זמן קריאה: 5 דקות סיפור עם מסרים עמוקים לחיי חברות.

סיפור לטו בשבט לילדים

"כי האדם עץ השדה" (דברים כ יט): מסרים רבים אפשר ללמוד מהעצים ולהשליך אותם על חיינו. לעצים שורשים, גם לנו. הלא הם כל התקופות והודורות הקודמים. ההסטוריה שלנו. לעצים שורשים, ענפים, עלים, פרחים ופירות. כך לנו. הלא הם צאצאינו, ילדינו, מעשינו וכו'.

עצים זקוקים למים וחום לצמיחה, גם אנחנו. הרבה משותף יש בינינו לבינם. טו בשבט הוא הזדמנות טובה לזכור ולהתחבר לכך. אפשר לצאת לטבע לשתול עצים ופרחים, לערוך מפגש חברתי בכיתה או מפגש מעניין במשפחה ולהעביר את הסיפור שלהלן כדי לקבל מסרים עמוקים בחיי חברות על קנאה, כבוד, סליחה, ענווה וויתור ועל משפחה…

קריאה מהנה!

שלכת

הסתיו עבר חלף, החורף כבר כאן. הרוח נושבת. קר מאוד בחוץ, השמש גם היא, מתכסה מבעד העננים. אך היא זורחת כבכל יום. השמים אפורים וגשם החל לרדת. טיף טף, טיף טף. עץ השקד ניצב על מקומו בגינה הגדולה. עליו נושרים ונושרים. עם כל משב רוח, עוד עלה נושר מענפיו. הוווווו שורקת הרוח. הווווו ועוד עלה אחד נושר.

עומד עץ השקד עצוב ובוכה "אוי מה קורה לי? העלים היפים שלי, הפרחים הלבנים ורודים היפיפיים שלי, כולם נושרים, נובלים.. מה יהיה איתי…אוי אוי…"

שמע אותו עץ האלון והחל ללגלג עליו "מסכן ממש, תראה איזה עלוב אתה נראה… חחח חשבת שאתה יפה, חזק חחח רוח נושבת ואתה, הופ, זהו הופך לעץ ערום, נטול כל יופי ותכלית. תראה גם שקדים אין לך מזמן, לא פרחים ולא עלים. אתה סתם עוד עץ עלוב בגינה הזו… אני לעומתך חזק וגבוה. העלים שלי ירוקים לעד. לנצח. אני לא מאבד אותם והם לא מאבדים אותי. אין כמוני עץ בכל הגינה הזו ובכלל בעולם כולו!!" כך התרברב לו העץ אל מול עיניו העצובות של עץ השקד.

עצים נוספים בגינה שמעו את השיח הלעגני הזה והתעצבו מאוד. חלקם, גם כן אבדו עלים. לכן לא יכלו לעזור ולהועיל לעץ השקד ובחרו לשתוק. אחרים, ירוקי עד כמו עץ האלון פתחו ואמרו: "לא יפה אתה מדבר. וכי כך נוהג חבר? ללעוג לעץ בשעת צרה, מרגיש בלב כמו בעירה. עליך להתנצל. אין זה נאה ואין זה יאה לעץ כמוך יפה, ללעוג כך לעץ שסובל".

"מה אתה אומר?! נראה לך שאני אתנצל?! על מה ומדוע? אמרתי את האמת בסך הכל. מה כבר קרה… הרי עליו נושרים זו האמת כולנו רואים אותה. וכן כן, אני ירוק לנצח. אני חזק ושום רוח סערה לא תפיל אותי….חחחח".

העצים והשיחים בגינה, הבינו שאין על מה לדבר עם עץ האלון. הוא פשוט בטוח בעצמו שהוא הכי הכי ואין כמוהו בעולם… שתקו כולם ואמרו לעצמם "מוטב להשאיר זאת ככה, אם אינו מוכן להקשיב לפחות לא נפתח מחלוקת ומריבה. כי מי יודע מה יהיו תוצאותיה?" כך עובר לו החורף. עצים עצובים, עצים אחרים במקומם מנסים לחזק את העצים הערומים וממשיכים בתפקידם ליפות את הגינה ככל שיכלו.

עץ האלון נשאר גם הוא במצבו: גאה ובטוח בעצמו.

