משחקי ילדים של פעם

זמן קריאה: 8 דקות משחקי ילדות נוסטלגיים של פעם לחוויה מושלמת של חופש גדול, ימי הולדת ושעות הפנאי. משחקים המתאימים בכל עת לגילאים שונים גם למבוגרים תכייפו!

משחקי ילדות נוסטלגיים של פעם עליהם גדלנו ושיחקנו בימי החופש ושעות הפנאי

יא חסרה… אילו משחקים נוסטלגיים… המזכירים לנו הכי טוב את ילדותנו… משחקי ילדים פשוט כיף אחד גדול! המשחקים מתאימים לילדים בגילאים שונים חלקם אף למבוגרים בהתאמת דרגת קושי המשחק.
בנוסף, רובם אינם דורשים ציוד כלל מעטים דורשים ציוד בסיסי הקיים בכל בית. המשחקים מתאימים למגוון מרחבים: בית, חצר, מרפסת, פארק וכד'. ממליצה להתאים את המשחקים לגיל, לאופי המשתתפים ולמיקום המשחק.
אז, גשו למשחקים של פעם במקום למסכים….

טבלת המשחקים של פעם:

משחקי חצר של פעם משחקי בית של פעם
הקמת מחנה ביתיארץ עיר חי צומח דומם
ים יבשהבול פגיעה
לטייל ביעראמא, מה את רוצה?
מחבואיםהמלך אמר
כף ומיםדג מלוח
קפיצה למרחק מעל הנעלייםמחבואים בחושך
תופסתמחבואים דמיוני
חפש את המטמולשים מטפחת כדי לקחת
לנו גשר מזהבחפש את המטמון
שוק הילדיםגמד גמד ביער
קלאסהצגה ביתית
גומי/חבלציור בהמשכים
אבן נייר ומספריים
זוג או פרד
שוק הילדים
איקס עיגול
סיפור בהמשכים

רשימת משחקים של פעם

ארץ עיר חי צומח דומם

ממליצה לכן להיכנס לדף תשובות למשחק חי צומח דומם. תנצחו בטוח את כולן!
מי שלא מכירה את חוקי המשחק ארץ עיר, מוזמנת ללמוד.
יש לכן גם אפשרות להדפיס בקלות טבלאות ארץ עיר בגרסאות שונות.

משחק בול פגיעה ביתי

כן, ביתי. לא חייבים לקנות. אפשר בעזרת דפים וכלי כתיבה לשחק את המשחק המוכר והאהוב.
להנחיות המשחק היכנסו ותיהנו!

אמא, מה את רוצה? – ?Maman que veux-tu

משחק משימות מעניין ומהנה כיוון שמאפשר לגוון את המשימות והמטלות לפי הרצון והחשק של הילדים ובהתאם למרחב ולזמן בו משחקים. ניתן לשחקו בבית או בגינה
לכללי המשחק אמא מה את רוצה

המלך אמר

על המשתתפים לבצע את ההנחיות רק כאשר המנחה (המלך) מקדים את תוארו להנחיה שנותן להם.
משחק דומה למשחק הקודם "אמא מה את מבקשת" אך בשינוי קל.
לקריאת הנחיות המשחק המפורטות של המשחק המלך אמר.

הקמת מחנה ביתי

ילדים אוהבים מאוד מאוד מחנות. תנו להם להסתדר לבד ולבנות לעצמם את המחנה שלהם בבית. בעזרת מזרנים ,שמיכות/סדינים/מגבות, מתחת לשולחנות, בעזרת כסאות וכד'. תנו להם לבנות את המחנה לבד זה יעזור להם לפתח דמיון ויצירתיות. מאוד חשוב להתפתחות חשיבה לוגית, טכנית, מרחבית ועוד. לאחר שיבנו את המחנה שלהם הם יוכלו לשחק בו במה שמתאים להם. אפשר לשחק בבית/בגינה (עדיפות ברורה לבחוץ).
בילדות בצרפת, היינו בונים מחנה קיץ בסוכה הישנה בגינה, שהייתה בנויה מעץ. לשם היינו מביאים סדינים, שטיחים ישנים, שולחנות וכסאות, משחקים שלנו ומה לא?! שם היינו אוכלים, משחקים, מציירים. אפילו היינו עורכים חדשות בעצמנו ותחזית מזג האוויר עם מפת צרפת. 😉

