זמן קריאה: 4 דקות הסבר על תהליך שינוי, כיצד מתרחש שינוי ואיך לעמוד בו כולל הסברים מפורטים טכניקות ודוגמאות מעשיות.

הסברים מפורטים על איך להחליט על שינוי בחיים ולעמוד בו כולל דוגמאות וטכניקות לפעולה

מודה ומתוודה, במשך כשלושה עשורים בחיי, המילה "בריאות" ו "משקל תקין" הייתה רחוקה ממני כמעט לחלוטין. לא, שעשיתי את כל הטעויות האפשריות, היו פה ושם דברים שהקפדתי עליהם, אבל זה לא היה זה. ממש לא היה. וכמה ששמעתי "תאכלי בריא, תאכלי את זה – זה בריא, תעשי כך וכך… " לא עזר. לא השתניתי נשארתי בשלי. ומדוע? פשוט כי לא ראיתי בזה שום צורך. ולא האמנתי בזה. לא האמנתי שיש צורך בשינוי בחיים שלי "תנו לי לחיות וליהנות".

לצערי, באותם זמנים כך חייתי והמשכתי לכאוב… לכאוב? כן.. סבלתי מכל מיני בעיות רפואיות שלא השכלתי להבין מדוע ולמה ואיך לצאת מהן?
עד שהגיע הרגע הזה. הרגע שאמרתי לעצמי זה או עכשיו או עכשיו. אין דרך אחרת ואין מחר. זה קורה כבר עכשיו. אז מה עשיתי ואיך זה קרה???

איך מתרחש שינוי מהותי בחיים?

השינוי אצלי החל כשהייתי בחופשת לידה. פתאום ללא הכנה מוקדמת קבלתי בשורה לא טובה. רב, שהכרנו ועזר לנו לא אחת, נפטר בפתאומיות מדום לב.. הייתי בהלם, הייתי בשוק. בן אדם צעיר יחסית, על פניו בריא, עוד לימד באותו יום בת"ת, אדם משכמו ומעלה, חוזר הביתה ונופל פתאום- מת בביתו. משאיר אחריו אלמנה ויתומים קטנים…. האירוע הזה זעזע אותי בייחוד שהצטרף למס' חוויות קודמות דומות לכך של עוד אנשים שנפטרו מדום לב בצורה כל כך פתאומית! והבשורה הזו כאבה לי מאוד. כל כך כאב לי, ואמרתי לעצמי איך דבר כזה יתכן? איך פתאום לב של בן אדם בריא הולך ומתפקד מפסיק לפעול? למה זה קורה? ברור לי מבחינה אמונית שהכל מאת ה' ואין לי כלל ספקות. אבל מה קרה מבחינת הגוף? למה הגוף מגיב כך? האם הייתה דרך כלשהי טבעית לשמור על הגוף יותר טוב שדבר כזה לא יקרה??

והיה לי למזלי, את הזמן לחשוב וללמוד. התחלתי לקרא מה זה דום לב? מאיפה זה בא? איך נמנעים ממנו? וגיליתי מה שגיליתי, הבנתי מה שהבנתי. הרגשתי שאני מוכרחה לעשות שינוי בחיים שלי ושל בני משפחתי. אבל איך? ממה להתחיל?

מכאן הבנתי: שינוי אמיתי בחיים יתרחש רק לאחר הבנה עמוקה, מושכלת + רגשית על הצורך בו. ולכל דבר יש את הזמן הנכון והמתאים עבורו. לפעמים ההבנה העמוקה הזו מגיעה מגורם פנימי, איזושהי התעוררות פנימית לשינוי. ולעיתים עקב גורם חיצוני. לפעמים זה מהיר ולפעמים זה איטי. אך ורק לאחר שההבנה הזו בשכל ומעוררת את הרגש יכולה להיות תגובה לפעולת שינוי.

איך ובמה מתחיל שינוי?

יש לי אהבה לשוקולד… (ממש אבל…. ראיה ראו במתכונים שלי…) ובעלי ניסה להניא אותי אז הוא החליט "לא קונה לך את הרעל הזה!" כן , זה היה עוד לפני שהשינוי התחיל. ואז מצאתי את עצמי בבית, בחופשת לידה, בלי שוקולד ועם תהיות, שאלות ומחשבות רבות בנוגע לחיים, לבריאות, למצבי הגופני… והתחלתי ללמוד, לחפש תחליף… אמרתי לעצמי אין דבר כזה שאין שוקולד. בטוח יש שוקולד שהוא לא רעל.

