ביער הקסום: לאפי הארנבת עולה לכיתה א'

זמן קריאה: 6 דקות סיפור נפלא הכולל טיפים, כלים ומסרים לחיים לתת לילדים שעלו ושעולים לכיתה א'. בהצלחה ושנה מוצלחת!

סיפור נפלא להכנה לכיתה א'

שמחה גדולה ביער הקסום, השליו והנעים. ההתרגשות עולה גואה. ילדות-חיות- רבות יעלו מחר לכיתה א'! איזה יופי כמה טוב! בימים האחרונים האימהות המסורות עסקו בבדיקת וארגון סופי של הציוד הנדרש ובהכנת הבנות-חיות שלהן לכניסה לבית הספר. את כל הספרים, המחברות וכלי הכתיבה, כבר דאגו לרכוש מזמן בחנות הספרים וכלי כתיבה של חסי החסידה.

בחנות של חסי אפשר למצא כל מה שתלמידה צריכה: עטים, עפרונות, עפרונות צבעוניים וטושים, כולל טושים מיוחדים, זוהרים ומנצנצים. ממש הכל! דפים, בלוקי ציור בעוביים שונים, מספריים ודבקים, מחקים ומחדדים בכל מיני צורות וגדלים…וכמובן ספרי לימוד, ספרי העשרה בכל המקצועות הנלמדים. בואו נראה מה קורה עם לאפי הארנבת…

עכשיו כבר לילה. השמש שקעה וכאילו הלכה לישון. לאפי מתהפכת במיטתה חושבת, ומעלה בזיכרונה את אירועי החודשיים האחרונים ותוהה בליבה לגבי יום המחר…

בחנות של חסי החסידה

בימים הראשונים של החופש הגדול. לאפי הלכה עם אמא לחנות כלי הכתיבה של חסי: "אמא תקני לי את העט הזה, וגם את זה, אה אני רוצה גם את סט הטושים המהמם הזה…. אמא , תקני לי את התיק הזה, לא בעצם אני רוצה את זה או את זה… ויש קלמר תואם בדיוק, אבל אולי אקח את הסגול בעצם? לא אני רוצה את הוורוד… אבל רגע אולי הצהוב יפה יותר?.." ולאפי הנרגשת קיפצה ודילגה ממדף אחד למשנהו, ממחלקה למחלקה בחנות של חסי. בינתיים הניחה האם את רשימת ספרי הלימוד בדלפק כדי שאחת העובדות של חסי תסייע לה ותביא לה את כל הספרים שלאפי צריכה.

אמא ארנבת חזרה ללאפי וניסתה להרגיעה: "לאפי, הירגעי. אנחנו לא יכולות לקנות את כל החנות. את עולה לכיתה א' ויש לנו רשימת ציוד שבקשה המורה. עלינו להיצמד לרשימה, לוודא שלא נפספס שום אביזר, ציוד או ספר. אעזור לך לערוך את הבחירה הנכונה עבורך לכל הציוד וגם לבחירת התיק".

לאפי למדה לעשות את הבחירה הנכונה:

לאפי לא ידעה את נפשה מרוב אושר ועושר של מוצרים בחנות. היא פשוט לא ידעה מה לבחור. לכן החליטה שלא להחליט לבד אלא להקשיב לאמא המנוסה והחכמה. "לאפי, נתחיל במחלקת כלי הכתיבה ונבחר עפרונות, מחקים ועפרונות צבעוניים בהמשך נבחר את שאר כלי הכתיבה שתצטרכי. ראי לאפי, יש כמה סוגי עפרונות. אני ממליצה לך מהסוג הזה", הצביעה האם על סוג מסוים של עפרונות, "כי הם איכותיים יותר. השפיץ שלהם לא נשבר בקלות והצבע שלהם חזק ויפה". לאפי הסכימה, לקחה והכניסה לסל. כך עברו מוצר, מוצר. בכל מוצר הקשיבה לעצות של אימה על טיב ואיכות המוצר וכך בחרה ביתר קלות.