ים יבשה

משחק מקסים המתאים לילדים בגילאים שונים תוך התאמת רמת המשחק למשתתפים. מטרתו העיקרית (חוץ משמחת החיים שהוא מביא כמובן) היא עידוד הקשבה ומילוי הנחיות. בכך הוא אחד המשחקים הטובים להסברת חשיבות הגבולות לילדים.
מגדירים אזור שיהיה ה"ים" ומסביבו נמצאת ה"יבשה". אפשר לסמן בכל דרך שרוצים כגון: להשתמש בריצוף הקיים, לפזר חישוק לכל ילד כך שהחישוק יהיה הים והשטח מסביבו היבשה. וכן הלאה. ממליצה לשחק בחצר, שם יש מרחב גדול יותר
לקריאת הנחיות המשחק ים יבשה

דג מלוח או בצרפתית 1,2,3 la lune et le soleil

משחק זה, מעבר להיותו חוויתי וכיפי ממש, מעודד שמירה על שיווי משקל, איפוק, תכנון מוקדם, שליטה על תנועות גוף, עמידה בכללי המשחק ועוד.
הנחיות משחק 1,2,3 דג מלוח

נטייל ביער או בצרפתית Promenons-nous dans les bois

אחד המשתתפים הוא ה-"זאב" השאר הם חיות היער.
יש אפשרות לשחק את המשחק הן במרחב פתוח פארק, גינה, חצר או בבית אם יש מספיק מקום לרוץ.
משחק תופסת אהוב על ילדים בשילוב לימוד סדר פעולות ועוד. מתאים לילדי גן ועד כיתה ב.
הנחיות למשחק נטייל ביער

מחבואים

משתתף אחד נעמד מול אחד הקירות וסופר עד 60 בקול רם. במהלך זמן זה כל המשתתפים האחרים צריכים להתחבא. בסיום הספירה, הסופר מכריז: "מי שעומד מאחורי ומצדדי הוא הסופר" לאחר מכן הוא יוצא לחפש את המתחבאים. אם מצא לפחות אחד מהם עליו לרוץ לנקודת ההתחלה שם ספר ומכריז "1,2,3 … ושם המשתתף שמצא" והוא יהיה הסופר. אם המתחבא הגיע לפני הסופר לנקודה זו, יכריז הוא 1,2,3 ואת שמו של הסופר. כך ניצל והרוויח את המשחק.

מחבואים בחושך או בצרפתית le loup noir

משחק מחבואים המוכר רק בחדר/מתחם חשוך. מתאים לילדים בגיל היסודי ומעלה. חשוב לוודא שאין "מוקשים" ברצפה/בשטח המשחק ולשחק בזהירות. אם משחקים בחוץ, רצוי במגרש תחום.

מחבואים דמיוני אמיתי

אחד המשתתפים סופר עד 10 ושאר המשתתפים מחפשים מקום מחבוא בדמיונם. הסופר יצטרך לגלות את מיקום מחבואם באמצעות שאילת שאלות.

לשים מטפחת כדי לקחת או בצרפתית – Le furet

הילדים יושבים במעגל, מורידים את הראש ועוצמים את עיניהם. בזמן זה משתתף אחר צריך להניח מטפחת מאחורי גב של אחד מהם. אסור למשתתפים להביט ולראות מה הוא עושה והיכן ומתי מניח את המטפחת. הילדים שרים ביחד "לשים מטפחת כדי לקחת, 2 3 ספרתי לי, אחד ממשי אחד מצמר. איפה לשים את המטפחת שלי?" בזמן הדקלום המשתתף שבחוץ צריך להניח את המטפחת מאחורי אחד המשתתפים. כולם בודקים מאחוריהם אם המטפחת מאחוריהם. המשתתף שמאחוריו נמצאת המטפחת נדרש לקום ולרוץ בזריזות כדי לתפוס את המשתתף שהניח את המטפחת. הוא עצמו, יכול להציל את עצמו על ידי ריצה חזרה וישיבה במקום ישיבתו של זה שאצלו הניח את המטפחת. אם הוא התיישב לפני שנתפס, זה שאצלו המטפחת הייתה, נהיה הוא זה שעליו להניח מטפחת.

משחק כף עם מים

משחק משעשע במיוחד מתאים לכל המשפחה במרחבים פתוחים שונים. במידה ואין אפשרות לשחק בחצר, רצוי לשחק במרפסת.
מזמינה אתכן להיכנס לפוסט איך לשחק עם כף ומים לקריאת ההנחיות למשחק.

