יצירות מעלי שלכת

זמן קריאה: 3 דקות ארבעה אפשרויות ליצירות באמצעות עלי שלכת, עלי שנשרו מעצים ופרחים. יצירה מיוחדת לסתיו ובכלל לכל השנה…

יצירות חווייתיות מיוחדות לסתיו (אך לא רק)

סתיו. הקיץ עבר, הרוח מתחילה לנשב, האוויר מתקרר. החגים עברו וחלפו… הימים מתקצרים משמעותית ועוד מעט יהיה כבר חורף קר. אבל בינתיים אפשר ליהנות מיצירה מעניינת ויפה.. יצירה מעלי שלכת… לטבע יש הרבה מאוד מה להציע לנו!

נצלו את ההזדמנות שהאוויר נעים וטוב וצאו לסיבוב עם הילדים. אספו עלי שלכת מסוגים שונים. עלים שנשרו מעצים בצבעים וגדלים שונים. כמובן כדאי להרים עלים נקיים. את העלים הכניסו לשקית. לאחר הטיול תוכלו להתחיל ביצירה. ותזכרו – כל יצירה מתחילה בראש ובראשונה ברצון ליצור משהו חדש. משהו שלא היה קודם. צרו עם הדמיון שלכן/של ילדותיכן ותיהנו!

אני מביאה רק מס' דוגמאות אך ישנם אינספור אפשרויות ליצור עם עלי שלכת…
ואם תשאלו למה עלי שלכת ולא עלים רגילים ישרות מהעצים? אז, ראשית אני נגד לקטוף עלים ופרחים ללא סיבה אפילו לצורך יצירה. ולכן אני אעשה שימוש רק מעלים שנשרו וכך מקבלים תועלת מנפילתם…
שנית, הרעש של העלים היבשים, המתפצפצים במהירות משרה עלי אווירה נעימה וטובה… משהו מהילדות… אני זוכרת בילדותי, בניכר, הייתי הולכת לבית הספר ועוברת דרך שדרת עצים. בסתיו, העצים היו מישרים את עליהם.. והרצפה הייתה מתכסה בשכבה עמוקה של עלים בצבעי צהוב כתום אדום… צבעי שלכת המהממים בעיניי. והרעש של העלים המתפצפצים בהליכה… אח! הטבע ביופיו פשוט..

עניין נוסף: העבודה עם עלים דורשת עדינות, רוגע ושימוש במוטוריקה עדינה. מיומנויות שכדאי וצריך לפתח בקרב ילדים. ולכן זו תועלת נוספת ביצירה זו.

צאו לטיול והתחילו במלאכה!

ארבע אופציות ליצירה עם העלים

כפי שהבנתן כבר, ליצירה זו צריך עלים מסוגים וגדלים שונים (עלי שלכת, סתם עלים ששרו מעץ, אפשר גם מפרחים). כל שאר החומרים תלויים ברצון ובדמיון שלכן (טושים, גואש, עפרונות צבעוניים, דבק, דפים מסוגים שונים ועוד).
את העלים שטפתי בעדינות במים וסבון כלים (טבעי) וייבשתי בעדינות כדי לא לשבור אותם. לאחר שהעלים היו מוכנים ומזומנים לנו עשינו את היצירות הבאות:

  • יצירה מעלי שלכת בטכניקת "קופי"
  • חותמות עלי שלכת
  • מנדלות מעלי שלכת
  • עץ שלכת

יצירה מעלי שלכת בטכניקת "קופי"

  1. נתתי לילדה שלי דף לבן ועפרונות צבעוניים.
  2. הנחנו עלה שבחרה מתחת לדף.
  3. הילדה עברה על העלה וצבעה בעזרת העפרונות הצבעוניים.
  4. אחר כך היא חזרה שוב ושוב על משטח הדף מסי פעם החליפה עלים לקחה יותר קטנים יותר גדולים. כל עלה שציירה, היא צבעה בצורה אחרת.
  5. לבסוף צבעה את הרקע וקשטה אותו עם אבני פסיפס שיצרנו בבית.

חותמות עלי שלכת

בעזרת גואש צבעו עלה ובעדינות הניחו אותו על הדף. כך תקבלו את צורת העלה בצבע הגואש שבחרתן. זה בעצם כמו חותמת. אפשר כמובן לערבב צבעים, למרוח צבעים שונים שיתערבבו על גבי הדף.

עץ שלכת

אפשרות אחת לצבוע בגואש (אפשר גם אקריליק) ולהשתמש בעלי חותמות שיצרנו ביצירה הראשונה.

אופציה נוספת של עץ שלכת, צביעה בטושים.

מנדלת עלי שלכת

כמה פשוט, כמה קל, כמה יפה ליצור באמצעים פשוטים ונגישים לכל.. חומרים מהטבע… יש יותר מזה כדי להתחבר לעצמנו? לפנימיותנו? הטבע אוגר בתוכו אוצרות רבים, בל נשחית אותם, נלמד להשתמש בהם בחכמה ותבונה…

אומנם זו יצירה מעלי שלכת, אך לאורך השנה אפשר למצא עלים מסוגים שונים מפוזרים באדמה.. בחצרות.. זו יכולה להיות פעילות מעניינת גם בחופש הגדול … לצאת לטיול בוקר באוויר הצח של בוקר קיצי או בוקר סתווי, לאסוף עלים שנשרו מעצים ולחזור הביתה לפעילות מהנה…

רעיונות ליצירות נוספות תוכלו לקבל בקטגוריה ילדים.

💜יצירה מהנה וסתיו כיפי ובריא!💜

הצטרפי לשיחה