כך גם בחרה לאפי את התיק שלה. אמא הסבירה איזה סוג תיק היא צריכה וכדאי לה לקנות: תיק חזק, עם גלגלים, כיסים ותאים שמגיע יחד עם קלמר גדול תואם. לאפי סיננה לעצמה את התיקים לפי המלצות אמא והגיעה להחלטה: תיק וורוד סגול עם כוכבים צהובים.

לסיום, עברו לדלפק הקבלה לקחת את הספרים והלכו לשלם. בתשלום אימא ארנבת בקשה שיעטפו את הספרים והחוברות וכשהם יהיו מוכנים יעדכנו אותה שתגיע לקחת אותם.

אה, איזה זיכרון נחמד ומהנה. בהחלט זו הייתה חוויה נעימה לקנות בחנות של חסי החסידה. וגם ממנו לאפי למדה יכולת חשובה לחיים: איך לבחור ולהחליט. הספרים כבר מסודרים ומאורגנים בתיק היפה והחדש שלה.

זיכרונות מהגן

לאפי מנסה עדיין להירדם ולא מצליחה. היא כל כך שמחה ומאושרת. איזה כיף לה! היא גדלה כל כך השנה. "אפילו דובה אף חום אומרת שגדלתי" כך חשבה לאפי לעצמה. "ואמא, אמא כתבה לי פתקי נחת ופתקי כל הכבוד במהלך השנה וגם בחופש הגדול. שמרתי ואשמור את הכל" מבטיחה לאפי לעצמה בחיוך. היה נחמד גם במפגש הפתיחה עם המורה החדשה.

אך פתאום היא נעצבת. נזכרת היא בגן של הגננת זאבה. כן הגננת זאבה אומנם, אך טובת לב ועדינה ככבשה. ביער הקסום כל החיות חברות. כולן אוהבות ועוזרות אחת לשנייה בייחוד לאחר המעשה שאירע בקיץ ההוא בו שקי השקנאי הביא את הטיגריסים להשחית ולהרוס את היער הקסום השליו.

איזה כיף וכמה טוב היה לה, ללאפי, בגן של זאבה הגננת. הן שחקו, שרו, רקדו ושמחו. צבעו, ציירו, גזרו והדביקו. למדו בהנאה על שמירת והגנת הטבע וכל מה שילדות חיות צריכות ללמוד. מעניין איך יהיה עכשיו בגן של זאבה הגננת בלעדיה ובלעדי דובה ושאר החברות… תהתה לאפי.

חששות ושאלות לפני כיתה א'

איך יהיה בכיתה א? שאלה לאפי את עצמה. אתמול, הכרתי את המורה ג'רפריג הג'ירפה. אבל אמרו שיהיו עוד מורות לאומנות, לטבע.. מי תהיינה המורות האלו? אולי סוסנית הסוסה? ואולי גם זברלה הזברה? ואולי בכלל יביאו מורה אחרת מהיער הצמוד? אבל בעצם שם זה יער מפחיד… יער של טיגריסים. לא יכול להיות שיביאו מורה מפחידה.. גם המורות האחרות תהיינה טובות, חייכניות ונחמדות. כך הרגיעה לאפי את עצמה.

לאפי התחבטה בינה לבין עצמה. מה תעשה? כל כך הרבה שאלות ותהיות עברו במוחה. האם תסתדר עם החברות החדשות? ואיך עם כל הבנות הגדולות שיש בבית ספר? איך יהיו הלימודים? קשים? לאפי ילדה טובה ומשקיעה, אבל בכל זאת כיתה א' זה לא צחוק זה לא כמו בגן. יהיו שיעורי בית, ואין משחקים וצעצועים כמו בגן. וצריך ללכת בבוקר עם תלבושת. איך היא תסתדר? איך?

לאפי מתקשה להירדם כשכל כך הרבה שאלות, מחשבות, תהיות ורגשות מסתובבים בקרבה. כן. היא כבר יודעת מה לעשות בעצם. כמו שהיה בחנות הספרים. היא קמה ממיטתה והולכת לשוחח עם אימה, לשאול בעצתה. לקבל ממנה חכמה, הדרכה והכוונה ובעצם, מענה לשאלותיה.

