משפט השראה לחיים

רובכן מכירות את הביטוי "אין דבר העומד בפני הרצון". מדובר באחד מהביטויים הנפוצים ביותר בעולם, הקיים בגרסאות שונות ובשפות שונות.
לדוגמא: בזוהר הקדוש מצוין בארמית משפט של חז"ל שתרגומו הוא: "כל ענייני העולם אינם תלויים אלא ברצון".
בצרפתית המשפט הנפוץ בנושא זה הוא "כשרוצים – יכולים (quand on veut on peut)" .
באנגלית ישנו הביטוי "where there's will there's a way"‏‏‏‏ שתרגומו – כאשר יש רצון – ישנה דרך.
כך או כך, כל הביטויים הללו מורים לנו דבר אחד: אם תרצו – תשיגו את מה שתרצו. וזה המפתח להצלחה: כח הרצון.

כשחשבתי על הביטוי הזה במהלך השנים, תמהתי ביני לבין עצמי. המשפט הזה נראה לא הגיוני כל כך. הרי יש דברים שבפירוש "עומדים" בפני רצונות מסוימים שלנו… והיה נראה לי שזה פשוט אי אפשר. יש דברים שאי אפשר. עד שחקרתי, התעמקתי ולמדתי, בעיקר מתוך ניסיונות שלי האישיים או של אחרים..
אציין מס' דוגמאות: אישה שרוצה לגור בווילה הכי מפוארת שיש בעולם… אבל לאישה הזו אין בכלל כסף.. אז אוקי היא רוצה ווילה אז מה? בינה לבין הווילה המפוארת עומדים כספים מרובים עד מאוד שנראה שאפילו בחלום זה לא יקרה.. ובכל זאת "אין דבר העומד בפני הרצון". אז איך זה יכול להיות? או ניקח דוגמא אחרת קשה יותר: אישה נמוכת קומה עד מאוד רצונה האחד והיחיד הוא לגבוה בעוד 20 ס"מ לפחות…. אז יש לה כח רצון גדול לגבוה אבל נראה שלעולם לא תשיג את מבוקשה. הלא כן?

אני מחלקת ומבחינה בין שני סוגי רצונות:

  1. מה שתלוי בי עצמי בהשתדלותי האישית לבד (כמובן עם עזרת ה' התמידית).
  2. מה שלא תלוי בי בשום צורה שהיא או שאינו תלוי בי באופן בלעדי ויש לאותו רצון שותפים נוספים.

בהמשך הפוסט אעמוד על שני סוגי הרצונות ולאחר מכן נוכל להבין למה הביטוי" אין דבר העומד בפני הרצון" אכן נכון והגיוני לחלוטין. דרכו תוכלו לקבל הכוונה, השראה ודרך לחיים.

מה שתלוי בי עצמי

בקטגוריה הזו נכנסים כל הרצונות שלי שתלויים רק בי, בהשתדלות שלי, במעשיי, בדיבוריי וכו'. למשל אם אישה רוצה להרחיב את הדירה שלה. והיא רוצה את זה בכל מאודה זה ממש פסגת חייה… אז היא תעשה כל מה שנדרש כדי שזה יקרה – ואז אין דבר העומד בפני הרצון.. כי זהו הרצון שלה בהא הידיעה. ולכן בעזרת השם היא תצליח להרחיב את הדירה בכל דרך שתהיה… בין אם זה יהיה בפינוי הבית מחפצים מיותרים (ואז יהיה יותר מרחב בבית…) בין אם זה יהיה בשיפוץ ביתי או במעבר דירה… אם היא צריכה כסף אז תתאמץ תעבוד קשה, שתי עבודות אולי, עבודות מהצד, תחסוך וכו' ובסוף כנראה שתשיג את מבוקשה….והעיקר כשזה תלוי רק בה… ושזה הרצון היחידי שאליו שואפת להגיע. כשיש התנגשות אז הכח לאותו רצון פוחת.. ואיתו ההצלחה.

מה שלא תלוי בי בכלל או באופן בלעדי

כאן נכנסים כל הרצונות שלי לדברים שאינם תלויים בי בכלל או שאינם תלויים בי באופן בלעדי בשום צורה שלא תהיה. כלומר: רצונות שהשגתם אינם שלי בכלל או שיש עוד אחרים שותפים אלי. למשל: מעבר לדירה רחבה. אם אני אישה נשואה, מן הסתם לא אוכל על דעת עצמי להחליט לעבור לדירת ווילה הכי יוקרתית ואני צריכה להתחשב ברצונו של בעלי, לחשוב גם על הילדים… ועל עוד כמה דברים שהם מן הסתם חלק מהחיים שלי. אם הרצון זהה, תואם ומונע מאותו כוח – מעולה כנראה שנגיע לזה… ואם לא, נצטרך פשרה להגיע לעמק השווה.

