מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך

זמן קריאה: 4 דקות הסבר האמרה מעט מן האור כולל משפט השראה נוסף המעלים מסרים עצומים לחיים איכותיים וטובים יותר. קריאה מהנה ובע"ה מועילה!

אמרה חכמה ומעוררת השראה לחיים איכותיים יותר

בליל שבת, פרשת תולדות, ישבנו יחד ללמוד מעט על פרשת השבוע מתוך חומש מקראות גדולות. באחד העמודים הופיע המשפט הבא: "מי שנמצא באורה אינו רואה למי שנתון בחשיכה אבל מי שהוא נתון בחשיכה רואה למי שנתון באורה… (תנחומא תולדות יא).

אמרתי לעצמי "וואו! איזה משפט אדיר ובעל עוצמה! זה כל כך נכון!!! אני צריכה לכתוב על כך ולשתף ממה שעלה בליבי ובמחשבתי. אז הנה לפניכן…

תרגיל להמחשת האמרה

אחד התרגילים הטובים להמחשת המשפט הוא לשחק במשחק מחבואים בחושך:

  1. עורכים היכרות טובה עם החדר/המרחב בו משחקים ומוודאים שאין מכשולים שעלולים להיתקל בהם בחושך שחס וחלילה לא נסכן את הילדים.
  2. מחשיכים את המקום.
  3. הסופר צריך למצא את המתחבאים כאשר על צווארו תלוי פנס דלוק. אסור לו להיעזר בפנס כדי למצא את המתחבאים כמובן. הפנס צריך להאיר אותו. במקום פנס, המחפש ילבש בגדים זוהרים בחושך.
  4. הסופר יוצא מהחדר וסופר בקול עד 50 (המשתתפים צריכים לשמוע אותו).
  5. בסיום הספירה, נכנס הסופר וסוגר מיד את הדלת. הפנס כמובן דלוק אך אסור לו לעשות בו שימוש.
  6. הוא מסתובב בחדר ומחפש אחר המתחבאים. הראשון שהוא תופס ומצליח לזהות, הופך להיות הוא הסופר.

תרגיל נוסף שאפשר לשחק בבית הוא משחק צלליות.

בשני המשחקים, האור והחושך באים לידי ביטוי באופן מוחשי ממש. כך אפשר להסביר לילדים את האמרה. וזהו כלי חשוב שתוכלנה להעניק לילדיכן… אם ידעו ויבינו את המסרים העמוקים (כל ילד בהתאם לגילו) שטומן המשפט החכם הזה, זה יעזור להם רבות בחיים….

מסר 1 לחיים:

"מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך" הינה אימרה המשוייכת לבעל שם טוב. אמרה זו, מופיעה בספר חובות הלבבות של רבנו בחיי (שקדם בכמה מאות שנים לבעל שם טוב) בשער "ייחוד המעשה" פרק ה, בעניין עיקשותו של היצר "… המעט מן האמת ינצח הרבה מן השקר, כאשר המעט מן האור דוחה הרבה מן החושך...". בפוסט שחור ולבן, הפכים? הסברתי את האמרה הזו בפן אחד: כדי לצאת מהחושך, צריך להוסיף אור. כאשר אדם מוסיף אור בחייו, עוד נקודות זכות ונקודות חיוביות, הוא מסלק משהו מהחושך שסובב סביבו. אפילו מעט אור, מסוגל לדחות הרבה חושך… שזה מסר עמוק לחיים איכותיים וטובים יותר. כשאדם יודע שהוא מסוגל ויכול לדחות חושך על ידי הכנסת אור וחשיבה אחרת, הוא יכול לשנות להשפיע על ההווה ועל העתיד שלו.

מסר 2 לחיים:

לא מספיק לדעת להכניס אור לחיים שלנו.. כדי לחיות חיים איכותיים וטובים יותר כדאי שנכיר את המשפט שהבאתי בפתיחה: "מי שנמצא באורה אינו רואה למי שנתון בחשיכה אבל מי שהוא נתון בחשיכה רואה למי שנתון באורה… (תנחומא תולדות יא).

משמעותו של המשפט פשוטה אך עמוקה: אנשים שמעולם לא חוו קושי מסוים (ספציפי או בכלל קשיים בחיים), הם הנמצאים באורה, לא יוכלו לראות ולהכיר באלו הנמצאים בחשיכה, במקום הקושי. אך מי שנתון בחשיכה, בקושי, יודע ומכיר באלו הנמצאים באורה, באושר, בשמחה. לדוגמא: אדם שנזקק לחסדי הזולת מבחינה כלכלית או כל בחינה שתהיה, הוא זה שידע ויבין איך אנשים במצב כזה מרגישים. לא דומה מי שאיבד קרוב, למי שמעולם לא הרגיש ולא חווה אובדן שכזה…

מסר 3 לחיים:

