זמן קריאה: 4 דקות כלל חשוב לחיים הנכון לכל תחום בחיינו גם כלכלית, גם חינוכית, גם לתפקוד שלנו ביומיום ועוד . בהצלחה…

טיפ לחיים שאינו רק כלכלי

אחד הטיפים החשובים לחיים הוא בדיוק זה: הזול עולה יקר. שלושה מילים בסך הכל, אך בעלות משמעות גדולה.
ואני לא מתכוונת רק לנושא כלכלי. פעמים רבות אנו משלמות מחיר שאינו מתבטא בכסף אלא במשאבים אחרים כמו זמן, אנרגיה, כח, סבלנות, בריאות ועוד. לפני שאתן באות לבצע פעולה מסוימת, שינוי בחייכן, רכישה כלשהי, חשבו על המחיר שעליכן יהיה לשלם. כי לכל דבר יש מחיר.

משמעות ראשונה פשוטו כמשמעו:

"הזול עולה יקר" = "כסף לא משקר":

פעמים רבות אנו בוחרים לרכוש מוצר או לפעול בצורה מסוימת כי זה זול/קל יותר. כך זה נראה לנו ונדמה לנו. אנו חושבות שחסכנו כסף/מאמץ, אך לרוב, יגבה מאתנו מחיר נוסף.

איכות המוצרים הזולים: בדרך כלל, האיכות ירודה יותר מהמוצרים היקרים האחרים. כלומר, נצטרך כנראה לרכוש שוב מוצר חדש או להסתפק בתוצאות פחות טובות, פחות מהירות, פחות מקצועיות וכו' ממוצר יקר יותר.

לכן, פעמים רבות, עדיף לרכוש מוצר אחד יקר ואיכותי ולחסוך רכישת כמה מכשירים, לחסוך אנרגיה, חשמל, כח ועוד.

הסבר נוסף לזול עולה יקר כפשוטו הוא שברוב הפעמים,רכישת מוצר יחיד או בכמות מועטה אומנם זולה מבחינת ההוצאה הכספית, אך יקרה יותר בהשוואה לסט מוצרים או למוצר בכמות גדולה.

דוגמאות

  • בלנדר: רכשתי בלנדר מסוג ויטמיקס. נכון, לכאורה, מחירו יקר מאוד בשביל בלנדר. אפשר למצא בלנדרים זולים בהרבה. אבל! כאן האבל הגדול: לצרכים האישיים- ביתיים- משפחתיים שלי, התועלות שאני מפיקה מהויטמיקס גבוהים לאין ערוך מבלנדר זול אחר וחד משמעית שווה כל שקל!
    נכון. שילמתי אומנם כסף רב על בלנדר, אך חסכתי בכמה בחינות:
    אנרגיה חשמלי ואנרגיה שלי עצמי: תוצאות מעולות תוך חצי דקה דקה לעומת 20 דק' 30 דק' שהייתי צריכה בבלנדר הישן שלי. מוצר אחד מאפשר לי אפשרויות שימוש שונות (לא צריך למשל מכונת ברד כאן מתכון לברד ביתי; ולא צריך קוצץ ירקות, ולא צריך מכונת גלידה ומכשיר לשייקים וכו').
  • דשא סינטטי: ישנם סוגים שונים של דשאים. דשא איכותי, יקר יותר כמובן מהפשוט והוא עושה את ההבדל המשמעותי והגדול בין דשא שכיף לשכב ולשבת עליו שנותן מראה של דשא אמיתי, לבין דשא שנראה כמו שטיח דק, עוקץ, מתבלה בקלות וכמובן לא נותן תחושה של דשא אמיתי. וזה משפר ומשדר כמובן את מראה המרפסת שלכן…
  • רכבים: ברור שאין מה להשוות בין רכב ב-1000 ש"ח לעומת רכב ב-50,000 ש"ח ומעלה… לכאורה, שניהם רכבים: עשויים מפח עם 4 גלגלים אבל הם שונים לחלוטין, החוויה בנסיעה תהיה שונה, האיכות של הנסיעה היכולות והאפשרויות של הרכבים תהיה שונה לחלוטין).
  • פריט כבודד עולה למשל, 10 ש"ח. זוג מאותו פריט יעלה 15 ש"ח. אז נכון שהוצאתי 5 ש"ח יותר לכאורה, אך הזול עולה יקר…ועדיף לקנות זוג (אם אני זקוק לכך) מאשר בודד. כך לגבי כמויות/משקל. בקבוק של חצי ליטר יקר יותר בהשוואה לבקבוק של ליטר. לרוב עדיף לקנות את המוצר הגדול יותר, בעל המשקל הגדול יותר.
  • חינוך ילדים: השקעה מינימלית בילדים חס וחלילה, תעלה ביוקר חלילה וחס…

בעצם, יכולתי להביא לכן דוגמאות אינספור אם זה בביגוד, בהנעלה, בריהוט לבית, ריהוט לחצר/מרפסת וכו' וכן גם לתחומי חיים נוספים ולא רק ברכישה של מוצר. כי הזול עולה יקר ויש מחיר לכל דבר בעולם.

