זמן קריאה: 5 דקות טיפים ומסרים חשובים לחיים מתוך עולם האומנות והצבעים. תיהנו..

מוסר השכל לחיים הנלמד מאומנות וצבעים

אומנות, בהגדרה מילונית, היא עיסוק או מלאכה הנעשית על ידי אדם (גבר או אישה) המביאה אותו לדרגת מומחיות בתחומו. כשאומרים שאדם "אומן במלאכתו" מתכוונים לכך שהוא רכש מיומנות כל כך גבוהה שהוא ממש מוצלח בתחום שבו עוסק. מה שנקרא "מלאכת מחשבת, מעשה ידי אומן". מלאכה שנעשתה בחשיבה, בתכנון וביצוע מדויק ומוצלח.

למושג אומנות יש פירוש נוסף: יצירה כלשהי הנותנת ביטוי למחשבה, לרגש, למציאות ו/או לכשרון שהושקע בה. ישנם תחומי אומנות רבים: ציור, צביעה, כתיבה, פיסול, תפירה, קיפולי נייר (וכן גם כביסה..) , בישול, אפיה, נגרות, גילוף, אדריכלות, ועוד ועוד. כל תחום מתחלק לתתי תחומים מסועפים רבים. בשביל לעסוק באומנות כלשהי, נדרש רצון טוב והשגת האמצעים/החומרים הדרושים לאותו תחום אומנותי.

בפוסט זה אני רוצה להסביר את ההקשר בין אומנות לחיים שלנו ולתת טיפים וכלים לחיים כולל לחיי הזוגיות… מוסר ושיעור חשוב לחיים של כל אחת מאתנו.

רקע להבנת המושג אומנות וחשיבותו בחיינו

כחלק מההתפתחות, כל תינוק מכיר את העולם ומתוודע לצבעים (בכל שלב מצטרפים עוד צבעים שהילד מצליח לראות ולהבחין בו), לצורות, לריחות, לרעשים, לשקט.
תינוק משחק ואוחז בידו כלי כלשהו בצבעים, צורות מסוגים שונים. בהמשך הוא כבר מסוגל לצייר, להדביק מדבקות, לצבוע, להדביק, הוא ממשש דפים, מורח פלסטלינה ועוד.
הוא או היא משחקים בבובות, כלי מטבח, כדורים, בונים בלגו, מתאימים כרטיסיות, פאזלים, בניית מודלים על פי דוגמאות (משושים, קליקסים, מקליקונים, ועוד) . לכל תינוק בודקים את יכולת המשחק, הבניה, הציור ועוד. כשהילד גדל עוד, הצורות הופכות לאותיות, למספרים, הוא כבר מסוגל להכיר, לזהות וגם לכתוב אותן.

וכך בהמשך, לאט לאט, בכל פעם מסגל לעצמו יכולות וכישורים נוספים. כאשר הבסיס לכל הוא: האומנות. הצבעים.
גם במוח שלנו יש שתי אונות כאשר האחת אחראית על תחום היצירתיות, הרגש, הויזואליות..
מבחינה פיזית, לצבעים יש משמעות על בריאותנו הגופנית /רגשית לפעמים… אם אנחנו חיוורות? אדומות? ועוד.

למה משתמשים באומנות?

אנחנו עוסקים באומנות מכל מיני סיבות. כפי שראינו, משתמשים באומנות כחלק מההתפחות שלנו בתור תינוקות, פעוטות בגיל הרך. אך אומנות היא חלק מהחיים בשל סיבות נוספות:

 • אמצעי להעסקת ילדים.
 • כמטרה להפיג מתחים, לחצים
 • כזמן חוויתי, זמן מגבש ואיכותי
 • ככלי השלכתי, או ככלי לביטוי רגשות, מחשבות, רצונות
 • כאמצעי פרסומי שיווקי
 • כדרך לבניית ולעיצוב ריהוט/ציוד/ביגוד
 • מיתוג של עסק/שירות
 • בניית אתרים/דפי נחיתה
 • כהתמחות לנושא המקצועי של העסק (בהתאם להגדרה המילונית הראשונה שהבאתי)
 • כדרך טיפולית בבעיות התנהגותיות, רגשיות, נפשיות

כפי שציינתי, הצבעים הם בסיסיים לחיים שלנו. אומנות היא ממש דרך חיים. אין מסגרת יומית שלא מכניסה אומנות בצורה כלשהי החל מהגיל הרך ועד זקנה וגם לאחר מכן ל"ע אחרי מאה ועשרים של האדם… אם נכיר את עולם הצבעים, נבין את משמעותם עבורנו, נוכל לקבל כלים לחיים יותר טובים.

נתחיל בעולם היצירה ובעולם הצבעים.