מי שנמצא בזמן חשוך, הוא הוא שידע ויוכל לראות את האור. אתן מבינות את המשמעות?? מי שנמצא בחושך – יודע שיש גם אור ומסוגל לראות את האור!! בעיני זה חידוש עצום… כלומר שגם במקום הכי חשוך בעולם אדם יכול לראות את נק' האור מעבר לחושך…לא משנה כמה קושי, לא משנה כמה רע כרגע, הרע הוא רק כרגע. רע = רק עכשיו. יש אור בקצה המנהרה… הוא קיים בחושך. כי רק מי שנמצא בחושך יכול לראות את האור… ממליצה מאוד להיכנס לפוסט שחור ולבן, הפכים?. וגם הסבר נוסף על האור, הבאתי בפוסט יום בריאת העולם בעניין "חושך על פני תהום" ובריאת המאורות הגדולים.

מסר 4 לחיים:

עוד מוסר עצום שמלמדים אותנו חז"ל המתקשר לעניין השפיטה בשילוב המסר הנ"ל: כדי לשפוט אדם, עלייך להרגיש, לחוות את החושך בו האדם נמצא, כי רק אם נרגיש בדיוק כמוהו, בדיוק באותו מצב, באותו החושך, הקושי שבו נמצא, רק אז נוכל להבין אותו ומן הסתם נדון אותו לכף זכות יותר בקלות. אך מי שלא מכיר במציאות החושך, שופט בעיני רוחו, במציאותו המוארת, יתקשה לשפוט לכף זכות. ועל כן מוטב שלא ידון בכלל… (אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו).

מסר 5 לחיים – חנוכה.

נקודה אחרונה לפני סיום, חנוכה. ימים שנקבעו לזכר ניסים שאירעו לאבותינו בימים ההם בזמן הזה… באיזה זמן? בחורף, כשקר, והימים קצרים אך הלילות ארוכים.. דווקא לאחר שקיעת החמה וצאת הכוכבים דווקא אז, צריך להדליק נרות.. כל יום מוסיפים עוד נר ועוד אחד.. כי כל יום משתפרים, צומחים, גדלים. כל יום האור הולך ומתרבה. האור של אתמול מתווסף לאור של היום.. כל יום יש תקווה חדשה, אור חדש יאיר דווקא בחשיכה.. נרות חנוכה באור יום אין להם שום תועלת כמעט.. הם לא נראים… אך בלילה, באפילה, הם זוהרים כמגדלור! דווקא מתוך השחור בא האור!

לסיכום,

חיים איכותיים וטובים אינם נמדדים רק בצורת ואופן רמת החיים. אנשים עשירים כלכלית לא בהכרח חיים חיים איכותיים יותר מאנשים עניים… חיים איכותיים תלויים ברמת ועוצמת האור שאדם מכניס בחייו. ללא כל קשר למצבו ולמציאות החיים שחי. כל אדם יכול ומסוגל אם רק ירצה ויבחר בכך, להביט בנקודות האור. לחפש אותן ולהיאחז בהן.

בעיניי, ומניסיוני לאור לימודים וחוויות אישיות, חברתיות וחוויות של אחרים שנחשפתי אליהן הכל מתחיל ונגמר בתקשורת. חיים עם תקשורת נכונה בין אדם לעצמו ובין אדם לזולתו הם המשפיעים על איכות חיי האדם. תקשורת נכונה וטובה, היא זו שאדם יכול לשתף את זולתו במה שמרגיש צורך, וזה יבין אותו, יכיל אותו ולא ימהר לשפוט אותו. אחת הדרכים שיכולה לסייע לנו להגיע לדרגה כזו של תקשורת היא בזכירת המשפט הנ"ל: "מי שנמצא באורה אינו רואה למי שנתון בחשיכה אבל מי שהוא נתון בחשיכה רואה למי שנתון באורה…" כי מי שנמצא באור, שהכל טוב, לא יבין את מי שרע לו. ולכן אדם שרע לו, שמצפה לקבל איזושהי תועלת מזולתו צריך לשתף ולהסביר כך שהאחר יבין אותו ואת מצבו. שיהיה מודע ל "חושך" שלו. כי רק אם יהיה מודע, ידע ויוכל להציע עזרה ותועלת. ומכיוון שסייע לזולתו, עזרה אמיתית וטובה, הוא ירגיש סיפוק ויחיה חיים טובים ואיכותיים…

אז תזכרו את המשפט, שתפו אותו ואת מסריו הלאה, יישמו אותו… אל תצפו שכולם יבינו אתכן.. שתפו, הסבירו את המקום שלכן, את המצוקה, את הקושי, האתגר. שתפו את מי שיוכל להציע לכן את העזרה הנדרשת לכן כי אתן יודעות למה אתן זקוקות.. את האור אתן רואות, אך האחר הנמצא באור, אינו רואה את החושך שלכן…

שנזכה תמיד לראות את האור בכל דבר בחיים

לקריאה נוספת:

הצטרפי לשיחה