חיפשתי ומצאתי כמו שאמרו חז"ל יגעת ומצאת- תאמין!". יצרתי את הגרסה שלי למתכון להכנת שוקולד ביתי הכי טעים שיש.. ואין בו סלמונלה…. ואין בו רעלים אחרים יש בו רק טוב (נכון גם שומנים, אבל לפחות בריאים, עם נוגדי חמצון ועוד הרבה דברים טובים)

אז התחלתי בשוקולד האמיתי, הטבעי הבריא באמת, והמשכתי ללמוד, לקרא עוד ועוד. הבנתי שאורח חיים בריא איננו מסתכם רק בשוקולד שאני אוכלת. ולאט לאט אבל בטוח, באמונה ובהבנה פנימית, שיתפתי את בעלי בתהליך. לשמחתי ולמזלי הוא שיתף פעולה מלכתחילה ועל כך אני מודה לו ממש! והתחלנו לייצר יותר ויותר דברים בבית מחומרים גולמיים: במזון, בקוסמטיקה, בניקיון, הקפדנו הקפדה יתירה בכל נושא המחזור (שתמיד היה אצלי ועכשיו העמיק) ועוד. ראו בקישורים בסוף הפוסט דוגמאות לכך. ונכנסה בי התרגשות פנימית למהלך הזה. וזה נתן לי את הדחיפה שהובילה אותי ואת משפחתי קדימה.

אז במה מתחיל שינוי? בדבר הקטן והחשוב הזה שאי אפשר בלעדיו. ואם מצליחים לצלוח את המשבר הקטן, את האתגר הראשון, הבאים אחריו קלים הרבה יותר.

איך מתחילים בשינוי?

ניסיתי מדי פעם בזמנו בצעירותי כל מיני דברים בקטנה לשנות, (למשל לעשות דיאטה…) אבל לא הצלחתי ולא עמדתי בזה מספיק זמן למרות שיש לי משמעת עצמית חזקה. באיזה שהוא שלב נשברתי והכל התחיל מהתחלה… עד שהגעתי להבנה: אם רוצים באמת יכולים באמת והחלטות כדאי לקבל "רק להיום".

וכך התחלתי עם שינוי אורח החיים שלי ושל משפחתי. התחלתי רק להיום. רק לזמן קצר. עמדתי בזה, וגם בזה עד שזה נהפך לטבע אצלי. וזה כבר חלק ממני ולא שינוי… השינוי יהיה להסתגל חזרה למנהגים הרעים אז לשם כבר לא אכניס את עצמי כי אין לי אמונה בדרך החיים הקודמת. כי עולים לי רגשות שליליים ביחס לעבר.

איך מבצעים שינוי ועומדים בו?

כדי לעשות את השינוי הגעתי למסקנות הבאות:

 1. הבנה שכלית:
 2. רגשית:
  צריכה להיות לי אמונה והבנה אמיתית בצורך של השינוי, בתועלות שלו בחיי. שיהיה לי אינטרס פנימי ולרצות בשינוי.
 3. חשוב עד מאוד לבוא לשינוי ממקום של ביטחון עצמי עם אמונה שיש לי את היכולות והמסוגלות לעשות את הדבר הנכון לטובתי.
 4. תגובה= פעולות לביצוע השינוי ולהתמדה בו:
  • החלטה שהשינוי הוא "רק להיום" ורק מה שאני יכולה.
  • קביעת מטרת העל (אצלי איכות חיים מבחינה גופנית)
  • הצבת יעדים קטנטנים ומטרות משניות (למשל: מכינה שוקולד ביתי לשינוי . אחר כך מחליפה את הקמח לכוסמין מלא אחר כך הכנתי דיאודרנט, וכו'..)
  • נעזרתי בתוספים טבעיים בלבד (לא תרופות) שנתנו לי אנרגיה, כח, עזרו בחילוף החומרים שלי בגוף ועוד.
  • דיבור עצמי ולאחרים בנוגע לחשיבות השינוי: אם אני משוכנעת שדבר מסוים הוא רע עבורי ואני אומרת לעצמי ולסביבתי ש"זה ממש רעל", סביר להניח שאעמוד בדיבור שלי. כי שוכנעתי וכי גם האחרים שמסביבי שוכנעו ועוזרים לי להתמיד בשינוי שקבעתי.

לסיכום

אם רוצים שינוי – משיגים שינוי. לאחר שכבר התחלתן בשינוי, עליכן להחזיק לפחות שלושה שבועות- חודש כדי שיהפוך להיות חלק מכן, ויונחל בחייכן.

טיפ בנושא ירידה במשקל:
עצם שינוי באורח חיים ומעבר לאכילת מזונות פחות מעובדים, ללא קמח לבן, ללא ג'אנק קבלתי הן גוף יותר בריא והן ירדתי במשקל…לא התמקדתי בירידה במשקל. המטרה שלי הייתה רק להרגיש יותר טוב. לחזק את עצמי ועל הדרך קבלתי מתנה של ירידה במשקל שנשמרה.

להלן קישורים רלוונטיים לנושא קבלת החלטות, עמידה בהן, ושמירה על אורח חיים בריא:

הצטרפי לשיחה