משחקי ילדות של פעם

זמן קריאה: 5 דקות ריכוז של 20 משחקי ילדות נוסטלגיים לחוויה מושלמת של חופש גדול, ימי הולדת ושעות הפנאי. משחקים המתאימים בכל עת לגילאים שונים גם למבוגרים תכייפו!

20 רעיונות למשחקי ילדות נוסטלגיים עליהם גדלנו ובהם העברנו את ימי החופש ושעות הפנאי

להלן רשימה של 20 משחקים לחופש הגדול, לשעות הפנאי ולימים שרוצים לעשות בהם כיף אחד גדול! המשחקים מתאימים לגילאים שונים חלקם אף למבוגרים בהתאמת דרגת קושי המשחק.
בנוסף, רובם אינם דורשים ציוד כלל וישנם הדורשים ציוד מינימלי. אפשר לשחק אותם במגוון מרחבים: בית, חצר, מרפסת, פארק וכד'.
ממליצה להתאים את המשחקים לגיל, לאופי המשתתפים ולמיקום המשחק.
הכי חשוב לשחק בכיף, בשמחה ובאהבה, ולשמור על הבטיחות והזהירות במשחק!
אז, גשו למשחקים במקום למסכים….

1. ארץ עיר חי צומח דומם

לפוסט עם חוקי וכללי המשחק.
יש לכן גם אפשרות להדפיס בקלות טבלאות ארץ עיר בגרסאות שונות.
אם אתן מחפשות תשובות ייחודיות לא שגרתיות כנסו – תנצחו בטוח את כולן!
בהצלחה ומשחק מהנה!

2. משחק בול פגיעה ביתי

כן, ביתי. לא חייבים לקנות. אפשר בעזרת דפים וכלי כתיבה לשחק את המשחק המוכר והאהוב.
להנחיות המשחק היכנסו ותיהנו!

3. אמא מה את רוצה? – ?Maman que veux-tu

משחק מקסים אותו הרבינו לשחק בילדותנו בצרפת. בביתי הוא משמש כאחד המשחקים הקבועים בעיקר לשבתות הארוכות של הקיץ, בחופשות ועוד. המשחק מעניין ומהנה כיוון שמאפשר לגוון את המשימות והמטלות לפי הרצון והחשק של הילדים ובהתאם למרחב ולזמן בו משחקים. לכללי המשחק כנסו לכאן.

4. המלך אמר

משחק דומה למשחק הקודם " אמא מה את מבקשת" אך בשינוי קל. היכנסו לכאן לקריאת הנחיות המשחק המפורטות.

5. הקמת מחנה ביתי

ילדים אוהבים מאוד מאוד מחנות. תנו להם להסתדר לבד ולבנות לעצמם את המחנה שלהם בבית. בעזרת מזרנים ,שמיכות/סדינים/מגבות, מתחת לשולחנות, בעזרת כסאות וכד'. תנו להם לבנות את המחנה לבד זה יעזור להם לפתח דמיון ויצירתיות. מאוד חשוב להתפתחות חשיבה לוגית, טכנית, מרחבית ועוד. לאחר שיבנו את המחנה שלהם הם יוכלו לשחק בו במה שמתאים להם.
אנחנו בצרפת היינו בונים מחנה קיץ בסוכה הישנה (לא הייתה בשימוש) שהייתה בנויה מעץ. לשם היינו מביאים סדינים, שטיחים ישנים, שולחנות וכסאות, משחקים שלנו ומה לא?! שם היינו אוכלים, משחקים, מציירים. אפילו היינו עורכים חדשות בעצמנו ותחזית מזג האוויר עם מפת צרפת. 😉

6. ים יבשה

משחק מקסים המתאים לילדים בגילאים שונים תוך התאמת רמת המשחק למשתתפים. מטרתו העיקרית (חוץ משמחת החיים שהוא מביא כמובן) היא עידוד הקשבה ומילוי הנחיות. בכך הוא אחד המשחקים הטובים להסברת חשיבות הגבולות לילדים. לקריאת הנחיות המשחק היכנסו לכאן.

7. דג מלוח או בצרפתית 1,2,3la lune et le soleil

משחק זה, מעבר להיותו חוויתי וכיפי ממש, מעודד שמירה על שיווי משקל, איפוק, תכנון מוקדם, שליטה על תנועות גוף, עמידה בכללי המשחק ועוד. היכנסו לכאן כדי לקרא את הנחיות המשחק המפורטות.

8. נטייל ביער או בצרפתית Promenons-nous dans les bois

משחק מקסים ואהוב על ילדים ללימוד סדר פעולות ועוד. מתאים לילדי גן ועד כיתה ב. כנסו לפוסט משחק נטייל ביער לקריאת הנחיות המשחק.

