דמיון-כלי לשינוי, העצמה והגשמה

זמן קריאה: 3 דקות הסבר קצר על דמיון ויתרונותיו כולל תרגיל לשימוש בדמיו ככלי לשינוי, העצמה והגשמה עצמית. דמיינו ותצליחו זו עובדה.

על כח הדמיון בהשגת שינויים רצויים בחיים, העצמה והגשמה עצמית

אימהות ונשים יקרות,

האם אתן יודעות מה זה דמיון? לרוב המושג מקושר לילדים או בהקשר שלילי של אנשים "מעופפים/מדומיינים". אך דמיון רחוק מאוד מלהיות שלילי ואיננו שייך רק לעולמם של ילדים. דמיון הוא כלי עוצמתי המאפשר השגת שינויים, העצמה, מימוש והגשמה עצמית. חשוב להכיר את הכלי הזה, על תכונותיו, יכולותיו וכן להכיר דרכים לפתח אותו אצלנו שנדע להשתמש בו… מאחלת לכן קריאה מועילה והרבה הצלחה!

מהו דמיון ומה כוחו ויכולותיו?

בטרם נצלול לעומק הנושא חשוב להבין מה זה בכלל דמיון ולמה הוא חשוב, ולמה הוא מסוגל בכלל בחיים…

בפוסט "איך לפתח דמיון ויצירתיות בקרב ילדים" הבאתי תיאור קצר ודרכים לפיתוח דמיון ויצירתיות בקרב ילדים. כאן, אני רוצה להרחיב על הכתוב ולהתמקד בעולם המבוגרים.

חשבו רגע על השאלות הבאות:
כיצד פותח הרכב הראשון בעולם? הטלפון? המחשב? האינטרנט? הסיר? הסבון ושאר כלי הרחצה? החומרים, הרהיטים, יצירות האומנות, כלי החשמל לסוגיהם השונים, הבגדים, כלי הבית, המערכות הטכנולוגיות, השיטות הרפואיות, הטיפוליות ובכלל כל מה שקיים בעולם שלנו?!
התשובה היא פשוטה כמובן – דמיון. אנשים חשבו, ראו באור מחשבתם ובדמיונם את המוצר הנדרש על פי הצורך והידע שרכשו, תכננו אותו בראשם ופתחו אותו פיזית טכנולוגית. כלומר בזכות הדמיון – נוצרה מציאות חדשה.

דמיון = דם + יון

דמיון, היא מילה המורכבת משתי מילים: דם ו- יון. שני מושגים בסיסיים בגוף האדם המקנים לו פיזית את חיותו:

דם:
הדם הזורם בעורקינו ובגופנו הוא הבסיס לחיים ולתפקודנו. אנשים המאבדים דם רב, או שהדם לא מגיע לאחד האיברים ובייחוד ללב, מכל סיבה שלא תהיה – ח"ו, עלול לקרות נזק בלתי הפיך עד מוות.
דם מוגדר כנוזל הזורם בכלי הדם ומכיל חומר בשם פלזמה וחומרים נוספים כגון חמצן, תאים, הורמונים ועוד. תפקידו להעביר לאיברי הגוף את החומרים החיוניים לתפקודו ולסלק את הפסולת לכיוון האיברים הרלוונטיים (למשל ריאות, כליות).
בעזרת הדם, אפשר לגלות מחלות ונזקים שונים העלולים להיות בגוף האדם (אפילו בעוברים) ולאתר דרכי טיפול שונות בהתאם לסוג הדם ומאפייניו ואף למנוע מחלות ולעקוב אחריהן.
יון:
יוֹן (מיוונית עתיקה: "מתקדם";"נע") הוא אטום או מולקולה, הנושאים מטען חשמלי. ליונים שבגופנו תפקידים מרכזיים. לדוגמא, ה"ברזל" אותו אנו מקבלים ממזונות שונים הוא בעצם יוני ברזל . הברזל הטעון במטען 2+ משמש כמרכיב המרכזי במולקולות ההמוגלובין והמיוגלובין, המתפקדות כנושאי חמצן במערכת הדם. (מתוך ויקיפדיה). וגם אם ניקח "יון" בעברית, שהוא ציפור הזכר של היונה, נקבל עדיין מושג במשמעות של זרימה, כמו ציפור לעוף, לשאוף מעלה בשלום.

