יצירת מנדלות לילדים

זמן קריאה: 3 דקות טכניקה קלה ליצירת מנדלות לילדים כולל הסברים, טיפים והמלצות נוספות ליצירות מנדלות שונות להרפייה, ריכוז ועוד. יצירה מהנה ומועילה!

טכניקה קלה שלי לציור מנדלות לילדים (וגם למבוגרים)

מהי מנדלה? מנדלה היא דיאגרמה סימבולית המורכבת מעיגול בו יכול להיות ציור, או סימן גרפי אחר (ויקיפדיה). בעצם, מנדלות הן ציורים מעגליים בעיקר, המתחילים מנקודה/מעגל המהווה מרכז היצירה, וממנה סובב כל הציור.

קיימות סוגים רבים של מנדלות, כאשר המשותף לכולן הוא כמובן המיקוד, מרכוז, והמעגליות בציור.

צורות מעגליות ומנדלות קיימות בשפע בטבע למשל: כדור הארץ הוא כדור, עגול, השמש והכוכבים, העננים, בים למשל טיפות מים הן מעוגלות, הגלים, הדגים, הפרחים, הצמחים ובתוכם פירות למשל עם גלעין, העצים ועוד. וכן בבעלי חיים ובגוף האדם אפשר למצא מנדלות וצורות מעגליות כגון גלגל העיניים, תאי הגוף ועוד.

יצירת מנדלות והתבוננות על מנדלות מביאה לאדם מרגוע, מיקוד וריכוז. למעשה, מנדלות משמשות הן כיצירות אומנותיות מרהיבות והן כטכניקה להבאת האדם לריפוי והרפיית הנפש מלחצים, מתחים, חוסר ריכוז, מעודדות יצירתיות ופיתוח הדמיון ועוד.

הכלל היחיד הקיים במנדלה הוא: התחלת הציור בנקודה מרכזית בדף היצירה, וממנה לצייר צורות מעגליות, גיאומטריות, שאחת נושקת לשניה.

להלן השיטה שלי כדי ללמד ילדים ליצור מנדלות בעצמם (מתאים גם למבוגרים שקשה להם לצייר מעגלים מדויקים)

חומרים נדרשים ליצירת המנדלה

 • 2 או יותר כוסות/מיכלי פלסטיק כלשהם עם פתחים בגדלים שונים (חד פעמי פחות מומלץ כי זה פחות יציב, אבל מה שיש בבית יתאים, אפשר גם טבעות, צמידים, בקבוקים קטנים ריקים, פקקים וכד')
 • אופציונאלי אם רוצים לצייר צורות גיאומטריות אחרות: סרגל, או כלים בצורות שונות כגון לגו לצורת ריבוע ועוד.
 • עיפרון, מחק, מחדד אם צריכים
 • כלי צביעה לבחירה (לצביעה מדויקת מומלץ צבעי עפרון, אפשר גם טושים דקים)
 • דף/בריסטול או מה שתבחרו לצייר עליו את המנדלות

מהלך היצירה

ראשית יש לזכור: כל הרעיון של המנדלה הוא, להתחיל מהמרכז, להתמקד בו ולתת לידיים ליצור בלי לתכנן, פשוט להתקדם עם היצירה באופן חופשי.
שנית, כדאי תוך כדי היצירה לחשוב מחשבות חיוביות, מחזקות, משחררות. לחפש יתרונות/מעלות מידות ותכונות טובות שקיימות בנו, חוזקות וכד'. זה מה שיעזור ליצור באופן חופשי ולא מתוכנן.

להלן סדר הפעולות ליצירה:

 1. במרכז הדף, מסמנים נקודה קטנה או מציירים מעגל קטן בעזרת אחד הכלים שברשותנו. זה יהיה המרכז שלנו.
 2. לאחר שיש לנו מרכז, ממשיכים לצייר עיגולים/צורות מעגליות ו/או גיאומטריות בגדלים שונים בהתאם לכלים שיש לנו. אפשר לצייר גם קווים מעגליים כגון: גלים, שבלולים וכד'.
 3. חשוב שכל צורה שנצייר תשיק לצורה אחרת. כלומר, אם ציירנו עיגול במרכז הדף, לא נצייר עיגול בקצה הדף סתם כך. כל הצורות שנצייר צריכות להתחבר. כך שכאשר נתבונן בציור נראה בדיוק איפה מרכז היצירה שממנה נוצרה היצירה ונוכל לחזור למרכז מקצה היצירה. אפשר להיעזר בסרגל או כלים בצורות אחרות כדי לצייר קווים, מעויינים אלכסונים וכד'.
 4. לאחר שסיימתן, תצבעו כרצונכן. רצוי לצבוע בנחת, לערוך סדר של צביעה ולצבוע את הצורות בצבעים שונים.