קפיצה למרחק מעל הנעליים

מטרת המשחק היא לקפוץ מעל הנעליים בלי לגעת בהן כלל. מי שהצליח לקפוץ מעל כל הנעליים במסלול הלוך וחזור זוכה בנקודה.
עורכים מס' סבבים כשבכל פעם מאתגרים את המשתתפים יותר. בסיום הסבבים (כאשר מחליטים) סופרים את הנקודות.
המשתתף בעל הנקודות הגבוה יותר הוא המנצח. זה עוד אחד מהמשחקים שהיינו פעם משחקים שוב ושוב בימים הארוכים של הקיץ בניכר… וכיום ילדיי אף הם משחקים בו….

מהלך המשחק:

 • מניחים נעליים על מסלול הליכה שאנו מתכננים.
 • בשלב הראשון מניחים את הנעליים במרווחים קטנים ושווים, בשלבים הבאים מרחיקים את המרווחים ויוצרים גיוון ביניהם.
  כלומר המרווחים לא שווים בכל פעם) אפשר להקשות את מסלול ההליכה ולשנות אותו בכל פעם.
 • אפשר להחליף ובמקום נעליים להשתמש בחפצים אחרים שרוצים.

משחקי תופסת מגוונים

בפוסט 8 משחקי תופסת רכזתי לכן שמונה משחקי תופסת שונים חלקם אולי נשכחו מנוף ילדותם של ילדינו…

חפש את המטמון הביתי

המשחק האהוב והמוכר משנות ילדותנו במשמעות וערך נוסף! המטמון – ביתי. ניתן לשחק בחצר או בתוך הבית
היכנסו לקריאת ההנחיות ודוגמאות למשחק.

גמד גמד ביער

המשחק מתאים לגילאי הגן בעיקר מינימום משתתפים 2 + בובות …
כן. קראתן נכון. כך שתי בנותיי משחקות בקביעות. כל הבובות משתתפות: לפעמים אחת הבובות היא הגמד, או שאחת הבובות מהן היא "היוצאת". הבנות מפעילות את הבובות ומדברות במקומן.. ותאמינו לי הן מתלהבות כל פעם מהמשחק הזה למרות שזה בובות והן יודעות בדיוק מי הגמד… 😉

בוחרים ילד אחד שתפקידו יהיה לגלות מי הגמד המכוסה. כדי שלא ידע מי נבחר להיות הגמד, הוא יוצא מהחדר וממתין שיקראו לו להיכנס.
המשתתף הנבחר מבין הילדים היות הגמד לשחק שוכב מכורבל עם ראש בין הידיים. המשתתפים האחרים מכסים את כולו בסדין דק (שימו לב שהכיסוי מאפשר לילד המכוסה לנשום).

הילדים שרים את הדקלום: גמד גמד ביער, לא נע ולא זע, והוא לבוש תלבושת לבנבנה, מי הוא הגמד הזה הלבוש כל כך יפה. גמד גמד השמיע קול: והגמד צריך להשיב: "קו קו קו ריקו תרנגול".
ואז המשתתפים ממשיכים ומבקשים מהגמד: "גמד גמד תוציא יד" ואז הגמד צריך להוציא יד. וממשיכים "גמד גמד תוציא רגל, תוציא עוד יד, תוציא עוד רגל.. "
בינתיים המשתתף שיצא צריך לנחש מי הגמד לפי היד/הרגל שיצא.. אם הוא ניחש הוא זכה והגמד יוצא החוצה ובוחרים גמד אחר.

לנו גשר מזהב

שני משתתפים עומדים ומחזיקים ידיים בגובה כדי ליצור מן גשר. שאר המשתתפים נעמדים מאחורי הגשר.
המשתתפים שיוצרים את הגשר שרים: "לנו גשר, לנו גשר, לנו גשר מזהב, כולם עוברים כולם עוברים ואחרון נתפס". במהלך השיר הקצר כל המשתתפים צריכים לעבור בגשר בזריזות שלא להיתפס עד שמסתיים השיר. המשתתף שנתפס עומד יחד עם המשתתף הבא אחריו (שלא הספיק לעבור).

