איך להעביר את הזמן בכיף במרחב מוגן?

זמן קריאה: 2 דקות הצעות ורעיונות למשחקים קלילים שניתן לשחק בכל עת גם במרחב מוגן ללא צורך באביזרים/ ציוד וכו. בהנאה!

מס' רעיונות למשחקים והפעלות במרחב מוגן

אני רוצה להציע לכן מס' משחקים קלילים חלקם מוכרים, שניתן לשחק בכל עת גם במרחב מוגן ללא צורך באביזרים/ ציוד ולהעביר את הזמן בכיף ובהנאה ככל האפשר!

משחק לו הייתי

מחליטים על תחום מסוים כגון חפץ/ בעלי חיים/ דמויות וכד'. המשתתף הראשון מחליט מה הוא היה יכול להיות לו היה נניח, חפץ.. ונותן רמז. לדוגמא: הראשון אומר לו הייתי חפץ הייתי בצבע שחור… שאר המשתתפים צריכים לנחש איזה חפץ המשתתף בחר לפי שאלות שישאלו ותשובות שיקבלו ממנו.
הזוכה שמצליח לנחש מה המשתתף חשב, הוא זה שממשיך ומוצא חפץ אחר להידמות אליו וכך הלאה. 

אפשר לשחק את אותו משחק ב" נחש מי או מה" ואז משתתף ראשון חושב על איזה דבר הנמצא במרחב בו נמצאים והמשתתפים האחרים צריכים לנחש על מה חשב בשאילת שאלות. 

ההבדל בין 2 המשחקים הוא בדימוי העצמי שניתן ללמוד ממנו על המשתתפים במשחק הראשון בעיקר… למה המשתתפים בחרו לדמות את עצמם.. כמובן שמשחקים אלו מעשירים את הילדים בידע, בשפה, בדמיון ויצירתיות ועוד.

משחק כן/לא שחור לבן ואיסור חמור לשקר:

משחק ידוע ומוכר שבו משתתף אחד שואל שאלות את המשתתפים האחרים שלהם חל איסור לענות אחת מהמילים הבאות: כן, לא, שחור ולבן. בכל שפה שלא תהיה. וכן אסור לשקר. לדוגמא השואל שואל את אחד המשתתפים באיזה צבע הקיר? (והקיר לבן) המשתתף לא יכול להשיב את המילה "לבן" בכל שפה שתהיה, אבל גם אסור לו לשקר ולהשיב "אינני יודע"… עליו להשיב תשובה חכמה מתחמקת כגון " אתה לבטח יודע מה הצבע"… וכך ממשיכים עד שמשהו נפסל…

טלפון שבור

יושבים במעגל או בשורה אחד ליד השני. המשתתף הראשון בוחר מילה ומעביר אותה למשתתף שלידו באוזן ובשקט. השני מעביר את אותה מילה לשלישי וכך הלאה עד לסיום הסבב האחרון צריך לומר בקול את המילה. אם המילה שאמר האחרון, זהה למילה שאמר המשתתף הראשון, כל הילדים נצחו. אחרת הילדים כולם הפסידו כי לא הצליחו להעביר את המסר בצורה נכונה.

משחק מהנה המסייע ללכידות קבוצתית.

פנטומימה

אחד המשתתפים בוחר מקצוע שאותו יציג בפנטומימה לפני שאר המשתתפים. המשתתפים צריכים לנחש מה המקצוע המוצג. המשתתף שניחש הוא הממשיך ומציג בתורו מקצוע אחר בפנטומימה וכך הלאה.

המשחק מעודד ומפתח דמיון, יצירתיות, חשיבה מחוץ לקופסה, ביטוי אישי וכמובן גורם להנאה מרובה!!

משחק ציור על הגב

אחד המשתתפים מצייר ציור כלשהו בעזרת אצבעותיו בלבד כמובן, על גב משתתף אחר. המשתתף שעליו ציירו נדרש לגלות מה "ציירו" לו על הגב. כאשר גילה הוא הופך להיות "הצייר" ומצייר על גב משתתף אחר וכך הלאה…
המשחק מהנה במיוחד ומפתח דמיון, יצירתיות, כושר הבעה ועוד.

משחק החיוכים

כל המשתתפים יושבים/ עומדים במעגל ומסתכלים אחד בפני השני עושים פרצופים, חיוכים.
אסור להם להוציא הגה מפיהם ולא צחוק… הראשון שצוחק נפסל כמובן… אשתף אתכם שזה משחק שאיש לא מנצח בו חחח הצחוק מדבק בדיוק כמו פיהוקים… נסו לפהק מול אדם אחר ותראו שמיד הוא מפהק. חייכו לעבר השני והישארו בחיוך ותראו שהשני לא רק יחייך אלא גם יצחקק בקול רם!! ממליצה לקרא את הפוסט איך לסייע לילדים להתמודד טוב יותר עם מצבי חירום שם הסברתי על חשיבות החיוך והצחוק בהפגת מתחים והתמודדות עם מצבי חירום!