פריחת אביב

אך הבוקר, סוף סוף משהו חדש ומרגש קרה. ט"ו בשבט הגיע. ציפורים רבות החלו לזמר את שירת הבוקר שלהם בצלילים שמחים. ביניהן ציפורים רבות שכבר כמה חודשים לא נראו בגינה אלו שעפו לארץ רחוקה..הבוקר חזרו לגינה.

לפתע נשמעה קריאת התפעלות: "וואו!!!! איזה כיף!! תראו מה קרה לי!" קרא עץ השקד בהתרגשות.

"יו!! מרגש מאוד, אני רואה ניצנים של פרחים על הענפים שלך איזה יופי! כמה נפלא!" השיב לו עץ ברוש נחמד.

"איזה כיף לך עץ שקד אתה פורח מחדש.. אך מאתנו? מה יהיה עלינו? אין עלינו שום סימן, שום צל של פריחה…" בכו לפניו מס' עצים.
"חבריי העצים היקרים, אל תדאגו. אני בטוח שכשם שפרחתי אני, כך תפרחו גם אתם כולכם בקרוב בע"ה. ראו השמש מאירה ומחממת את האווירה ו" עץ השקד נעצר לקול אמירה מלגלגת ומוכרת:

"שוב אתה מתחיל עץ שקד? ומה, אתה חושב שבגלל שיש לך ניצנים פיצפונים כאלה תהפוך לעץ יפה תואר ויפה מראה? לא יהיה יפה ממני ואל תחשוב לעצמך שתהפוך לכזה!"

"עץ אלון יקר, אינני חושב לרגע שאני משובח ומפואר יותר ממך או יותר מכל עץ אחר בגינה. אני שמח לראות שכל עץ פורח וממלא את תפקידו בטבע."

"עץ שקד מספיק דברת די והותר. אני הכי חזק והכי חשוב כאן בגינה שום רוח סערה חזקה ככל שתהיה לא תוכל לפגוע בי או בעליי הירוקים היפים. ואתה הפסק להתרברב לך ואל תחשוב שבגלל שיש לך שקדים מתוקים וטעימים שאנשים אוהבים לאכול אז אתה חשוב ממני. אני נותן צל ומחיה אנשים מהחום, אני מגן מפני הגשם ונותן מחסה לציפורים ובעלי חיים רבים ואני… הי מה מה קורה פה.. מה קורה לי??!" שאל בבהלה עץ האלון. קולו החל לרעוד והוא החל לצעוק "הצילו הצילו מה עושים לי, מה קורה פה? עץ שקד עזור לי!"

כריתה לצורך בניה

ומה קרה אתם שואלים? הבוקר, בעל הגינה, החליט לכרות את עץ האלון: " עץ האלון הזה הוא עץ חזק ואיכותי מאוד. הוא יתאים מצוין לבניית כסאות, מיטות ושידות חדשות לילדיי. אכרות אותו ואתן אותו לנגר." וממחשבה למעשה. יצא עם גרזן ומסור חשמלי והחל במלאכה. הוא כמובן לא היה עד לשיח בין עץ האלון לעץ השקד.

עץ השקד, הסתכל בפליאה בנעשה ולא ידע מה לומר. כיצד להרגיע את חברו ואיך לעזור לו? לפתע עלה בליבו רעיון: "עץ אלון, אל תבכה, אל תצטער. דווקא משום שאתה חזק וחשוב כל כך אתה נדרש לבני האדם יותר מכולנו. אני בטוח שבעל הגינה שמטפל בכולנו בנאמנות ואהבה רבה, יודע עד כמה אתה איכותי. לכן ישתמש בך לבנות ריהוט חשוב ואיכותי כיאה לך. אל תתעצב… אתה מקיים את ייעודך בטבע בדיוק כמוני. אני חלש ממך, אך מצליח אני להביא לתועלת בעולם בדרכים אחרות התואמות את יכולותיי. הנה הניצנים שלי פורחים, ואני בטוח שהפרחים יפרחו וגם השקדים וכך כל העצים בגינה ובעולם. האביב הגיע! כשתהפוך לרהיט תהיה חזק כסלע. עוד יותר ממה שאתה עכשיו. תהיה יפה יותר וחשוב עוד יותר. תשמש לתועלת לאנשים רבים יותר.. אנשים רבים ידעו להעריך אותך" כך אמר עץ השקד וכל העצים בגינה הנהנו ראשם בהסכמה.