9. מחבואים

משתתף אחד נעמד מול אחד הקירות וסופר עד 60 בקול רם. במהלך זמן זה כל המשתתפים האחרים צריכים להתחבא. בסיום הספירה, הסופר מכריז: "מי שעומד מאחורי ומצדדי הוא הסופר" לאחר מכן הוא יוצא לחפש את המתחבאים. אם מצא לפחות אחד מהם עליו לרוץ לנקודת ההתחלה שם ספר ומכריז "1,2,3 … ושם המשתתף שמצא" והוא יהיה הסופר. אם המתחבא הגיע לפני הסופר לנקודה זו, יכריז הוא 1,2,3 ואת שמו של הסופר. כך ניצל והרוויח את המשחק.

10. מחבואים בחושך או בצרפתית le loup noir

משחק מחבואים המוכר רק בחדר/מתחם חשוך. מתאים לילדים בגיל היסודי ומעלה. חשוב לוודא שאין "מוקשים" ברצפה/בשטח המשחק ולשחק בזהירות.

11. מחבואים דמיוני אמיתי

אחד המשתתפים סופר עד 10 ושאר המשתתפים מחפשים מקום מחבוא בדמיונם. הסופר יצטרך לגלות את מיקום מחבואם באמצעות שאילת שאלות.

12. לשים מטפחת או בצרפתית – Le furet

הילדים יושבים במעגל, מורידים את הראש ועוצמים את עיניהם. בזמן זה משתתף אחר צריך להניח מטפחת מאחורי גב של אחד מהם. אסור למשתתפים להביט ולראות מה הוא עושה והיכן ומתי מניח את המטפחת. הילדים שרים ביחד "לשים מטפחת כדי לקחת, 2 3 ספרתי לי, אחד ממשי אחד מצמר. איפה לשים את המטפחת שלי?" בזמן הדקלום המשתתף שבחוץ צריך להניח את המטפחת מאחורי אחד המשתתפים. כולם בודקים מאחוריהם אם המטפחת מאחוריהם. המשתתף שמאחוריו נמצאת המטפחת נדרש לקום ולרוץ בזריזות כדי לתפוס את המשתתף שהניח את המטפחת. הוא עצמו, יכול להציל את עצמו על ידי ריצה חזרה וישיבה במקום ישיבתו של זה שאצלו הניח את המטפחת.אם הוא התיישב לפני שנתפס, זה שאצלו המטפחת הייתה, נהיה הוא זה שעליו להניח מטפחת.

13. משחק כף עם מים

משחק משעשע במיוחד מתאים לכל המשפחה במרחבים פתוחים שונים. מזמינה אתכן להיכנס לפוסט איך לשחק עם כף ומים לקריאת ההנחיות למשחק.

14. קפיצה למרחק עם נעליים

מטרת המשחק היא לקפוץ מעל הנעליים בלי לגעת בהן כלל. מי שהצליח לקפוץ מעל כל הנעליים במסלול הלוך וחזור זוכה בנקודה.
עורכים מס' סבבים כשבכל פעם מאתגרים את המשתתפים יותר. בסיום הסבבים (כאשר מחליטים) סופרים את הנקודות.
המשתתף בעל הנקודות הגבוה יותר הוא המנצח. זה עוד אחד מהמשחקים שהיינו משחקים שוב ושוב בימים הארוכים של הקיץ בניכר… וכיום ילדיי אף הם משחקים בו….

מהלך המשחק:

 • מניחים נעליים על מסלול הליכה שאנו מתכננים.
 • בשלב הראשון מניחים את הנעליים במרווחים קטנים ושווים, בשלבים הבאים מרחיקים את המרווחים ויוצרים גיוון ביניהם.
  כלומר המרווחים לא שווים בכל פעם) אפשר להקשות את מסלול ההליכה ולשנות אותו בכל פעם.
 • אפשר להחליף ובמקום נעליים להשתמש בחפצים אחרים שרוצים.

15. משחקי תופסת מגוונים

בפוסט 8 משחקי תופסת רכזתי לכן שמונה משחקי תופסת שונים חלקם אולי נשכחו מנוף ילדותם של ילדינו…

16. חפש את המטמון הביתי

המשחק האהוב והמוכר משנות ילדותנו במשמעות וערך נוסף! המטמון – ביתי. היכנסו לקריאת ההנחיות ודוגמאות למשחק.

17. גמד גמד ביער

המשחק מתאים לגילאי הגן בעיקר מינימום משתתפים 2 + בובות …
כן. קראתן נכון. כך שתי בנותיי משחקות בקביעות. כל הבובות משתתפות: לפעמים אחת הבובות היא הגמד, או שאחת הבובות מהן היא "היוצאת". הבנות מפעילות את הבובות ומדברות במקומן.. ותאמינו לי הן מתלהבות כל פעם מהמשחק הזה למרות שזה בובות והן יודעות בדיוק מי הגמד… 😉

בוחרים ילד אחד שתפקידו יהיה לגלות מי הגמד המכוסה. כדי שלא ידע מי נבחר להיות הגמד, הוא יוצא מהחדר וממתין שיקראו לו להיכנס.
המשתתף הנבחר מבין הילדים היות הגמד לשחק שוכב מכורבל עם ראש בין הידיים. המשתתפים האחרים מכסים את כולו בסדין דק (שימו לב שהכיסוי מאפשר לילד המכוסה לנשום).