משחק אחרון לפוסט זה הוא משחק א -ב

אחד המשתתפים מתחיל את סדר הא ב ומשתתף אחר עוצר אותו. המשתתפים צריכים למצא מילים המתחילות באות שעליה נעצר המשתתף שאמר את סדר האותיות. ניתן לשדרג את המשחק ולבחור נושאים בדומה לחי צומח דומם, לבקש מהילדים לאיית את המילים ועוד ככל העולה על רוחכם!

כמובן שניתן מראש להכניס למרחב המוגן במידת האפשר כלי כתיבה, עפרונות, דפים, מדבקות אביזרי יצירה, ספרים, משחקים, פאזלים ועוד. עיסוק כלשהו מסייע רבות להפגת מתחים ולחצים.

בהצלחה רבה ושנזכה לחיות חיי שגרה בבשורות טובות בע"ה!

💜אל תשכחי לסמן👍להגיב ולשתף👋 בפוסט הבא💜

הצטרפי לשיחה

6 תגובות
 • הי שירה, ראשית תודה רבה על התעניינותך בבלוג שלי ועל תגובתך והשאלות שהעלית, הן אכן חשובות ביותר.
  אנסה לסייע ולענות על שאלותייך בקצרה.

  בהחלט אפשר לשחק במשחקים שהועלו בכל עת גם בשבתות וימים טובים… ובכל מרחב שנמצאים. חלק מהמשחקים אפשר לשחק גם ברכב ( מקום קטן) נסיעה ארוכה כגון משחק כן לא שחור לבן, או לו הייתי…
  וזאת מאחר שאינם דורשים משטח/ מרחב פעילות.

  אני חושבת שהשאלה המהותית שלך היא איך נרגעים לאור העובדה שאין אצלכם ממד ואתם גרים בעיר שספגה טילים רבים ואזעקות רבות נשמעות בה? ובעצם אינך חשה מוגנת ועל כן את לא מאפשרת לעצמך להירגע.

  אענה לך בתשובה מוכרת וידועה: "סוף מעשה במחשבה תחילה" הכל מתחיל ונגמר במחשבה.
  אין לנו דרך לשנות או להשפיע על המציאות החיצונית לנו זו ש"נוחתת" עלינו תרתי משמע… אבל כן בהחלט יש לנו את היכולת לשלוט ולהשפיע על איך נחווה ונתייחס למציאות זו.
  תלוי במה את מזינה את מחשבותייך…

  הכניסה למרחב המוגן יכולה להיעשות בנחת ובחיוך כפי שכתבתי בפוסט איך לסייע לילדים להתמודד טוב יותר עם מצבי חירום.
  זה עניין של תרגול מחשבתי. יש אזעקה? חייכו. כן זה נשמע הזוי אבל זה מאפשר את השחרור..

  המשחק והעיסוק במשהו כלשהו, מאפשר שחרור והשחרור מביא לרגיעה.

  אציע לך 2 אפשרויות נוספות:
  1- קחו אתכם/ השאירו במרחב שלכם כדור רך קטן מספוג, או נייר כלשהו, כל דבר שתוכלו לכווץ ולשחרר אותו ביד. פעולה זו של הפעלת השרירים מסייע לגוף להירגע.
  2- התרכזו בנקודה קטנה במרחב או במשפט כלשהו או מקום אהוב או כל דבר אחר שגורם לך קורת רוח. התרכזו רק בו. כאשר מתרכזים עמוק רעשי הרקע נמוגים…

  אני ממליצה לך לקרא את הפוסט "נחת" ולעקוב אחר הפוסטים הבאים בבלוג, אתן עצות וטיפים בנושא שינוי חשיבה, השפעת החשיבה, הדמיון, משחקים ותרגולי נשימות ועוד.

  מקווה שהצלחתי לסייע לך במקצת….
  כל טוב,
  בברכת בריאות איתנה!

 • היי, ראשית כלהמודה מאוד על המשחקים הנחמדים שהעלית
  זה בהחלט טוב לזמנים שונים לשבתות וחגים
  עקב כך שדי בעייתי במקום קטן לשחק בחלק מן המשחקים שהועלו כאן
  בנוסף הייתי מעונינת לקבל עצה כיצד לשחק כשיש יירוטים ופיצוצים מרעישים ברמות שלא מאפשרים לשחרר את המחשבה מה יקרה אם מפני שאין לנו ממ"ד ואנחנו דרים בעיר הים הדרומית אשקלון…
  עוקבת אחרי העצות.תודה מראש….