא בימים חשוכים, סגריריים, לאחר שירד גשם והשמש מציצה מבעד לעננים… הקשת, על פי היהדות, היא מחזה שלילי. היא סמל הברית שה' כרת עם נוח לאחר המבול. וזאת למרות היופי והרושם שמותירה על מי שצופה בה…. וזה מביא אותי לרעיון עמוק לחיים.

אם חלילה נמצאים בתקופה קשה בחיים ונראה כי הכל שחור וחשוך… צריך לדעת ששחור אינו ההפך מלבן ואיננו היעדרו המוחלט של האור… לא, אני מאמינה מאוד שהשחור הוא חלק מהלבן… והשחור חלק מהאור….

השחור הוא מעטפת של המציאות וערבוב של צבעים כהים אחרים. אין מושג של שחור מוחלט. אין. לכן אין מצב של היעדר מוחלט של אור בחיים. הרי גם בלילה זורחים הירח והכוכבים… גם ביום מעונן וגשום השמש זורחת… היא מסתתרת, קרניה לא נראות כמעט, אבל היא קיימת.
אם נמצא בחדר חשוך, הכל ייראה בעינינו שחור בתחילה. אך לאחר רגעים מספר נצליח להבחין בחפצים ובמה שמכיל החדר. ועל אף שהכל נראה שחור, הצבע האמיתי של החפצים ומה שמכיל החדר לא השתנה. העיניים שלנו באופן טבעי מחפשות אחר מקור אור. ברגע שהעיניים התרגלו לחושך, נצליח להבחין במה שמכיל אותו החדר.
כאשר נמצאים במקום מואר, הצבעים הופכים לבהירים בעינינו.
על כן הכל תלוי בנקודת המבט שלנו. איך נסתכל על החיים-זה מה שנקבל. אם נסתכל במבט מואר – נראה בהיר, במבט חשוך ושחור- נראה חושך ושחור. אך המציאות עצמה לא השתנתה ולא משתנית. החפצים נותרים בצבעם האמיתי , מה שמשתנה זה נקודת המבט שלנו על אותה מציאות.

עוד חשוב לדעת ולזכור בכל עת, כשהאור פוגע/נוגע בגוף כלשהו הוא מאיר את אותו הצד והצד שהאור לא מאיר עליו, חשוך ומחזיר צל… והצל כמובן וכידוע לכולם נדמה בעינינו כשחור. משמעות הדבר שאם יש אור מוכרח להיות גם צל. ואם ראית צל, שחור, אז לבטח יש אור.

איך מיישמים בפועל?

אוקי עד כה הבנו כמה דברים חשובים ביניהם שאין מצב של שחור מוחלט והכל תלוי בנקוד מבטנו על המציאות. איך ניישם זאת הלכה למעשה? איך נשנה מבטנו למול האתגרים, הקשיים ומורכבויות החיים?

עלינו לראות מעבר למה שאנחנו רואים עכשיו מולנו. מעבר לבעיה שנמצאת מולנו. א נעשה זאת, נראה את האור הגדול.
כדי לצאת מהשחור ולראות את האור ההנחיה פשוטה:
שינוי חשיבה ורגש: שינוי חשיבה מביא לשינוי הרגש. וכאשר המחשבות והרגשות חיוביים נוכל לראות את האור.
במילה שחור מסתתרת המילה "שחר". השחר הוא תחילת היום, בדיוק לפני הזריחה. זמן זה הוא הזמן הכי קר ביממה(ולא הכי חשוך) ומסמל בעצם את תחילת החום (זריחת החמה גם בחורף), תחילת היום, בוא האור!
"מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך" זו אימרה ידועה ואתן לבטח מכירות אותה… רק במצב של חושך אפשר לראות את האור. כשהכל מואר, האור לא בולט, לא מורגש, לא מייחסים אליו חשיבות וערך… רק לאחר שיש לילה, והכל חשוך סביב אפשר לזהות את השחר עולה ולהבין שהנה מתחיל היום והלילה הסתיים ביממה זו.

שחור מורכב גם מהמילים שח ואור.

שח כמו במשחק שח מט. שח היא מילה המבטאת מצב שבו ישנו איום על "המלך". וכאן הכוונה, איום עינו עצמנו. אתגר שבא אלינו לחיים ועלינו להתמודד איתו. אז יש בשחור את האתגר הזה, וגם את האור. להכנסת יותר "אור" למצב החושך נדרש להכניס לחיינו אופטימיות ורצון.

לבן: לחשוב בצורה נכונה. אם לא, ונהפוך אותיות נקבל נבל… כדי לצמוח עלינו לחשוב נכון, לחשוב טוב, להתבונן באור המסתתר בתוך השחור. וזה רעיון קטן שעולה מתוך חנוכה. חנוכה חל בימים הקצרים והקרים ביותר בשנה. הדלקת נרות חנוכה מתחילה דווקא כשחשוך, כשהכוכבים יוצאים, ולא לפני בעוד השמש זורחת. כי מתוך החושך בא האור. ורק בחושך-בולט האור.

לסיכום

  • שחור ולבן אינם צבעים אלא גוונים.
  • הם מושפעים ומשפיעים על הסביבה מהאור הקיים.
  • הלבן הוא אור ומשלב בתוכו את כל צבעי הקשת.
  • השחור הוא חלק מהלבן, חלק מהאור עצמו. הוא מכיל את המילה שחר, תחילת היום, תחילת החום ומכיל גם את המילים שח ו-אור. את האתגר והאיום על חיינו ואת הפתרון- הכנסת האור – אופטימיות ורצון.
  • הלכה למעשה: לזכור שבכל חושך יש אור, לפעמים הוא מסתתר, אך הוא קיים.
  • אין חושך מוחלט זהו מושג לא קיים ולא נכון בעליל.
  • לכן בכל מצב בחיים, חפשו את האור שבשחור…ותזכרו שלבן ושחור אינם צבעים, אינם מציאות, אלא גוונים התלויים בנקודת הסתכלותנו. נביט באור נמצא אותו בכל מקום גם בשחור.

ממליצה להיכנס לפוסט צלליות למשחק מעניין העוסק באור וצל, אור וחושך.

בהצלחה רבה ולא לשכוח מתוך החושך בא האור!

הצטרפי לשיחה