פנטומימה ו/או הצגות ביתיות

הצגות ללא מילים וקולות. בוחרים נושא להצגה כגון: בעלי מקצוע, פתגמים וכו'. אחד מציג בפנטומימה והשאר צריכים לזהות מה עשה. מי שזיהה הופך להיות הוא המציג וכך ממשיכים הלאה. אפשר גם לספור נקודות וכמובן לעשות הצגות רגילות: הצגות יחיד או שכל הילדים בבית מציגים להורים.

משחק ציור בהמשכים

משחק קבוצתי – משפחתי מתאים לכל בני המשפחה, לכל הגילאים. דורש דף ועיפרון ואם רוצים בסיום המשחק/ציור אפשר להביא צבעים ולצבוע.
לקריאת ההנחיות כנסו לפוסט ציור בהמשכים – משחק מקורי להפעלה קבוצתית.

אבן נייר ומספריים

משחק נחמד להעברת זמן בכייף בין שניים עד שלושה שחקנים. המשתתפים צריכים לנצח אחד את השני באמצעות כפות ידיהם. כל משתתף יוצר בכף ידו צורה של אבן (יד סגורה לאגרוף), נייר – יד פתוחה ישרה או מספריים אצבע ואמה פתוחים שאר האצבעות סגורות. מחביאים את כף היד האחת מאחורי הגב ואומרים יחד "אבן נייר ומספריים המנצח בין השניים אחת שתיים ושלוש". במילה שלוש, כולם יחד, בו זמנית, מגלים את כף ידיהם עם הסימון שבחרו אבן, נייר או מספריים. ואז בודקים מי ניצח בסבב הזה: אבן מנצחת את המספריים, המספריים את הנייר, והנייר את האבן (עוטפת אותה). למשל, משתתף אחד הוציא אבן והשני הוציא מספריים זה שהוציא אבן ניצח. וכך ממשיכים כל עוד רוצים ונהנים.

זוג או פרד

בדומה למשחק אבן נייר ומספריים, הילדים צריכים להציג כף ידם עם אצבעות פתוחות (או לא) כרצונם ובודקים מי מנצח. המשחק מתאים לשני משתתפים: אחד זוג והשני פרד. מחביאים מאחורי הגב כף יד אחת וסופרים אחת שתיים שלוש. במילה שלוש כל אחד מציג את ידו עם מס' האצבעות שבחר להציג מחברים את מס' האצבעות. למשל, אם משתתף א' הוא זוג, כדי לנצח סכום האצבעות צריך להיות שווה למס' זוגי ולהיפך. בהצלחה!

שוק הילדים

משחק לילדים בגילאי הגן ויסודי. מביאים משחקים, חפצים, צעצועים, כלי בית ומטבח (רצוי כאלו המשמשים למשחק) וכל מה שרוצים. הילדים יכולים גם לצייר חפצים ו/או ליצור אותם בעצמם מפלסטלינה, ניירות וכד'. כאשר יש מקוון של חפצים שונים בוחרים משתתפים (בהתאם למספרם) שיהיו מוכרים והשאר קונים. וכך הילדים רוכשים מיומנויות חשובות לחיים: קניה ומכירה, חשיבה, חשבון, הערכה ועוד. הם צריכים בעצמם לקבוע מחיר של המוצרים תוכלו כמובן לסייע להם ולכוון אותם. לגבי הכסף בקניה אפשר לקחת כספי משחק (יש אפשרות לרכוש אותם בנפרד) או לקחת שטרות ומטבעות מתוך משחקי מונופול וכד'). כמו כן הילדים יכולים להכין בעצמם את השטרות והמטבעות. חוויה מהנה!

משחק "קלאס" la marelle

כמה פעם שיחקנו במשחק הזה….נוסטלגיה ממש… למי שלא מכירה להלן ההנחיות למשחק:
על הרצפה מציירים בגיר או מסמנים בצורה כלשהי (בבית אפשר בעזרת נעליים או צעצועים, מסקנטייפ וכד') ריבועים באתו גודל לפי ההסבר הבא: הריבוע הראשון (אפשר לפי מרצפות) הוא האדמה רושמים בו האות א. מעליו, ריבוע מס' 1, מעליו מס' 2 ומעליו מס' 3. ריבועים 4 ו5 מחוברים לרוחב מעל מס' 3. (כך שהקו המחבר בין 4 ל 5 בדיוק באמצע ריבוע 3) לאחר מכן ריבוע מס' 6 ומעליו בדומה לריבועים 4 ו 5, מסמנים ריבועים מס' 7 ו 8. מעליהם, יבוא השמיים מסמנים במלבן המכסה באורך א מס' 7 ו 8 וכותבים את האות ש.