שיחה עם אמא ארנבת

אמא ארנבת, מסורה ואוהבת. התיישבה ליד לאפי הקטנה שלה והקשיבה לכל שאלותיה וחששותיה.

לאפי שלי, זה בסדר שאת מתרגשת וגם דואגת וחוששת. זה דבר חדש עבורך וזה טבעי ובסדר להרגיש כך. את תראי שהמורה שלך תהיה נחמדה. היא מורה לילדות חיות בכיתה א'. היא יודעת איך ללמד ילדות בגיל שלך. ואל תדאגי, אני תמיד אהיה איתך במחשבה ובלב. ואת זוכרת איך היה לך במפגש פתיחה שהלכנו שלשום?

"כן אמא, פגשתי שם את דובה אף חום, וגם צביה, וגם שפי השפנפנה וגם.. אבל אמא היו שם הרבה בנות חדשות שלא הכרתי בכלל…". "את תלמדי להכיר אותן, לאפי החמודה שלי, תהיי נחמדה אליהן כמו שאת יודעת להיות. את תראי שהן תרצינה להיות חברות שלך". ואת המורה הספקת להכיר. המורה ג'ירפריג היא מורה מנוסה וטובה, עדינה וחייכנית. לאט לאט ילמדו אתכן לקרא, לכתוב. יסבירו לכן בדיוק את כללי ומנהגי בית הספר. מתי יש הפסקות, מתי מותר לדבר, מתי צריך להקשיב, ומתי אפשר לצייר.

תראי שיהיה בסדר. זה נכון שלעבור מהגן לכיתה א' זה לא תמיד פשוט. ויש חששות, ושאלות. ואני כל כך גאה בך שבאת וספרת לי. אמא אוהבת אותך ורוצה שיהיה לך טוב. אני ואבא נעזור לך במה שתצטרכי ואנחנו סומכים עלייך שתדעי להסתדר ולהתגבר".

לאפי הקשיבה ונרגעה לחלוטין. שמחה ושלווה, חזרה לאפי למיטתה. כשחיוך על שפתיה, קראה קריאת שמע ונרדמה…

חלומות נעימים חלמה לאפי הארנבת… היה לה טוב בגן, בחופש הגדול, והיא גדלה ובטוחה שיהיה לה טוב גם בכיתה א'.

לאפי עלתה לכיתה א'

לאפי פוקחת עיניים בבת אחת, הכל עוד חשוך היה. אבל ללאפי כבר לא הייתה סבלנות. "איזה כיף, אני מתרגשת ממש. היום אני הולכת לבית הספר, לכיתה א'.." לאפי אמרה מודה אני, התארגנה בזריזות וחכתה: " נו שמש, תזרחי כבר.. אני צריכה ללכת לבית הספר" עמדה מול החלון וציפתה חיכתה. והנה, לשמחתה הגדולה, השמש , כמו כדור צהוב כתום התחילה לעלות מעלה מעלה. הציפורים צייצו בעליזות, ולאפי יצאה מחדרה מוכנה ומזומנה. "בוקר טוב לאפי שלי, קמת מוקדם היום. אני רואה שאת כבר לבושה ומאורגנת כל הכבוד לך! רואים שאת גדולה ומוכנה לכיתה א'. בעוד חצי שעה נצא לבית הספר בינתיים בואי לאכול ארוחת בוקר".

זהו, לאפי אכלה ארוחת בוקר קלה לקחה את התיק החדש וצעדה יד ביד עם אימה לבית הספר.

בבית הספר, הרגישה פתאום מבוכה ופחד קל. הרבה בנות-חיות גדולות יותר ממנה היו שם. המון חיות. לאפי החזיקה חזק בידה של אימה וצעדה בשקט ובביישנות לכיתתה. בכיתה מול החברות שלה, הרגישה לאפי מעודדת ובטוחה יותר. אמה יצאה מהכיתה ולאפי נשארה עם החברות והמורה שנכנסה זה עתה.