הילדים שרים את הדקלום: גמד גמד ביער, לא נע ולא זע, והוא לבוש תלבושת לבנבנה, מי הוא הגמד הזה הלבוש כל כך יפה. גמד גמד השמיע קול: והגמד צריך להשיב: "קו קו קו ריקו תרנגול".
ואז המשתתפים ממשיכים ומבקשים מהגמד: "גמד גמד תוציא יד" ואז הגמד צריך להוציא יד. וממשיכים "גמד גמד תוציא רגל, תוציא עוד יד, תוציא עוד רגל.. "
בינתיים המשתתף שיצא צריך לנחש מי הגמד לפי היד/הרגל שיצא.. אם הוא ניחש הוא זכה והגמד יוצא החוצה ובוחרים גמד אחר.

18. לנו גשר מזהב

שני משתתפים עומדים ומחזיקים ידיים בגובה כדי ליצור מן גשר. שאר המשתתפים נעמדים מאחורי הגשר.
המשתתפים שיוצרים את הגשר שרים: "לנו גשר, לנו גשר, לנו גשר מזהב, כולם עוברים כולם עוברים ואחרון נתפס". במהלך השיר הקצר כל המשתתפים צריכים לעבור בגשר בזריזות שלא להיתפס עד שמסתיים השיר. המשתתף שנתפס עומד יחד עם המשתתף הבא אחריו (שלא הספיק לעבור).

19. משחק ציור בהמשכים

משחק קבוצתי – משפחתי מתאים לכל בני המשפחה, לכל הגילאים. דורש דף ועיפרון ואם רוצים בסיום המשחק/ציור אפשר להביא צבעים ולצבוע.
לקריאת ההנחיות כנסו לפוסט ציור בהמשכים – משחק מקורי להפעלה קבוצתית.

20. שוק הילדים

משחק לילדים בגילאי הגן ויסודי. מביאים משחקים, חפצים, צעצועים, כלי בית ומטבח (רצוי כאלו המשמשים למשחק) וכל מה שרוצים. הילדים יכולים גם לצייר חפצים ו/או ליצור אותם בעצמם מפלסטלינה, ניירות וכד'. כאשר יש מקוון של חפצים שונים בוחרים משתתפים (בהתאם למספרם) שיהיו מוכרים והשאר קונים. וכך הילדים רוכשים מיומנויות חשובות לחיים: קניה ומכירה, חשיבה, חשבון, הערכה ועוד. הם צריכים בעצמם לקבוע מחיר זל המוצרים תוכלו כמובן לסייע להם ולכוון אותם. לגבי הכסף בקניה אפשר לקחת כספי משחק (יש אפשרות לרכוש אותם בנפרד) או לקחת שטרות ומטבעות מתוך משחקי מונופול וכד'). כמו כן הילדים יכולים להכין בעצמם את השטרות והמטבעות. חוויה מהנה!

סיכום

כמה נוסטלגיה יש במשחקים הללו. משחקים כל כך קטנים, פשוטים שאינם דורשים כמעט אמצעים, אך איזו תחושה נותנים הן למשחקים והן למי שנזכר בהן…
משחקי ילדות שאין כמוהם בעולם כדי לתת תחושת שמחה וסיפוק על ילדות שעברה ונגנזה… משחקים מבית אמא… משחקים שחלקם אולי סרו מנוף ילדותם של ילדינו שלנו.. יתכן שכעת, תוכלנה להחיות אותם וללמד את ילדיכן…..
מזמינה אתכן להיכנס לקטגוריית ילדים לקריאת רעיונות נוספים שאפשר לעשות עם הילדים במהלך החופש… תיהנו!

💜כשתחושות שמחה, געגוע וזיכרונות ילדות ממלאים את ליבכן, אל תשכחו – לסמן 👍 להגיב ולשתף💜

הצטרפי לשיחה

4 תגובות
 • בהחלט העלה לי נוסטלגיה לא מעטה בקוראי את הרעיונו שהעלת…
  רעיונות מאוד נחמדים מאתגרים חשיבה והכי חשוב מעבירים זמן איכות עם הילדים..
  תודה רבה יקרה, תבורכי!

 • גם אצלינו המשחקים האלו בשימוש..בהחלט מהנה. כל הכבוד על שיתוף הרעיונות

הירשמי לניוזלטר שלי

שלום לך
נעים להכיר
:-)

הירשמי לקבלת תוכן מדהים לתיבת הדואר הנכנס, פעם בשבוע.

אני לא שולחת ספאם!