עץ האלון שמע את הדברים והבין כי זה הגיע לו. עץ השקד הטוב יכל לנקום בו לומר לו דברים רעים ומבזים בדיוק כמו שהוא אמר לו אך לפני דקות אחדות… הוא חשב לעצמו ששום רוח סערה לא תפיל אותו, ושיישאר עץ ירוק עד… אך הנה מס' מכות חזקות של גרזן, מסור חשמלי וטראחח העץ נפל לארץ… בעל הבית בעזרת מספר פועלים גזמו את עליו הירוקים שבמהרה יתייבשו ויצהיבו… את העץ כרתו לפיסות ובולי עץ קטנים נערמו אותם הם העמיסו על משאית גדולה שהובילה אותם לנגריה.

שם בנגרייה, המתין הנגר לעץ היקר והאיכותי. והנה הוא הגיע. שמחה גדולה מלאה את ליבו של הנגר. הוא אהב את עבודתו וביצע אותה בנאמנות ומקצועיות רבה. בלי לאבד רגע הוא ניגש מיד למלאכת הבניה: כסאות, מיטות ושידות תואמות.

תוך כדי עבודה, המשיך עץ האלון לחשוב על מילותיו הטובות של עץ השקד ואמירות שאר העצים.. הוא חשב על מילותיו הרעות שלו, הפוגעניות והמזלזלות לעבר עץ השקד. הוא גם חשב לעומק על תגובתו של עץ השקד. והוא הרגיש נורא. התבייש מאוד מעצמו. כאב לו על התנהגותו. הוא ידע שנהג כך מתוך גאווה וקנאה.

עכשיו הוא שמח שכרתו אותו, כך היה לו זמן להתבונן בעצמו ולהסיר את הגאווה מליבו הוא יודע שעכשיו יש לו הזדמנות לתקן את שעיוות. הוא כבר לא יקנא באחרים ולא יתגאה. הוא יודע שכל עץ מונח במקומו בהתאם לטבע שברא ה'. לכל עץ יכולות, יופי ומאפיינים מיוחדים לו כדי שיוכל למלא את תפקידו בעולם. עץ האלון הבין עוד כי לא העיקר היופי והחוזק כי הכל חולף אלא איך נוהגים. בתוך תוכו ידע עץ האלון כי עץ השקד הוא הגיבור והחזק מכולם. לא בשל גזעו ולא בשל ענפיו ועליו שנשרו ועכשיו פורחים מחדש. אלא בשל התנהגותו הטובה. הענווה שמאפיינת אותו.

הנגר עבד ועבד וכעבור מס' שבועות, הכסאות, המיטות והשידות היו מוכנות והובלו למשפחת בעל הגינה. בני המשפחה התרגשו מאוד מאוד לקבל את הריהוט החדש. העבודה הייתה מושלמת. הכל יפה, מעוטר בחן, הצבעים הגימורים מרהיב עין ומרומם את הנפש.

ובמצב רוח טוב שכזה, החליט בעל הגינה לקטוף שקדים טריים מהעץ ולחלקם לילדיו הטובים. על כל שידה בכל חדר הניח האב המסור שקיק קטן מלא בשקדים מתוקים..

כך שקד ואלון התאחדו יחדיו ברגע אחד, במקום אחד. שניהם יחד מילאו את תפקידם בעולם…

מוסר השכל ודיון עם ילדים

מהסיפור אפשר להבין מסרים חשובים לחיים החברתיים והמשפחתיים. כולנו שונים אך כולנו שווים וכולנו צריכים לבצע את תפקידנו בעולם.

להלן מס' רעיונות לשאלות, יצירות ופעולות עם ילדים:

  • למי מהדמויות התחברתם?
  • כיצד הייתם מגיבים במקום עץ השקד/עץ האלון?
  • אילו רגשות זיהיתם בסיפור ולאיזה רגש התחברתם? נסו לתת דוגמא בה מישהו אמר לכם משפט מעליב, מזלזל ואיך הגבתם
  • ציירו או צרו באמצעים כלשהם סצנה אחת מתוך הסיפור שהתחברתם אליה

קריאה מהנה!!!

הצטרפי לשיחה