מסר ראשון באומנות – יציאה מהתוהו ובוהו של החיים

נחזור אחורנית בשנים לימי בריאת העולם. כשברא הקב"ה את העולם, הוא ברא אותו צבעוני. צבעים רבים בגוונים כל כך מיוחדים. כחול, ירוק, אדום, כתום, ורוד, צהוב, סגול, חום, ועוד ועוד. העולם לפני הבריאה היה תוהו ובוהו, חושך על פני תהום.. לא היה כלום חוץ ממים…

הדבר הראשון שה' ברא הוא האור. כי כדי לצייר עולם, ליצור מציאות אחרת, הדבר הראשון שיש לעשות הוא להדליק את האור! וכבר מתקבלים גוונים וצללים… ראיתן פעם את השמש מאירה על הים? על מים? קשת בענן ראיתן? אילו צבעים מרהיבים מתקבלים!!! הים נראה כאילו הוא זוהר, מנצנץ… השמש ו/או הירח נראים כאילו מצוירים על גבי גלי הים… וכמה גוונים יפהפיים!
ובמה "השתמשנו" רק באור-שמש/ירח וכוכבים – ומים. כבר העולם נראה יפה שבעתיים!

זה המסר הראשון לחיים: אם אתן מרגישות שאתן בתוהו ובוהו, בבלגן, בחוסר סדר, בחושך, בלילה, הדליקו אור! הדליקו אפילו פנסים קטנים, זה כבר יסלק הרבה מהחושך…
התבוננו בתוצאות האורות הטבעיים שה' ברא. כבר תראו עולם ססגוני ויפה. כך יקרה גם בחייכן. מרכזו את מבטכן על הטוב, על נקודות האור בחייכן. העצימו אותן. שקפו אותם לעצמכן, לבני זוגכן. הדליקו אור. הפיצו את האור הפנימי שלכן שתוכלו להאיר לסביבתכן. מצאו את נקודות הסר של החיים שלכן, השענו עליהן, שאבו מהם את הכח להתקדם. לעשות סדר גם בתחומים האחרים של חייכן.

מסר שני באומנות – יצירת מציאות חיים

בהמשך ימי הבריאה, ה' הפריד את המים, יצר אדמה, צמחים ופרחים צמחו במגוון צבעים, גדלים, צורות, ריחות.. לכל צבע יש יתרונות וייחודיות, עם אופי אחר של צמח. כך גם בעלי החיים שנוצרו בהמשך. כל אחד נברא בהתאם לצבע הדרוש לו לקיומו. למשל בעלי החיים מסווים את עצמם לפי צבעם. הצבע מבדיל ביניהם גם מבחינת סוג וזן, יוצר ייחודיות בין כל חיה לחיה.
גם אנחנו בני האדם. לכל אחד צבע עור משלו כהה יותר, בהיר יותר, שחום, "לבן" (אין כזה דבר אדם בצבע לבן. רק חלילה וחס במצבי חולי ל"ע. העור הבהיר הינו שקוף. אנחנו מלאים בדם בוורידים ולכן הצבע נראה צבע עור בהיר. ובחלקים מסוימים אדום/ורוד…). עיניים ושיער בצבעים מסוימים וגם זה בכוונה תחילה.

כלומר, ה' ברא את העולם שבו פלטת צבעים אינסופית. אך לכל בריאה יש פלטה רלוונטית עבורה. למשל לא נראה בשום מצב תינוק שנולד עם שיער ירוק ועיניים כתומות….
אם אנחנו רוצים להעשיר את המזון שלנו, אנחנו נגוון בסוג המזון כולל בצבעיו. כל סוג מזון נותן לנו משהו אחר. גם בריהוט, בציוד, בביגוד שלנו. לכל דבר יש צבע. וכל צבע משפיע. יש צבע שנותן תחושה חגיגית, האחר נותן תחושה עצובה, צבע נוסף יתן הרגשה של כבדות, ואחר של קלאסה, של ניטרליות וכן הלאה. גוונו והתחדשו בצבעים שונים בתוך הבית שלכן. תעיזו לשנות צבעים גם אם אף פעם לא עשיתן זאת. .תמיד יש פעם ראשונה וזו יכולה להיות הזדמנות גדולה שלכן.

נהוג לחבר צבעים לרגשות. יש צבעים שאוטומטית יסמלו דברים חיוביים ואילו צבעים שיתחברו לרגשות שליליים. אך אני מעדיפה ומאמינה יותר באינטימיות ובייחודיות של כל צבע לרגש המתאים לאדם שלובש אותו. כלומר, אין צבע אחד שמבטא את אותו דבר לאדם אחר. לדוגמא, הצבע השחור: עבור האחד יבטא אלגניות, קלאסה, חגיגיות, עבור האחר תחושת עצב, כבדות..

