זמן קריאה: 3 דקות סיפור מקסים על מעשה אחד במחשבה גדולה שהציל נפשות קטנות…על סכנות הים ודרכי שמירה על החיים…

מעשה טוב שהציל עולמות

את הסיפור הבא שמעתי מפיו של הרב רחמים אנקרי, רב. הנותן שיעורים לקהל יהודי צרפתי. את הסיפור תרגמתי וכתבתי תוך שינוי שמות האנשים המדוברים. בהמשך הסיפור מופיעים כרגיל הנחיות לדיון עם ילדים כולל רעיון להפעלה. קריאה מהנה ומועילה!

פתיחה

היו היה אדם עשיר בשם יהודה שהתגורר סמוך לים התיכון. ליהודה הייתה אוניה פרטית קטנה אותה שמר בחצרו הגדולה. בימי מזג אוויר נעים וחמים, ילדיו של יהודה, אהבו לצאת לים הפתוח לשיט מהנה ומרענן.

היום, כחלק מתחזוקה שוטפת, ולקראת היערכות לימי הקיץ, יהודה הזמין טכנאי אוניות לצביעת האונייה. שלום הטכנאי הגיע ויהודה הורה לו לחדש את הצבע הדהוי ותו לא. הוא משלם לטכנאי את שכרו וביקש שיבצע בהקדם האפשרי. שלום לוקח את כליו, ומתחיל לצבוע את האוניה.

הדילמה

לפתע פתאום, בעודו צובע, מבחין שלום בחור קטן בתחתית האוניה. מתבונן שלום היטב ותוהה במחשבתו מה עליו לעשות: "יהודה שילם לי רק על הצביעה בלבד. הוא לא אמר לי לתקן את החור. תיקון ידרוש ממני זמן ומשאבים נוספים… מצד שני, שייט באוניה במצב כזה, עלול להיות מסוכן והרה אסון… אני טכנאי אוניות, אני לא יכול להשאיר את האוניה במצב כזה. מה לעשות? לתקן או לא לתקן?

לאחר רגע קצר של התלבטות מחליט יהודה: "אין דבר. אתקן את האוניה על חשבוני. אני לא יכול להשאיר אותה במצב הזה, זה עלול להיות מסוכן וזה גם לא אחראי ומקצועי מצידי. ראיתי תקלה,אני צריך לטפל בה".

לאחר מס' שעות עבודה אינטנסיבית, סיים שלום את עבודתו וחזר לביתו לקראת הצהריים.

פחד שהתחלף בהתרגשות אדירה

אחר הצהריים, הילדים חוזרים הביתה ורואים כי האונייה צבועה. באושר ושמחה רבה מחליטים לקחת אותה לסיבוב שיט כיפי. אחד מסייע לשני לגרור את האונייה על גלגליה עד לחוף הים מרחק 5 דק' הליכה. בהגיעם לחוף, עולים על האונייה ומשיטים אותה בכיף ובהנאה גדולה.

יהודה אף הוא חוזר לביתו, עובר דרך החצר ומגלה כי האונייה איננה וכן ילדיו. מבין הוא מיד כי הילדים לקחו את האונייה לים. לפתע, ליבו מחסיר פעימה והוא נזעק: "וואי החור!!!!" לא אמרתי לטכנאי לתקן אותו! שכחתי ממנו בכלל!!!" רץ יהודה כמי שנשכו נחש, ואץ רץ הים "מהר לפני שיהיה מאוחר!!! אני צריך להזהיר אותם שלא יעלו עליה!!"

תוך דקות ספורות, יהודה מגיע לים, עוצר בחוף ומתבונן הלאה לאופק ימין ושמאל. הנה,הוא מבחין מרחוק בילדיו ובאונייתו השטה לה במים התכולים הנעימים. יהודה לא מאמין למראה עיניו, מתבונן שוב ושוב, ובעזרת ידיו מסמל לילדיו לחזור דחוף לכיוון החוף. הילדים קולטים את אביהם וחוזרים לחוף. לא מבינים את פשר בהלתו והבעת פניו המוזרה. הנה הם יורדים מהאוניה. יהודה נרגש, בוכה וצוחק לסירוגין, מביט על ילדיו ועל האוניה ומודה לבורא עולם על הנס שאירע לו.

יהודה פונה לבנו הבכור "הכל היה בסדר באוניה?" " בטח אבא, למה אתה שואל, הזמנת את הטכנאי, הוא תיקן וצבע אותה.. מה הבעיה?" ויהודה עונה "הבעיה היא שלא ביקשתי ממנו לתקן את האוניה… בקשתי רק שיצבע אותה. שכחתי מקיומו של החור שנפער בתחתיתה. נזכרתי בזה מקודם כשלא ראיתי אתכם ולא ראיתי את האוניה. חששתי שדבר איום ונורא התרחש אתכם….ברוך ה' שאתם בריאים אני לא מבין איך ולמה הוא עשה את זה…

יהודה אוסף את ילדיו ונוסע איתם לטכנאי. נרגש ממעשהו ומלא הכרת תודה, ניגש אליו יהודה ומבקש לשלם לו את שכרו על תיקון האוניה והצלת ילדיו. שלום הטכנאי מסרב לחלוטין. הוא ביצע את המעשה מרצונו החופשי, מתוך אחריות ומקצועיות ואינו מתכוון להמיר את המעשה תמורת כל סכום שהוא. הוא, את שכרו כבר קיבל…

מוסר השכל ושאלות לדיון עם ילדים

אני חושבת שזהו אחד הסיפורים החזקים ששמעתי. מה שמעשה טוב אחד, בראש גדול, יכול לעשות…. ממליצה לספר לילדים ולעצור בשלביו השונים של הסיפור לחשיבה ודיון:

  1. אפשר לבקש מהילדים לתאר את הדמויות, את האונייה ואף לצייר או להביע בצורה כלשהי.
  2. דיון סביב הדילמה שעלתה. האם גם הם היו חושבים על כך? איך היו נוהגים הם? האם קרה להם מקרה דומה? (בקשו מהם לספר על כל הפעמים שהם ראו משהו מסוכן כגון מגבת, משחק, וכו שהיה מפוזר… מה עשו? הרימו למרות שלא נתבקשו?)
  3. הסבירו את התנהגותו של יהודה ושל שלום הטכנאי.
  4. ערכו דיון על מוסר ההשכל הנחמד מהסיפור.
  5. קחו סצנה אחת והדגימו/בטאו אותה בכל דרך שתרצו.
  6. דיון סביב רגשות שעולים מהסיפור. אילו רגשות מתוארים? איך הילדים היו מרגישים? האם הרגישו רגשות דומים?
  7. מה היה יכול לקרות לו שלום לא היה נוהג כפי שנהג? זו הזדמנות נהדרת לספר וללמד ילדים בהרחבה על סכנות הקיימות בים ודרכי הגנה ושמירה על החיים.
  8. כל ילד יספר מה הוא לקח מהסיפור, מה למד ומה ישתדל ליישם ממנו … (חשיבה מעבר "ראש גדול", מניעת סכנות, ביצוע משימה מתוך אחריות ומקצועיות, הכרת תודה ועוד).
  9. מה הוא השכר שקיבל שלום הטכנאי?

💜חשיבה גדולה-תוצאה גדולה💜

הצטרפי לשיחה