דוגמא לתחום שאינו בשליטתי בכלל: שינוי גובה. אם אישה נמוכה אז היא נמוכה.. ואין לה דרך להאריך את עצמה פיזית במציאות הממשית. ולכן על אף שכל הרצון שלה הוא לגבוה, ככל הנראה בשלב בו היא נמצאת סביר להניח שתשאר בקומתה הנוכחית. אך יחד עם זאת, כמו תמיד, גם כאן יש לה בכל זאת מה לעשות עם העובדה הזו. היא תוכל לטשטש את גובהה עם ביגוד והנעלה נכונים למשל.. היא תלמד לחיות עמה בשלום בהומור או בכל דרך אחרת.. בתכלס היא תישאר פיזית באותו הגובה, אבל תגדל, תגבה בפנימיותה. הרגש, המחשבה, התפיסה העצמית שלה סביב גובהה הנמוך הם שישתנו והיא תהיה גבוהה מהחיים.

דוגמא נוספת: אימי נפטרה ע"ה, זה לא תלוי בי בשום צורה. אני לא יכולה במציאות, להחיות אותה לגרום לה לדבר איתי, לחבק אותי, לייעץ לי וכו'. אך גם כאן, אם רצוני עז להחיותה, אוכל לגרום לכך באמצעים אחרים… אוכל להחיות אותה בעיני רוחי. במחשבתי, ועל ידי המשך דרכה.. לחשוב עליה, לזכור אותה, לקיים מצוות ומעשים טובים כפי שרצתה.. אני יכולה לקרא את כתב ידה, את הפתקים הרבים שהשאירה לי.. כל זה מחיים אותה עבורי… אך גם זה לא יכל היה לקרות בלי כח רצון.

אין דבר העומד בפני הרצון

לאחר שהבנו את שני הסוגי הרצונות, הבנו שבכל מקרה יש תמיד לאן לשאוף, יש תמיד איזה רצון שאפשר לממש כך או אחרת. אבל אם רוצים – מגשימים, מממשים.

אם נקרא את הביטוי בפשטות שלו נוכל להבחין שהוא אמת לאמיתה גם בפשטותו.
"דבר" על פי הפירוש המילוני, מתפרש כדיבור, מילה או מאמר במובן אחד ובמובן השני כעצם, גוף או חפץ.
המילה אין, מסתירה בתוכה את "אני" (קחו את הנ' ושימו אותה באמצע המילה אין. תקבלו אני). לפי זה אפשר לפרש ולומר:
אין דבר = יש אני. אם דבר הוא חפץ או דיבור מסוים אז הללו אינם נמצאים בפני רצון. רצון הוא ערך. הוא רוחני, לא מוחשי. ולכן שום חפץ לא יכול לעמוד מנגדו. מה שכן יעמוד זה האני. ואם לאני יש רצון אז הוא נוצר. (קראו את המילה רצון מהסוף להתחלה, תגלו את המילה נוצר). ולכן כשיש רצון אז הוא נוצר.

לסיכום,

תזכרו תמיד את המשפט אם יש לכן רצון לדבר מסוים – הוא יקרה. אתן תגרמו לו לקרות בזה שתרצו אותו כל כך. ישנן עדויות רבות מאוד על חולים שהיו במצבים קריטיים אבל כח הרצון החזק שלהם ניצח וגבר את המחלה בעזרת השם (הוא תמיד תמיד עוזר.. במאמר מוסגר אזכיר שביהדות קיימים מקורות רבים מאוד לעניין כח הרצון, ההשתדלות. אחד מהם הוא "פתחו לי פתח כחודו של מחט …." (שיר השירים רבא). תעשו את הצעד שלכם – אבל תעשו – וזה יקרה.

אם "אין דבר" = אין חפץ, ואין דיבור "העומד בפני" = נגד "הרצון" אזי הרצון ייווצר. יתרחש. ואם אתן רוצות, ורואות שמשהו לא הולך, אתן לא בכיוון. נסו לשבת עם עצמכן לחשבון נפש אמיתי. בדקו עם עצמכן מדוע? תנסו למפות, ולפנות את כל הרצונות הנוגדים, ואת כל הדיבורים הקיימים ברקע, הרעשים האלו שמונעים מכן להצליח להגשים את הרצון שלכן. תנסו לראות איזה סוג רצון יש לכן? האם אתן תלויות בעוד גורמים? אם כן, תנסו להגיע כמה שיותר קרוב לרצון שלכן. מה כן אפשר לעשות במציאות הנוכחית? (לפנות את הדירה כדי להרחיב אותה במקום לעבור דירה? להמשיך את דרכה של אמא ז"ל? וכו')
כי רק במצב של אין דבר (לא דיבורים ולא אנשים אחרים/סביבה וכו') הרצון נוצר. רק במצב שהרצון כל כך גדול ששום דבר לא מפריע כי הוא אינו. וישנו רק האני והרצון האמיתי הפנימי העמוק.
אתן רק צריכות לרצות. לרצות בכל הכח. להאמין. וזה בעזרת השם יקרה. אתן רוצות להצליח בזוגיות? תרצו את זה באמת ובתמים. תרצו להצליח בעבודה? תרצו את זה בלב שלם.. איפה שהרצון שלכן יהיה – שם תהיו.

באתר יש שלל דרכים שיוכלו לסייע לכן גם בנושא זה כגון:

בהצלחה מכל הלב!

הצטרפי לשיחה