זמן קריאה: 3 דקות מדריך מפורט לניקוי והסרת כתמי דם מבגדים, חולצות, סדינים ומצעים, מזרונים ושטיחים כולל טיפים נוספים לכביסה מוצלחת. בהצלחה!

איך להוריד כתם דם מבגדים, סדינים ומצעים, מזרונים ושטיחים

כתמים בבגדים יכולים להיות מאוד לא נעימים בייחוד כשלא יודעים איך להסירם. לפעמים הבגדים יקרים מבחינה כלכלית או סנטימנטלית וכתם קטן של מזון מסוים, כתם שמן, כתם קפה, כתמי פירות מסוימים יכולים להרוס את הבגד כולו ולגרום לתסכול, עוגמת נפש ועוד.

לפניכן טיפ אמיתי שעובד להסרת כתם דם יבש (שלא כובס) או טרי מחולצה לבנה או צבעונית, ממזרון, סדין או ציפית. מציינת כי הרעיון לא שלי, קראתי על כך לפני שנים בכמה מקומות ומצאתי אותו יעיל, ישים ופשוט שאמצתי בחום..

בתקווה שלא נזדקק לכך בכל…

מה לא צריך לעשות לפני שמסירים כתם דם?

 1. אין לכבס, לשטוף, להרטיב את המשטח שהוכתם בדם לפני ביצוע הטיפ. המים ימרחו את הכתמים ויפרשו אותם על שטח גדול יותר.
 2. אסור להשתמש במים חמים! הללו יקבעו את הכתם ולא ניתן יהיה להסירו לאחר מכן. (או שיהיה מאוד קשה)
 3. אין צורך בחומרי ניקוי, חומרי הלבנה למיניהם… ולא צריך להשתמש בהם.

איך כן להוריד כתם דם מחולצה לבנה או צבעונית, מבגדים או בדים שונים

 1. אם הדם יבש עברו לסעיף 2. אם הדם טרי ולח, הניחו נייר על המקום המוכתם כדי לספוג את הדם אם הוא טרי. השתדלו לא לגרור ולמרוח את הדם חבל ללכלך עוד איזורים בבגד.
 2. קחו קוביות קרח כך שיכסו את השטחים המוכתמים.
 3. השאירו את קוביות הקרח ואל תסירו אותם מהבגד. כדאי לכסות את הקוביות עצמן עם הבגד עצמו על ידי קיפול הבגד. שימו לב שהקרחונים נשארים במקומות המוכתמים. מיד תראו שכתמי הדם דוהים ומתבהרים.
 4. הניחו את הבגד כך לפחות חצי שעה עד שימסו הקרחונים. אפשר להכניס למכונה אך לא להפעילה עדיין.
 5. הפעילו את המכונה וכבסו את הבגדים כרגיל.

פעלו באותו אופן לכל סוגי הבדים שאינם דורשים ניקוי יבש.

מזרון/שטיח שהוכתם בדם

 1. כפי הכתוב בסעיפים 1-3.
 2. במקום כיבוס במכונה, כדאי לשטוף ביד את האזורים המוכתמים. לאחר הנחת הקרחונים, תשימו לב שהכתמים מתבהרים עד שכמעט לא נראים. בשלב זה, שימו בכלי מעט חומר כביסה ומהלו אותו במעט מים (כל אחת לפי החומר/נוזל כביסה שמשתמשת בו).
 3. שפשפו מעט את האזור ביד/עם מברשת/מטלית והשאירו כך זמן קצר. שימו לב לשים מעט מים,כדי שהמזרון לא ייספג במים ויהיה קשה לייבש אותו.
 4. העבירו מטלית לחה נקיה כדי להוריד את נוזל הכביסה.
 5. ייבשו את המזרון/שטיח מול השמש באוויר הפתוח. אפשר להיעזר במכשיר פן המופעל על אוורור ולא על חום.
 6. זהו….

סיכום

 • טיפ כלל חשוב לחיים: לפני כל דבר חדש שאתן רוצות לעשות, לקנות וכו' אני ממליצה לקרא וללמוד על אותו נושא בטרם תפעלו. זהו כלל נכון לכל דבר בחיים וכמובן גם בכביסה. אם יש כתם או סוג בד שטרם יצא לכן להכיר בו בעבר, תחפשו מידע, תלמדו מניסיונם של אחרים בנושא כך תדעו איך לנקות את הכתם מהבגדים ותצליחו.
 • כפי שראיתן, מאוד פשוט להסיר כתמי דם בעזרת קרחונים. מוצר קיים בכל בית. וזה בדרך כלל עובד על רוב סוגי הבדים, בגדים, מצעים וכו'. חשוב כמו תמיד, לבדוק את סוג הבגד/המזרון/השטיח לפני ניקוי מאחר שיש סוגים שאפשר לנקות רק בניקוי יבש ועלולים להתקלקל עם מים.
 • הטיפ עובד כאמור כל עוד לא שטפתן את הבגד ולא הרטבתן אותו כלל. את הטיפ הזה אני מכירה כבר שנים רבות ובכל עת שהייתי צריכה, תמיד הצליח וכתמי הדם הוסרו.
 • ישנם כתמים מסוגים שונים ולכל אחד יש דרך ניקוי משלו. לכן אל תסיקו מניקיון כתמי דם לניקיון כתמים אחרים. למשל כתמי שמן, אומנם פועלים באותו אופן שתיארתי לעיל אך במקום קרח שמים סבון כלים ובכלל לא שמים מים בהתחלה! אגב, לגבי סבון כלים, אני משתמשת בסבון כלים טבעי. זה טוב לבגד, לאדם ולסביבה, אבל כל סבון כלים רגיל יתאים להסרת כתמי שמן.
 • כאשר יש לכן בגדים מוכתמים, עדיף לנקות ולטפל בכתמים כמה שיותר מהר. בנוסף, רצוי מאוד לא להעמיס על מכונת הכביסה ולא למלא אותה מדי בייחוד כאשר יש בגדים מוכתמים.

💜בהצלחה בניקיונות ושתהיינה תמיד בריאות💜

לקריאה נוספת

הצטרפי לשיחה