משמעות שניה לאמרה הזול עולה יקר

רשתות, חברות ובכלל עסקים רבים יוצאים לעיתים תכופות בפרסומי מבצעים "מטורפים, משוגעים, מבצעים שלא היו שלא יחזרו, סוף עונה, 70% הנחה, 1+1, 2+1 …" וכו'. פרסומים אלו נועדו כמובן למשוך את תשומת לב הלקוחות ולשכנע אותם לרכוש את המוצרים.
לפני שאתן מתפתות לקנות, קחו בחשבון שהזול עולה יקר. עכשיו יש מבצע והמוצר ההוא בזול. אך, האם אתן זקוקות לו באמת? האם תקנו אותו גם במחירו הרגיל- היקר יותר? פעמים רבות התשובה היא לא ולא. גם לא הייתן צריכות וגם לא הייתן קונות.

למשל, מוצרי יסוד, גם אם מחירם יעלה, והם לרוב לא במבצע, נמשיך ככל הנראה לקנות אותם. מוצרי מותרות/פנאי/תענוג/טיפוח/ציוד/ביגוד וכל סוג אחר של מוצר שהוא לא בסיסי חיוני קיומי לחיים (כל אחת לפי הגדרתה) לא בהכרח נמשיך לקנות אותם בכל מחיר…

לכן, גם כשיש מוצרים במבצע אל תרוצו ישר לקנות כי זה במבצע… תחשבו עם עצמכן האם אתן זקוקות למוצר? האם בלאו הכי הייתן קונות אותו? או שאתן קונות רק כי יש מבצע? פעמים רבות, ישנה נטייה לקנות פריטים רק מעצם העובדה שהם במבצע (קנה מוצר א' וקבל …. בהנחה, במתנה). נכנסים לחנות כדי לקנות מוצר מסוג א', לבסוף יוצאים עם מוצר מסוג אחר (לא בהכרח תמיד באותה איכות) ועם מוצרים נוספים שהיו במבצע… כלומר, הזול עולה יקר. בגלל שזה היה בזול, עלה לכן יקר כי הוצאתן כספים שלא הייתן צריכות.

הסבר נוסף

אוקי, רכשתן את המוצר שהיה במבצע. התרגלתן אליו, אהבתן אותו, ראיתן שהוא טוב לכן … אתן בהמשך תקנו אותו שוב גם אם לא יהיה במבצע…והמחיר יהיה כמובן יקר יותר… וזה מה שאני מדברת עליו הזול עולה יקר.

אם זה מוצר שבלאו הכי הייתן קונות כי אתן צריכות אותו, אז כמובן אם יש מבצע ועכשיו הוא בזול אז כדאי לקנות. אך אם זה מוצר שאתן לא משתמשות בו, תחשבו שוב לפני הקניה ואל תתפתו לקנות בגלל שהוא במבצע…

לסיכום

תזכרו את הכלל: הזול עולה יקר. ישנן הוצאות רבות שלא כדאי לחסוך בהן. בדרך כלל, ברוב המקרים, המחיר מסמל גם איכות של מוצר או של כל דבר בחיים. המחיר שאתן משקיעות על פעולה מסוימת, היא התוצאה שתקבלו.

בדרך כלל וברוב הפעמים זה עובד כך. בחינוך ילדים למשל, תשקיעו, "תשלמו מחיר גדול" לטובת הילדים שלכן, בחיבור שלכן איתם, ביצירת קשר, בחינוך שלהם בכלל בהקניית מידות וחכמות, כמה ומה שתשקיעו זה מה שתקבלו. הזול עולה יקר: אם לא תשקיעו, תצטרכו לספוג מחיר כבד מאוד…. אך אם תשקיעו, תרוויחו. זה נכון בכל תחום בחיים. ארוחה מושקעת מחשבה, אהבה, סבלנות, תצא מושלמת לעומת ארוחה שתעשו אותה "בזול" בחטף ללא תשומת לב…

כמובן שצריך לנהוג בחכמה ותבונה, לחקור, לבדוק לפעמים יש גם לצערינו אנשים שעושקים ומפריזים במחיר ללא סיבה משמעותית.

לקריאה נוספת: דרך ארוכה שהיא קצרה,
כאשר יחנו כן יסעו

בהצלחה ותזכרו את הכלל לחיים…

הצטרפי לשיחה