שיעור ראשון בכיתה א'

השיעור הראשון התחיל. מפגש היכרות מהנה הכינה המורה. ואז יצאו להפסקת עשר, חזרו לשיעור היכרות נוסף. הפעם היכרות עם בית הספר ובהמשך הבנות חיות הגדולות של בית הספר ערכו להן קבלת פנים מיוחדת ומרגשת. זהו. היום הראשון כבר מסתיים. לאפי נהנתה מאוד מהיום הזה. צבעה בצבעים החדשים והאיכותיים שקנתה. נהנתה לשחק עם החברות שלה, ממש היה לה כיף!

לאפי חוזרת הביתה עם חברתה דובה אף חום. שתיהן כבר לגמרי רגועות. מפטפטות הן בדרכן הביתה "המורה ג'ירפה ממש נחמדה, איזה כיף שהיא המורה שלנו. וגם המורה לאומנות, והמורה לטבע שהכרנו היום". "כן לאפי, את צודקת, והכי כיף שאנחנו יחד באותה כיתה.". כן היה להן טוב לחברות הטובות. הן גם הכירו את החיות החדשות שבכיתה. וכבר לא חששו מהבנות חיות הגדולות..

דובה נכנסה לביתה, ולאפי אף היא חזרה הביתה. שמחה ומרוצה סיפרה חוויותיה מהיום הראשון בבית הספר לאימה, לאביה ולאחיה ולכל מי שהיה מוכן לשמוע אותה.. בסוף היום, עלתה לישון יחסית מוקדם מהרגיל. לאפי החמודה הייתה עייפה מיום עמוס בריגושים וחוויות.

לילה טוב ובהצלחה לכל העולות לכיתה א'…

סיכום, דיון עם ילדים והצעות לפעילות

אימהות יקרות, מעבר מהגן לכיתה א' אינו תמיד פשוט. הוא טומן בחובו הרבה דברים. לא תמיד זה הולך חלק, ולא תמיד ילדות וילדים מצליחים בקלות להסתגל למעבר הזה. אך כדי להקל עליהם ועלינו, כדאי להתכונן מראש, להכין אותם ואת עצמנו. ראו עוד בפוסט להתכונן לכיתה לשנה הבאה. חשוב מאוד לנרמל (להפוך אותם למילים ולהסביר להם שזה נורמלי להרגיש כך) לילדים את התחושות והמחשבות שלהם זה מפחית את רמת החרדה והמתח. פתיחה נכונה של השנה תסייע ותגדיל את הסיכויים להצלחה בכל השנה כולה.

להלן כמה הנחיות לסיפור ורעיונות לפעילויות:

  • קראו לילדים את הסיפור תוך הפסקות מדי פעם כדי לתת להם זמן להעלות את המחשבות שלהם. את הרעיונות שלהם למשל: מה הם היו עושים בחנות כלי הכתיבה? ואם הם הלכו כבר לחנות כזו איך היה להם? תנו להם להביע את עצמם, לספר לשתף מהחוויה שלהם גם אם אתן מכירות אותה כי הייתן עם הילדים…
  • אם הם עברו כבר כיתה א' איך הם הרגישו לפני? אם הילדים צריכים לעלות לכיתה א': אז איך הם מרגישים עכשיו? השתמשו בסיפור כדי לעזור לילדים לבטא את רגשותיהם.
  • שאלו את הילדים אילו טיפים האם הארנבת למדה את הילדה לאפי שלה? אפשר להרחיב בנושא ולתת להם כלים נוספים.
  • בקשו מהם לתאר, לצייר, לספר איך נראתה המורה, ואיך החברות, אילו חברות אחרות היו ללאפי? ועוד. הם יכולים לצייר סיטואציה אחת מתוך הסיפור או את היער עצמו/הכיתה ביער..

ממליצה להיכנס גם ל- פעילות לתחילת שנה בבית ספר יסודי כיתה א' עד ו' לראות הפעלות נוספות שתוכלנה לעשות לפני כיתה א'.

בהצלחה בכיתה א'

סיפורים נוספים בסדרת היער הקסום:

הצטרפי לשיחה

2 תגובות