המלצות נוספות ליצירת מנדלות עם ילדים

בעבודה עם ילדים אם זה בגן, בבית ספר או בבית, חשוב להסביר ולתת דוגמאות למנדלה, מה תועלותיה ואיך יוצרים מנדלה.

אני ממליצה לפתוח את היצירה בבקשה מהילדים, לחפש צורות מעגליות בטבע (כפי שהבאתי בפתיחה) ושיחשבו על דרכים נוספות ליצור מנדלות גם בלי ציור.

לאחר שהביאו מס' רעיונות, תוכלו ללמד אותם ולהציג בפניהם דוגמאות נוספות של מנדלות. חשוב לתת להם את הכלל היחיד: הציור מתחיל מהמרכז וממשיך הלאה הולך ומתפתח ממנו באופן חופשי. ראו שוב הנחיות נוספות שרשמתי לעיל (בעיקר בעניין המחשבות, זה מאוד חשוב להצלחת הציור).

המנדלות יכולות להתאים:

 • כפעילות חברתית לגיבוש בתחילת שנה לגן ו/או לכיתה,
 • כפעילות לסיום שנה
 • כסדנת יום הולדת (כל משתתפת תכין מנדלה ותחזור איתה הביתה.
 • כפעילות/שי צנוע לחלק במהלך מפגש של מלכת האותיות. קיימות חוברות צביעה של מנדלות שאפשר לרכוש ולחלק באות מ'.

להלן רעיונות נוספים ליצירת מנדלות:

 • מנדלות מהטבע:
 • רקמת מנדלות: למי שיודעת ואוהבת לרקום. זו יכולה לצאת יצירה מהממת שאפשר לתלות ולקשט את הבית, לתת מתנה לאמא, חברה טובה…
 • מנדלות מפסיפס מחומרים שונים
 • מנדלות ממדבקות
 • מנדלות אכילות: ליצור עוגיות כעכ או ביסקוויטים בעיטורי מנדלות

לסיכום

מנדלות, הן בעיני אחת הטכניקות האומנותיות האהובות עלי ביותר. זה תחום כל כך מגוון, מדהים ועמוק שמסוגל לעזור מאוד מכל הבחינות: רגשית, קוגניטיבית, מוטורית ועוד.
לצורה המעגלית יש כח חזק מאוד על נפש האדם ומביאה לו אנרגיות חיוביות, רוגע ונחת, משפרת את הריכוז ומפתחת דמיון ויצירתיות. וכל זאת למה?
תשובה פשוטה: כמעט כל דבר שאנחנו עושים יש בו משהו עגול, מעגלי, אם זה המאכלים עצמם, צורת הבישול והאפייה: איך לשים בצק / מערבבים / מקציפים? איך אנו נעים? תמיד בצורה מעגלית. גלגלי רכבים, אצבעות הגוף שלנו, הפה, בכל הגוף יש לנו תאים, צינורות, שרשראות חלבונים למשל, ועוד ועוד.

כן. למעגליות יש כח עצום על האדם והעולם בכלל. הרי כך אומרים: "גלגל חוזר בעולם, גלגל המזלות, מעגל השנה ועוד.
מתחילים מנקודה מסוימת, ממנה נמשכים למקומות אחרים: זו המנדלה וזה בעצם גם האדם.

ממליצה להיכנס ולקרא רעיונות נוספים ליצירות ומידע בנושא השגת נחת בחיים, פיתוח דמיון ויצירתיות והרפיית הנפש:

💜צרו בהנאה, הרפו, תגלו בעצמכן כוחות חדשים וחזקים💜

הצטרפי לשיחה