מכאן נלמד את הכלל הראשון: עלינו לראות את העולם כעולם ססגוני, יפה, צבעוני, חי, שמח ולא רק בצבע אחד. ולא רק בגוון אחד או שחור או לבן. אין דבר כזה. יש גם זה גם זה וגם ביניהם….תחשבו לרגע אחד, מה היה קורה אילו העולם היה נברא בצבע אחד? לכן, אם אתן מרגישות שעמום בחיים, הוסיפו צבעים בחיים. גוונו.

מסר שלישי באומנות – צבעי בסיס ומשמעותם

קיימים בעולם שלושה צבעי בסיס: כחול, צהוב ואדום. צבעים אלו, לא נוכל לייצר באמצעות צבעים אחרים. אי אפשר לערבב צבעים כדי לקבל צהוב או אדום או כחול. אפשר לערבב צבעים אלו כדי לקבל גוונים אחרים.
כמו כל דבר בחיים, גם זה לא מקרה… עלה בדעתי הקטנה מאוד, שהצבעים האלו נבחרו להיות בסיסיים מאחר שהם סמל לחיים עצמם. הם הבסיס שעל פיהם העולם נברא:

 • הכחול- הוא צבע השמים. מסמל את הרוחניות, את המים (שם – מים), את הזרימה. את הטוהר, הניקיון.
  השמים מזכירים לנו שיש מי ששומר עלינו, ויש לנו למה לשאוף ולעלות מעלה מעלה…
 • הצהוב- צבע השמש, האור והחום, מרפא לגוף ולנפש. השמש המפרידה בין היום ללילה, המאפשרת את קיום הטבע והבריאה. האור הוא הדבר הראשון שנברא בבריאת העולם… כי בלי אור אין חיים…
 • האדום- צבע הדם שלנו. האדום מבטא חיות, אנרגיה וגם זהירות, סכנה, הגבלה.. "עצור ואל תעבור".

בלי שלושת אלו אין עולם.. אדם לא יכול לחיות בלי אור וחום, בלי דם (אנרגיה, חיות, והגבלות לשמירת חייו) , וכמובן בלי שמים, בלי מקור מים…

בנוסף, נבחרו שלושה צבעי בסיס להזכיר לנו שישנם שלושה שותפים באדם: הקב"ה (שמים), האב (אדום: מקור החיות) והאם
( השמש- החום). שלושת הצבעים האלו, מביאים גוונים וצבעים נוספים….
עוד לציין, כי בנוסף לצבעי הבסיס, ישנם 2 גוונים נוספים המתקבלים בתוספת אור ובהיעדרו. "לבן" ו"שחור" וכך נקבל צבעים ורבדים נוספים של צבעים עמוקים יותר או פחות.

לכן המסר הנוסף הוא: היעזרו בשלושת הצבעים כדי לגדול, להתפתח, לשנות וליצור מציאות אחרת. ואם חסר משהו, תוסיפו לבן, שחור תלוי בצורך… הבסיס יזכיר לנו שאנו נולדים וחיים עם בסיס – לתוך מציאות בסיסית קיימת , וממנה הכל אפשרי. נוכל לשנות ולגוון כמה שנרצה.. נוסיף כחול, נוסיף אדום או צהוב עם לבן ו/או שחור.

סיכום המסרים

 1. יציאה מהתוהו ובוהו של החיים – על ידי התמקדות במה שכן עובד, פועל ומסודר. בחיוביות של החיים. הדליקו אור כדי להוסיף צבע בחיים. כדי שהחיים יזהרו. שתוכלו לצאת מהתוהו ובוהו לעולם של אור. של טוב. של סדר.
 2. יצירת מציאות חיים – הוסיפו צבעים בחיים על ידי בחירת ושינוי רגשות. גוונו גם טכנית בנראות הבית שלכן. הוסיפו ריהוט צבעוני למשל, ביגוד.. תתחדשו, תחדשו. בכך שתגוונו בצבעים, תוכלו לחוש רגשות שונים. והללו יביאו אתכן למציאות חיים אחרת, שונה טובה יותר בעזרת השם.
 3. צבעי בסיס ומשמעותם – צבעי הבסיס עוזרים לנו לשאוף הלאה מעלה, לגדול, להתפתח, לשנות וליצור מציאות אחרת. ואם חסר משהו, נוסיף לבן, שחור תלוי בצורך… הבסיס יזכיר לנו שאנו נולדים וחיים עם בסיס – לתוך מציאות בסיסית קיימת , וממנה הכל אפשרי. נוכל לשנות ולגוון כמה שנרצה.. נוסיף כחול, נוסיף אדום או צהוב עם לבן ו/או שחור. כל צבע והשפעתו עלינו ועל מציאות חיינו.

בהצלחה בחיים!

קריאה נוספת

הצטרפי לשיחה