דמיון הוא בעצם חיבור וזרימה בסיסית (גם הדם זורם וגם היון) להבאת הצורך לכדי מימוש בחיינו. בעזרת כוח הדמיון, בעזרת העובדה שאנו מדמים במוחנו מציאות מסוימת, נצליח להביא ליישום ולהגשמה של אותה מציאות. לכן, דמיון הוא כלי בעל כוח עצום בכל הקשור לגוף ולנפש שלנו.

דמיון למעשה

אוקי, הבנו את חשיבות הדמיון, נדרש כעת, לדעת איך ליישם ולהסתייע בדמיון כדי להגיע לשינוי, העצמה ולהגשמה עצמית. להלן תרגיל קטן ודוגמא:

 • נחשוב עם עצמנו מה חשוב לנו בחיים? מה היינו רוצות לשנות? לאן אנו שואפות להגיע? מה אנו אוהבות או לא אוהבות בחיינו? מה היינו רוצות יותר ומה היינו רוצות להעלים בחיינו?…
 • נבחר לנו תחום/עניין מסוים אחד בכל פעם שאנו רוצות לשנות, להעצים או לממש בחיינו.
 • נחליט על זמן קבוע ביום לבצע את התרגיל באופן יומיומי. נחשוב בזמן זה על אותה החלטה שבחרנו, אותה שאיפה. נעלה אותה במוחנו ונחשוב רק עליה. ככל שיותר תתעמקו ותתמקדו באותה מחשבה בדרכים להגשמת השאיפה תראו את השינוי המיוחל ואת מימושה של אותה שאיפה.

דוגמא לתרגיל דמיון

אחת משאיפותיי בחיים היא שהאתר ייגע בנשים רבות ככל האפשר וירכז אליו קהילת נשים פעילה.

 • אדמה את עצמי בכל יום שנשים רבות מאוד נכנסות לאתר, קוראות ונעזרות בתכנים שאני כותבת.
 • אני מעלה עוד בדמיוני נשים שכותבות, משתפות בתגובות ומשתפות תכנים לאחרות, אני מגיבה, מייעצת, תומכת והכי חשוב לומדת מאחרות.
 • את המחשבות האלו אני מעלה שוב ושוב ומדמיינת לפרטי פרטים איך האתר ייראה בעוד שנה? כמה כניסות יהיו? כמה תגובות ואיזה סוגי תגובות? מדמיינת את כל הפרטים הללו בראש וחוזרת עליהם שוב ושוב.
 • אני שמה לב גם לרגשות שעולים בי בעת העלאת המחשבות הללו האם אני חוששת? האם טוב לי ואני שמחה שזה קורה בדמיוני?
 • וכך אני מתרגלת יומיום. עובדת על עצמי בדמיוני וכך יודעת מה עלי לעשות במציאות. אם אראה את עצמי יושבת טוב במקום בו אני רוצה להיות, סביר להניח שזה יקרה.
 • אני כמובן בנוסף לדמיון, דואגת לקיים פיזית את מה שדמיינתי ולא שוכחת לשאת תפילה לבורא עולם באמונה שלמה שיסייע בעדי להגשים את שאיפתי.
 • כמו כתיבת שורות אלו, אני מדמה בראשי מה אני רוצה לכתוב ואיך ייראה הפוסט ואיך תגיבו כשתקראו אותו ואז אני יושבת וכותבת…תוך שאני מעלה את הגולשות היקרות בדמיוני ומתארת אותן לעצמי.

לסיכום

 • הדמיון קיים בנו וממלא את כל ישותנו (דם + יון) ומהווה בסיס לזרימה והעברת מסרים ואנרגיות לכל איברי הגוף כולל המוח.
 • הוא מאפשר קיום מציאות חדשה לעצמי ולאחרים. אם אני מדמת מציאות בראש, ומבצעת אותה, זה משפיע כמובן עלי ועל סביבתי.
 • מאפשר שינוי חשיבה ומכיוון שכך מאפשר שינוי דפוסי התנהגות. אם אני חושבת שאני מסוגלת, ואני משדרת לעצמי מחשבות של מסוגלות עצמית, אני גם יפעל בהתאם.
 • בעזרת כוח הדמיון, נצליח להביא ליישום ולהגשמה של אותה מציאות.
 • חשוב להתמיד ולדמיין שוב ושוב את עצמכן במקום שתרצו להיות בו, פעלו במציאות כך שתהיו מכוונות לדמיונכן, להגשמת שאיפתכן ובע"ה תצליחו להשיג מה שתרצו.

כשרוצים יכולים – זו לא סיסמה. זו עובדה!

הצטרפי לשיחה