מהלך המשחק:
בוחרים את סדר המשתתפים.
כל משתתף לוקח לו אבן/כלי. על כל משתתף בתורו, להשליך את האבן שסחר לכיון המספר הראשון.
רק אם האבן פגעה בדיוק בתוך שטח מס' 1, המשתתף יכול לשחק: עליו לקפוץ בשתי רגליים על השטחים שסומנו אך מבלי לדרוך על גבולות הריבועים ולא על המס' בו האבן מונחת. אם האבן נמצאת על מס' 1, המשתתף צריך לקפוץ ישר לריבוע מס' 2. הוא קופץ את כל השלבים עד לשמיים ואז מסתובב חזרה ומרים את האבן שלו. אם הוא נפסל (למשל נגע בקווים) הוא חוזר לראש. ונשאר באותו מס'. המטרה היא להגיע עם האבן עד לשמיים.
השלב הקשה יותר הוא לקפוץ על רגל אחת את כל השלבים.
בהצלחה!

גומי וחבל

משחקים רבים המצאנו עם גומי וחבל, פשוטים וזולים. לבד או בשתי משתתפות ומעלה. כשקפצנו בגומי לבד, היינו מכניסות את הגומי על כסאות ומתפללות שלא יפלו מהמתח….😉 וכמה פעמים שזה קרה…..🤦…. חייבת לספר כאן קוריוז בהיותנו משחקות בחצר הבית בגומי, וקפצנו תוך כדי אמירת "אחת שתיים שלוש" עבר אדם לידנו ושאל "ומה עם ארבע?!"… חחח נאלמנו דום באותם רגעים וצחקנו וכמובן שזה הפך לבדיחה פרטית שלנו… אז כן לא חייבים לספור עד 3…. מטרת הגומי והחבל הוא לעבור/לדלג בעדם בגבהים שונים מבלי לגעת ולהזיז את הגומי/חבל. בהצלחה! והרבה הנאה!!

משחק איקס עיגול/SOS

מציירים על דף טיוטה ריבוע 3/3 (סה"כ 9 קוביות). וצריך ליצור רצף של 3 איקסים/עגולים. המשחק מתאים ל-2 משתתפים.
בצרפתית נהגנו לשחק במשחק שנקרא SOS שהוא כמו איקס עיגול כאן בארץ. . המשתתף הראשון רושם את האות S או לצייר איקס והמשתתף השני רושם את האו O או מצייר עיגול. המשתתף שהצליח להשלים את המילה SOS או XOX בשורה אחת (לאורך לרוחב או באלכסון) ניצח.
אפשר להגדיל את מס' הקוביות ובכך להקשות על מהלך המשחק. בהצלחה!

משחק "סיפור בהפתעה" או סיפור בהמשכים

אחד המשחקים הטובים המעניינים והחשובים מאוד. היכנסו לכאן כדי לקרא את הנחיות המשחק.

סיכום משחקים של פעם

כמה נוסטלגיה יש במשחקים הללו. משחקים של פעם כל כך קטנים, פשוטים שאינם דורשים כמעט אמצעים, אך איזו תחושה נותנים הן למשחקים והן למי שנזכר בהן…
משחקי ילדות שאין כמוהם בעולם כדי לתת תחושת שמחה וסיפוק על ילדות שעברה ונגנזה… משחקים מבית אמא… משחקים שחלקם אולי סרו מנוף ילדותם של ילדינו שלנו.. יתכן שכעת, תוכלנה להחיות אותם וללמד את ילדיכן…..
מזמינה אתכן להיכנס לפוסט תעסוקת ילדים בחול המועד וכן להיכנס לקטגוריית ילדים לקריאת רעיונות נוספים שאפשר לעשות עם הילדים במהלך החופש… תיהנו!

💜בתחושות שמחה וגעגוע לילדות של פעם בלתי נשכחת💜

הצטרפי לשיחה

4 תגובות
 • גם אצלינו המשחקים האלו בשימוש..בהחלט מהנה. כל הכבוד על שיתוף הרעיונות

 • בהחלט העלה לי נוסטלגיה לא מעטה בקוראי את הרעיונו שהעלת…
  רעיונות מאוד נחמדים מאתגרים חשיבה והכי חשוב מעבירים זמן איכות עם הילדים..
  תודה רבה יקרה, תבורכי!